وقوع حادثه پلاسکو و به وجود آمدن یک جهاد همگانی

0
اشتراک

وقوع حادثه پلاسکو و به وجود آمدن یک جهاد همگانی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از اتاق خبر ۲۴، امروز ده روز است که از فاجعه ای که آن را با نام ساختمان پلاسکو می شناسیم، می گذرد.

چند روز پیش بود که یک آتش سوزی در طبقه های فوقانی ساختمان پلاسکو واقع در خیابان جمهوری چند ساعت بعد به یکی از بزرگترین و خبرسازترین اتفاق های سال های اخیر، یعنی همان ویران شدن ساختمان پر خاطره پلاسکو شد.

آوار شدن پلاسکو موجب شد تا طی چند ساعت و فراگیر شدن خبر این فاجعه به خاطر همدردی با شهروندان و آتشنشانانی که زیر آوار مدفون شده بودند، یک جهاد همگانی در همه قسمت های اجتماع به وجود آید. همان عده قلیل از  مردمی هم که در ابتدای آتش سوزی آن را یک اتفاق ساده انگاشته بودند و با به تماشا آمدن و سلفی گرفتن مانع خدمت رسانی به موقع و صحیح نیروهای امدادی شده بودند بعد از شناختن عرصه و دیدن زوایای ماجرا تمام قد پای کار آمدند و با از خودگذشتگی های فراوان سعی کردند تا اشتباه از سر غفلت خود را جبران کنند. همان روزهای جنگ تحمیلی که برخورد خوب و برادر گونه مردم در کوچه و بازار برای امروزی ها یک مثل دست نیافتنی محسوب میشد در این ده روز پلاسکو در مقیاس کوچکتری تکرار شد.

9 روز با شبکه ی شماره 6

پیام مدبرانه رهبر انقلاب که سراسر دلگرمی و تسلی به دست اندر کاران و داغ دیدگان بود، مهر تایید و موتور محرکی شد تا اتحاد و یکدلی و ایثار آحاد مردم چه در بدنه ی ملت و چه در ساختار دولت به درستی هدایت شود.

نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی با تمام قوا در جهت برقراری نظم منطقه ی پلاسکو و چهار راه استانبول و برقرار کردن راه های جایگزین برای کنترل بار ترافیک بر منطقه جهاد شدند و دیدیم که بسته شدن یک شاه راه اصلی در مرکز ترافیک تهران چندان هم اتفاق غیر قابل کنترلی نبود.

حضور مسئولین رده اول نظام و بر سر صحنه ی حادثه و نظارت مستقیم بر روند امداد رسانی و بعضا آستین بالا زدن و برای شریک شدن در اجر این حرکت عظیم آجری را از روی آجر برداشتن نیز اتفاقی بود که بر تلخی این حادثه حلاوتی شد و آرامش حداقلی از زیر  آوار پلاسکو را به مردم بازگرداند.

آن گاه که سخنگوی سازمان آتشنشانی به یاد یاران شهید و همکاران زحمتکشش چند شبانه روز از سر آواربرداری پلاسکو کنار رفته بود و مو به مو تحولات را به گوش چشم انتظاران از لابلای این همه شایعه می رساند، رنگ و بوی خدمت صادقانه دوباره به مشاممان رسید.

پای کار آمدن خیرین از مردم و مسئولان و ارائه واحدهای صنفی برای کاسبان ساختمان پلاسکو که خریدو فروش شب عید را از دست ندهند و یا تسهیلات ویژه بیمه ای به این خسارت دیدگان همه و همه حکایت از روحیه ای دارد که شاید تصور می کردیم فراموش شده است.

اما از میان این همه نیروی به هم پیوسته برای ساماندهی اوضاع و احوال به هم ریخته ی ماجرای پلاسکو صدا و سیما و علی الخصوص شبکه ششم این سازمان کار ویژه ای را انجام دادند که شاید نخ و حلقه تسبیحی بود برای مابقی عناصر دخیل در ساماندهی پلاسکو…

از ساعات اولیه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو نمایش زنده و مستقیم این اتفاق تلخ از شبکه خبر برای همه مردم ایران پخش شد به صورتی که اولین فیلم لحظه سقوط پلاسکو توسط دوربین شبکه ششم سیما فیلمبرداری شد.

