تاریخ: ۱۵:۱۲ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
ورود مجلس به پرونده صادر کردن مجوز شکار

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری خانه ملت، صادر کردن پروانه مخصوص برای شکارچیان آمریکایی در خرداد سال جاری در زیستگاه‌ ارزشمندی مثل پناهگاه حیات وحش حیدری در حالی صدای اعتراض‌های فعالین محیط زیست را درآورده که گفته می‌شود کشور از نظر گونه های جانوری در شرایطی […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری خانه ملت، صادر کردن پروانه مخصوص برای شکارچیان آمریکایی در خرداد سال جاری در زیستگاه‌ ارزشمندی مثل پناهگاه حیات وحش حیدری در حالی صدای اعتراض‌های فعالین محیط زیست را درآورده که گفته می‌شود کشور از نظر گونه های جانوری در شرایطی هست که غالب گونه ها در حال افت شدید و در مواردی در خطر انقراض می باشند.

قبول کنندگان صادر کردن چنین مجوزهایی در حالی کارهای در این زمینه را نوعی ارزآوری برای کشور دانسته و مدعا می‌کنند به دنبال متورم شدن جمعیت چارپایان در زیستگاه‌ها، کاهش جمعیت آنان از طریق شکار ضروری هست که مکررا مسئولین سازمان مراقبت محیط زیست خشکسالی، کم بودن مراجع آب و علوفه را عامل کاهش جمعیت چارپایان در زیستگاه‌ها عنوان نموده اند.

در چنین شرایطی فعالیت شرکت‌هایی مثل یاسمین ایران به مدیریت اسرافیل شفیع زاده که اقدام به سازگاری برای ورود گردشگر شکار می‌کند نمکی بر زخم حیات وحش کشور هست، مجموعه‌ای که مدعی هست در مسیر توسعه پایدار محیط زیست گام بر می‌دارد فارغ از اینکه امروزه در زیادی از کشورها و به منظور حرکت در مسیر توسعه پایدار محیط زیست مجوزی برای شکار صادر نمی‌شود.

پر واضح هست که محافظت حیات وحش در بیشتر کشورهای دنیا بویژه کشورهای توسعه یافته در اولویت دستورکار مسئولین حوزه محیط زیست قرار دارد تا جایی که در جهت تحقق این با اهمیت کمپین‌های پشتیبانی از حیوانات راه‌اندازی کرده و با فرهنگسازی اهتمام در محافظت گونه‌های متفاوت جانوری دارند اما در ایران جدیدا صادر کردن مجوز شکار اسباب خوشگذرانی تعدادی شکارچی خارجی را فراهم کرده که در قالب گردشگر اما در حقیقت به عنوان قاتلان محیط زیست وارد کشور شده و توانسته‌اند دست به کاری بزنند که در میهن شان از آن تحت عنوان فجایع بشری یاد می‌شود.

به دنبال هشدارها مبنی بر خطر انقراض گونه‌های نادر جانوری بود که سازمان محیط زیست از سال ۹۲ طرح ممنوعیت ۵ سال شکار چارپایان را به اجرا گذاشت؛ برنامه ای که به گفته فعالین محیط زیست اگر هم مدت آن هم به انتهاء دست یافته باشد دو مرتبه هم نباید فرصتی برای صادر کردن دو مرتبه مجوز شکار باشد زیرا شرایط اقلیمی کشور از ۵ سال گذشته تاحالا به وضع تعادل نرسیده تا امکان بهره‌برداری منطقی از طبیعت وجود داشته باشد.

اکبری: حضور توریسم شکار در کشور هیچ توجیهی ندارد

علی اکبری نماینده بجنورد و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و مراجع طبیعی در مجلس دهم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تایید این مبحث، سخنان ریاست مجلس مبنی بر جلوگیری از شکار گونه های جانوری را یادآور گردید و اظهار کرد: حدود ۵ سال پیش آقای دکتر لاریجانی سفارش کردند که برای مدتی شکار در همه گونه‌های جانوری و در همه فصول ممنوع شود.

