تاریخ: ۱۴:۴۲ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
وضع مطلوب بزغاله های انس گرفته با آدم در خوی

جبرئیل قلی پور رییس اداره مراقبت محیط زیست شهرستان خوی در صحبت با  خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛ ؛ گفت: در روز سوم خرداد سال جاری از طریق ارتباط عده ای طبیعت گرد و طبیعت دوست با اداره محیط زیست خوی، مطلع گردیدیم ۲ راس بزغاله‌ی وحشی ۳ روزه به دلیل شکار ناجوانمردانه مادرشان […]

جبرئیل قلی پور رییس اداره مراقبت محیط زیست شهرستان خوی در صحبت با  خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛ ؛ گفت: در روز سوم خرداد سال جاری از طریق ارتباط عده ای طبیعت گرد و طبیعت دوست با اداره محیط زیست خوی، مطلع گردیدیم ۲ راس بزغاله‌ی وحشی ۳ روزه به دلیل شکار ناجوانمردانه مادرشان توسط شکارچیان در منطقه مراقبت شده مراکان خوی رویت شده هست.
وی اضافه کرد: اکیپ محیط بانی اداره مراقبت محیط زیست با حضور رییس اداره و سرمحیط بانی مراکان در منطقه حضور یافته و بزغاله هارا تحویل گرفتند.

وضع مطلوب بزغاله‌های انس گرفته با آدم در خوی
قلی پور دنبال کرد: بعد از گذشت حدود ۲۰ روز، به لطف الهی وضع تندرستی بزغاله‌ها مطلوب بوده و تا به امروز از طریق خوراندن شیر به طور ۴ وعده در طول شبانه روز در محل اداره محیط زیست شهرستان خوی از آن‌ها مراقبت و حفظ شده هست.
وی با اشاره به بعضی بی مهری‌ها از سوی آدم به محیط زیست و حیات وحش گفت: صیانت و دفاع از طبیعت در زمینه محافظت و تامین تندرستی، رشد و بقای موجودات زنده و بستر حیاتشان، از با اهمیت ترین وظیفه ها و تعهدها سازمان محیط زیست میباشد، بطوریکه بعد از برتری با شکوه انقلاب اسلامی تعداد ۱۱۶ نفر از محیط بانان این سازمان جان خود را در راه دفاع از طبیعت تقدیم نموده و به شهادت دست یافته اند.

کشف وضبط ۶۶ اسلحه از متخلفین شکار در خوی

رییس اداره مراقبت محیط زیست خوی علاوه بر این گفت: از اوائل سال جاری نیز در این شهرستان دو قبضه اسلحه غیر قانونی از شکارچیان متخلف در این شهرستان که اقدام به شکار ۳ پرنده فاخته کرده بودند ضبط گردید.
وی اضافه کرد: در طول سال ۱۳۹۶ با فداکاری‌های محیط بانان غیور شهرستان خوی، تعداد ۶۶ نفر از متخلفین محیط زیست بازداشت شده اند که تعداد ۲۶ قبضه اسلحه مجاز و تعداد ۱۱ قبضه اسلحه غیر قانونی از آنها کشف و ضبط شده هست.

این مطلبو از دست ندید!  سفری به هلند ایران؛ از سرچشمه و چنار هزار‌ساله تا ستون‌های تاریخی خورهه

وضع مطلوب بزغاله‌های انس گرفته با آدم در خوی
جبرائیل قلی پور  با تاکید بر اهمیت بسیار بالای توجه به محیط زیست و منطقه های متفاوت زیست محیطی گفت: حوزه فعالیت مربوط با محیط زیست بسیار وسیع و پهناور هست، بطوریکه هرگونه ناملایمتی چه در دریا و چه در خشکی و حتی در آسمان در بحث آب، هوا و خاک، زیست گاه‌های حیات وحش و… جزء محدوده فعالیت و نظارت سازمان مراقبت محیط زیست قرار دارد.
رییس اداره مراقبت محیط زیست خوی در بخش دیگر اظهارات خود، به معرفی بعضی از منطقه های مراقبت شده و شکار ممنوع شهرستان خوی اشاره نمود و گفت:: منطقه مراقبت شده مراکان خوی به عنوان نخستین منطقه مراقبت شده در کشور در سال ۱۳۴۶ به عنوان منطقه شماره ۱ به ثبت دست یافته هست که مساحت آن بالغ بر ۱۰۳ هزار هکتار میباشد.

قلی پور، منطقه شکار ممنوع زرآباد خوی با مساحت ۹۰ هزار هکتار و منطقه هفت کیلومتر نوار مرزی (از محدوده شهرستان‌های سلماس تا چالدران در مرز بین ایران و ترکیه) را با پهنه حدود ۶۵۸ هزار کیلومتر مربع از دیگر منطقه های تحت نظارت اداره محیط زیست شهرستان خوی عنوان نمود و دنبال کرد: این شهرستان دارای ۷ تالاب و آبگیر میباشد که تالاب قریس، سد کلوانس، قزلجه، قوروق، شعبانلو و عذاب من جمله آن‌ها می باشند که کوچ گونه‌های متفاوت پرندگان در طول سال به آن منطقه های جلوه‌ی خاصی را می‌بخشید.