گروه: بلیط
تاریخ: ۱۱:۵۹ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
وقتی بینوایانِ هوگو در تهران مایه دار می گردند!

برترین ها: تئاتر «بینوایان» که برگرفته از رمانی به همین اسم نوشته ویکتور هوگو هست این روزها زیادتر به علت نرخ نجومی بلیت هایش (۲۵۰ هزار تومان) مورد توجه قرار گرفته هست. روزنامه اعتماد در این باره درج کرد:   می‌توان بر این نکته اشاره داشت که به چه سبب حسین پارسایی از تولید نمایش‌های آیینی […]

برترین ها: تئاتر «بینوایان» که برگرفته از رمانی به همین اسم نوشته ویکتور هوگو هست این روزها زیادتر به علت نرخ نجومی بلیت هایش (۲۵۰ هزار تومان) مورد توجه قرار گرفته هست.

وقتی بینوایانِ هوگو در تهران مایه‌دار می‌شوند!

روزنامه اعتماد در این باره درج کرد:

  می‌توان بر این نکته اشاره داشت که به چه سبب حسین پارسایی از تولید نمایش‌های آیینی و مذهبی فاصله گرفته و به سمت الیور توییست و بینوایان رفت.

وضعیتی که نشان از بحرانی شدن مناسبات مادی تولید تئاتر دارد و طبقاتی‌تر شدن امکان تماشای آن. شب تئاتر می‌تواند نوری بتاباند بر پیکره زخمی تئاتری که دیر زمانی هست میان مردمی بودن و کالایی شدن، دست و پا می‌زند و گویا در غیاب پشتیبانی مادی دولت، تمشیت امور به سرمایه و بازار سپرده شده هست. « «شب تئاتر» باید مثل «شب کارگران»، «شب محذوفان»، «شب ما» باشد.

روزنامه جوان با حسین پارسایی کارگردان نمایش مصاحبه ای کرده که بخش هایی از آن را در ادامه مطالعه می کنیم:

به نظر خود شما نرخ بلیت این نمایش برای عموم مردم قابل تهیه هست؟

حقیقت این هست که هزینه بلیت تمام شده‌ی بینوایان بیشتر از آن چیزی هست که امروز برای فروش نرخ گذاری شده هست.

اگر بینوایان که ما از آن آشنایی داریم، اثری مردمی نیست، پس چه اثری میتواند اثری مردمی باشد؟ اگر در حقیقت ما نتوانیم این مفاهیم را که برای همه دوره‌ها و ملت هاست در قالب‌های نمایشی اجرا کنیم پس چه نمایشی را باید اجرا کرد؟

این مطلبو از دست ندید!  دستور وزیر راه برای حل مشکل بیمه تامین اجتماعی رانندگان

بینوایان هیچ بودجه و هیچ سرمایه دولتی را تحت تاثیر قرار نمیدهد. نمایشی مستقل هست مثل نمایش‌های دیگری که از بخش خصوصی ارتزاق میکند.

وزیر ارشاد هم به نقد‌ها عکس العمل نشان داده و گفته‌اند که ما جلوی تئاتر لاکچری می‌ایستیم آیا از نظر شما بینوایان یک نمایش لاکچری یا یک نمایش تجاری هست؟

« «اولیورتوئیست» و انشاءالله «بینوایان» از نمایش‌هایی هست که مورد توجه مردم قرار گرفته و مردم علاقمند به نمایش‌های متمایز می باشند که موزیکال بودن آن نیز بخش دیگری از علاقه‌ی مردم میتواند باشد. من فکر میکنم ما وظیفه داریم تولید کنیم و مردم با سلیقه‌های متفاوت می‌آیند می‌بینند؛ که مردم نه فقط آن‌ها را لاکچری نمی‌دانند لکن آن را از جنس خود و صحبتی از جنس زمان میدانند و از آن پشتیبانی میکنند

روزنامه صبح نو نیز درج کرد:

  تئاتر باید به ریشه‌های تاریخی و آیینی خود بازگردد. تئاتر ما باید از مراجعه نوستالژیک به تعزیه و روحوضی دست بردارد و بندهای فرمالیسم غیرواقعی را از دستان خود باز کند.