شبکه خبر سیما بدون کمترین وقت کشی با استقرار دوربین ها و تجهیزات پخش زنده در محل حادثه پلاسکو موفق شد تا از لحظه وقوع حادثه تا خارج شدن آخرین آجر آوار را به سمع و نظر یکایک مردم نگران ایران برسانند.

حتما همه ما حداقل یک شب از این ۹ شب را بیدار ماندیم و عملیات آوار برداری را به صورت زنده از شبکه خبر با زیر نویس اخبار لحظه به لحظه تماشا کرده ایم.

در واقع آن چه که ما از شبکه ی خبر میدیدیم، علاوه بر حماسه آفرینی تیم زحمت کش عمرانی و آتش نشان ها برای یافتن پیکر هموطنانمان، شکسته شدن یک رکورد جهانی نیز به حساب می آمد.

طبق آمار های گینس، بلند ترین برنامه تلویزیونی با امتیاز پخش زنده متعلق به یک شبکه ی سوری است که موفق شده است حدود دو سال پیش با اجرای یک برنامه ی ۷۰ ساعته ی مستقیم رکورد قبلی که ۶۴ ساعت بوده است را بشکند و نام خود را در کتاب گینس ثبت کند. این رکورد شکنی مورد تعریف و تمجید مسئولین رده بالی سوریه قرار گرفت.

اتفاقی که امروز در ایران افتاد در واقع پوشش ۲۱۶ ساعته یک مراسم بود که در خلال آن بی وقفه مصاحبه های اصولی و به موقع با مسئولین مربوطه و رفع ابهامات مخاطبان بود. اتفاقی که شاید در هجوم این همه خدمت رسانی به آسیب دیدگان حادثه پلاسکو به چشم نیاید.اتفاقی که امروز در ایران افتاد در واقع پوشش ۲۱۶ ساعته یک مراسم بود که در خلال آن بی وقفه مصاحبه های اصولی و به موقع با مسئولین مربوطه و رفع ابهامات مخاطبان بود. اتفاقی که شاید در هجوم این همه خدمت رسانی به آسیب دیدگان حادثه پلاسکو به چشم نیاید.

بزرگترین بنگاه های خبری دنیا با تلویزیون ها قوی و پیشرفته مانند بی بی سی و صدای آمریکا در مواقعی که تبلیغات پوشش یک مراسم به خصوص را می دهند هرگز موفق نشده اند و نتوانستند مخاطبان را با راضایت ۱۰۰در صدی همراه کنند. به عنوان مثال مذاکرات هسته ای تیم ایرانی با ۵+۱ که با وعده ی رپورتاژ مستقیم مردم را پای تلویزیون کشاند متاسفانه با قطعی های مکرر و ممتد همراه بود.

لذا اگر در مقام مقایسه هم به این نمره ی ۲۰ رسانه ی ملی بنگریم رقیب و معارضی برای آن نخواهیم یافت.

دعاهای خیر مادران و خانواده های چشم انتظار دل بسته به دستان آتشنشان ها که شاید خبری از گم شده ی آن ها زیر آوار پیدای کنند، پای رسانه ی ملی و دنبال کردن شبکه ی خبر و دیدن هر ثانیه ی آوار برداری از زمین پلاسکو خودش بهترین هدیه برای دست اندرکاران صدا و سیما و شبکه ی شش به شمار می آید.

پرسنل فنی و مجریان مقابل دوربین شبکه خبر از ثانیه ای برای رسالت اطلاع رسانی فروگذار نکردند حتی در سخت ترین شرایط روزهای پلاسکو ایستادند و تا از هوش نرفتند صحنه را خالی نکردند…
 
بیهوش شدن خبرنگار صداوسیما درمحل ساختمان پلاسکو

9 روز با شبکه ی شماره 6

گزارش پیش رو به جهت قدردانی هرچند کوچک و مکتوب از سازمان صدا و سیما و علی الخصوص حماسه آفرینی شبکه خبر نوشته شده است که در میان دیگر سازمان های مربوطه علی رغم کار فراوان و ۲۴ساعته نام کمتری از آن بر سر زبان ها افتاده بود و دیگر حواسمان نبود که ۹ روز است بی وقفه در حال هنر نمایی این شبکه ی خبری هستیم.

/

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.