تاریخ: ۴:۱۵ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، ، عطا  اسلامی، روانشناس فعال در حوزه معالجه وسواس گفت: وسواس های فکری دربردارنده افکا، تصورات یا تکانه های متعدد و پایداری هست که ناخواسته و مزاحم می باشند و در زیادتر اشخاص اضطراب یا ناراحتی چشمگیری ایجاد […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، ، عطا  اسلامی، روانشناس فعال در حوزه معالجه وسواس گفت: وسواس های فکری دربردارنده افکا، تصورات یا تکانه های متعدد و پایداری هست که ناخواسته و مزاحم می باشند و در زیادتر اشخاص اضطراب یا ناراحتی چشمگیری ایجاد می کند. در حالی که وسواس های عملی رفتارها یا اعمال ذهنی مکرری می باشند که شخص حس می کند باید در عکس العمل به یک وسواس فکری یا مطابق قواعد سفت و دشواری، مثل شستشو ، مرتب کردن اشیاء، بازنگری و وارسی، دعا کردن، شمارش اشیا، تکرار واژه ها پیش خود و… وی اضافه کرد: محتمل هست فرد از راه بعضی افکار و راه های دیگر مثل اجرای یک وسواس عملی اقدام به نادیده انگاری یا بازداری افکار، تکانه ها یا تصورات کند.

اسلامی تصریح کرد: وسواس های فکری و عملی بسیار وقت گیرند و محتمل هست ساعت های زیادی را در طول روز به خود اختصاص دهد.

این کارشناس ارشد روانشناسی یادآور گردید: اشخاص عادی نیز افکار وسواسی را تجربه می نمایند و از آن رد می گردند اما  اشخاص وسواسی ساعت ها درگیر افکار تکراری و مزاحم می گردند و توان ندارند از آن به راحتی گذر کنند و این موجب رنج و ناراحتی آنان می گردد.

وی اظهار داشت: در زیادی از مورد ها، وسواس همپوشانی هایی با سایر اختلالات دارد و تشخیص نکته مهمی برای اولویت بندی دخالت های درمانی هست.

اسلامی گفت: فرد وسواسی از انجام رفتارهای وسواسی لذت نمی برد لکن آن را راهی برای رهاشدن از افکار مزاحم و ناخواسته می داند و یا اینکه باور دارد که با انجام تشریفات وسواسی و رفتارهای آیینی از رخداد ترسناکی جلوگیری خواهد کرد (مثلا  مریض شدن فرد مورد علاقه )، ولی این وسواس های فکر ی و  عملی نه تنها با رخداد مهیب رابطه  واقع بینانه ای ندارد لکن آشکارا  تندرو می باشند.

وی وسواس های فکری را دربردارنده پاکی و نجس بودن اشیا و وسواس های عملی را مربوط به  نظافت، تناسب و تقارن، نظم و ترتیب، وارسی کردن، شمارش و اشتغال ذهنی به افکار ممنوع یا تابوهای جنسی و مذهبی دانست و اضافه کرد: وسواس های فکری و عملی در اشخاص متمایز هست.

این روانشناس فعال در حوزه معالجه وسواس، آغاز علامت های اختلال وسواس را تدریجی تدریجی دانست و اظهار داشت: میزان شیوع در جمعیت عمومی تقریبأ ۲درصد هست.

اسلامی یادآور گردید: افکار خودکشی در نیمی از مبتلایان اختلال وسواس فکری و عملی در مقطعی ظاهر می گردد و وجود همزمان اختلال افسردگی عمده، خطر خودکشی را افزایش می دهد.

این درمانگر تاکید کرد: پیامدهای کارکردی اختلال وسواس فکری عملی با کاهش کیفیت زندگی  اثرگذاری منفی را بر کارکردهای اجتماعی و ارتباطات بین فردی در پی دارد و زمینه عدم پیشرفت در زندگی را فراهم می کند.

اسلامی گفت: متاسفانه فاصله زمانی قابل توجهی بین آغاز نشانه ها و علامت های وسواسی اولیه  و مراجعه برای معالجه وجود دارد و بیشتر اشخاص وسواسی پس از سال ها دست و پنجه نرم کردن با افکار و رفتارهای وسواسی و آزار دهنده برای معالجه اقدام می کنند که این امر  فرآیند معالجه را پیچیده تر می کند.

وی با اشاره به  بعضی معالجه های مربوط با این مریضی، اضافه کرد: مشی درمانی شناختی (cbt ) بعنوان یکی از معالجه های موثر در اختلال وسواس فکری عملی (ocd) مورد استفاده درمانگران هست.

اسلامی، ریلکسیشن، مواجهه حقیقی و تجسمی را یکی دیگر از شیوه های مؤثر در فرآیند معالجه عنوان و تصریح کرد: در بعصی مورد ها تلفیق دوا درمانی و مشی درمانی نیز یکی از انتخاب های درمانگران هست.

وی تصریح کرد: مریضی وسواس مربوط به قلمرو فیزیکی مثل محیط منزل، محیط کار و اشخاص با اهمیت زندگی هست و قطعاً معالجه آن هم باید در قلمرو زندگی فرد صورت گیرد.