وی با اشاره به وضع اقلیمی کشور صادر کردن هرگونه مجوز شکار را غیرموجه قرائت کرد و تاکید کرد: هم حالا و با توجه به وضع اقلیمی کشور غالب گونه های جانوری در شرایط افت شدید و گاها انقراض می باشند، در نتیجه در چنین شرایطی تراکم گونه‌های جانوری نداریم که گمان کنیم امکان صادر کردن مجوز شکار وجود دارد.

اکبری دنبال کرد: اینکه تعدادی شکارچی خارجی وارد کشور شده و گونه‌های جانوری ما بقی در شرایط اقلیمی بسیار سخت موجود را به دست کم برسانند نه فقط هیچ توجیهی ندارد لکن جای این نگرانی هست که گونه ها به مرز انقراض برسند.

وی با رد هرگونه توجیهی مبنی بر ارز آوری توریسم شکار دنبال کرد: تاکید می‌کنم وضع اکوسیستم طبیعی ما نه فقط به شکلی نیست که شاهد وفور گونه ها ی جانوری باشیم لکن شاهد تعداد بسیار انگشت شمار و انگست شمار گونه ها هستیم که خطر انقراض آنان را تهدید می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و مراجع طبیعی با تاکید بر حرام دانستن شکار تفریحی از سوی مراجع تقلید گفت: علاوه بر فتواهای صادر گردیده که باید ملاک عمل ما باشد به سبب مشهود بودن فقر اکوسیستم و فضای جنگلی و مرتعی کشور حضور توریسم شکار در کشور هیچ توجیهی ندارد. ضمن اینکه امروز در زیادی از کشورها صادر کردن مجور شکار ممنوع بوده بر این اساس با کدام منطقی در کشور ایران با شرایط نامساعد، مجوز شکار آن هم برای خارجی ها صادر می شود که این اقدام ناشایست علت بدنامی هم خواهد گردید.

وی با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست به عنوان متولی کلیدی در راستای مراقبت از گونه های جانوری باید پاسخگوی صادر کردن چنین مجوزهایی باشد، اضافه کرد: سازمان محیط زیست به صورت قطع باید از صادر کردن چنین مجوزهایی جلوگیری کرده که در این زمینه ما به عنوان نمایندگان مجلس تذکرهای لازم را در صحن علنی خطاب به مسئولین اجرایی خواهیم داد و این مبحث را بصورت جدی پیگیری خواهیم کرد.

وی در مورد فعالیت شرکت هایی که اقدام به سازگاری برای وارد کردن گردشگر شکار به کشور می کنند، کارهای شرکت های فعال در این زمینه را سوداگری قرائت کرد و دنبال کرد: نباید اذن دهیم آخرین ظرفیت‌های با ارزش جانوری موجود در کشور طعمه سودجویی این گروه از سوداگران قرار گیرد و مسئولین اجرایی باید به این موضوعات حساس باشند.

کوچکی نژاد: محیط زیست باید از صادر کردن مجوز شکار برای شکارچیان خارجی اجتناب کند

جبار کوچکی نژاد نایب ریاست فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در انتقاد به صادر کردن مجوز شکار در منطقه های مراقبت شده برای شکارچیان خارجی اظهار کرد: وقتی شکارچیان بیگانه وارد کشور می‌شوند تنها می‌توانند از ابزارها موجود در طبیعت استفاده نمایند اما نمی‌توانند به شکار حیوانات بپردازند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، دنبال کرد: نباید حتی از سوی وزارت امور خارجه یا سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری و یا سازمان محیط زیست برای گردشگران خارجی مجوز شکار صادر شود، کما اینکه وقتی گردشگران ایرانی به سایر کشورها سفر می‌کنند برای آنان مجوز شکار صادر نمی شود.

وی تصریح نمود: بی‌تردید سازمان محیط زیست باید از صادر کردن مجوز شکار برای شکارچیان خارجی اجتناب کند.

نایب ریاست فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، از ورود مجلس به مبحث صادر کردن مجوز برای شکارچیان خارجی اطلاع داد و تاکید کرد: این مبحث را در مجلس پیگیری کرده و در مورد آن به سازمان مراقبت محیط زیست تذکر خواهیم داد.

شریعت نژاد:سازمان محیط زیست توان نظارت بر حوزه شکار را ندارد/ امنیت شکارچیان بیشتر از محیط بانان هست

شمس الله شریعت نژاد درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست در دوره گذشته سیاست عدم صدورپروانه شکار را در دستورکار داشت، گفت: درحال حاضر شکارچیان غیرمجاز زیادی در منطقه های متفاوت کشور فعالیت می کنند، به به صورتی که بدون منطق کارشناسی شده و قابل قبولی درشکار گونه های جانوری شکارچیان اقدام به شکار می کنند؛ در نتیجه شرایط زیست محیطی کشور به سبب وجود حقیقت هایی درحوزه شکار مناسب نیست.

نماینده مردم تنکابن درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه محیط زیست قادر به رسیدگی به مشکلات حوزه شکار و چگونگی فعالیت شکارچیان نیست، اضافه کرد: متاسفانه محیط زیست توان نظارت کافی را دراین حوزه ندارد، ضمن اینکه جنگ افزار ها دردست محیط بانان برای محافظت از منابطع طبیعی و منطقه های شکار ممنوع نیز عملکرد و کارایی نامناسبی دارد؛ زیرا محیط بانان در زیادتر شرایط مجوز استفاده از اسلحه را ندارند، علاوه بر این محیط بانان را به سبب تیراندازی و آسیب به فرد متخلف مورد مجازات قرار می دهند.

وی با تاکید بر اینکه جنگل بانان و محیط بانان زیادی تاحالا دستخوش تبعات حاصل از تیراندازی به شکارچیان شدند، تصریح نمود: درحال حاضر قاچاقچیان و شکارچیان غیرمجاز درکشور بیشتر از محیط بانان و حافظان عرصه های طبیعی کشور امنیت دارند، متاسفانه هیچ احساس امنیتی برای محیط بانان درکشور وجود ندارد؛ این درحالی هست که متخلفان در تمامی حوزه ها با استفاده از رانت امنیت بیشتری دارند.

شریعت نژاد با اشاره به اینکه لایحه پشتیبانی از محیط بانان طی چند ماه پیش درکمیسیون کشاورزی مجلس ارزیابی و تصویب شده هست گفت: اما هنوز در دستورکار صحن علنی مجلس قرار نگرفته هست، در نتیجه مسائل محیط زیستی اولویت دستگاه ها شمرده نشده و درچنین شرایطی عزمی برای برخورد با متخلفان درحوزه محیط زیست وجود ندارد؛ به طورحتم سازمان محیط زیست توان ندارد هم مجوزلازم را صادر نموده و هم اینکه نظارت را در دستورکار قرار دهد.

این مطلبو از دست ندید!  رویکرد آمریکا به علم رویکرد سلطه بر جهان است/ دانشگاه و صنعت در حوزه فضای مجازی جامانده‌اند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه محیط زیست حق صدورمجوز و نظارت ها را همزمان ندارد، اضافه کرد: سازمان محیط زیست دستگاه نظارتی بوده و مجوزها باید از سوی سازمان جنگل ها و مراتع کشور صادر شود، درحال حاضر سازمان جنگل ها گستره گسترده ای درتمامی نقاط کشور دارد؛ در نتیجه هرگونه مجوز در بهره برداری از مراجع طبیعی من جمله صدورمجوز برای شکار باید توسط سازمان جنگل ها صادر شود، در نتیجه نمی شود انتظار داشت که محیط زیست مجوز ها را صادر نموده و نظارت ها را هم درسطح قابل قبولی انجام دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و مراجع طبیعی در مجلس، تصریح نمود: متاسفانه شکارهای غیرمجاز در کشور تا جایی پیشرفت نموده هست که بعضی از گونه ها درمعرض انقراض قرار گرفتند، امکان نظارت برای سازمان محیط زیست در شرایط فعلی وجود ندارد؛ ضمن اینکه با متخلفان در این حوزه نیز بدرستی برخورد نمی شود./

پاپی‌زاده: مجوزهای غیراصولی شکار برای خوشگذرانی خارجی‌ها/ حجم شکار در هیچ یک از منطقه های کشور وجود ندارد

/عباس پاپی زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در عکس العمل صادر کردن مجوز شکار برای اتباع و شکارچیان خارجی در بعضی منطقه های کشور، گفت: در شرایط فعلی با توجه به پتانسیل ها در هیچ یک از منطقه های کشور حجم شکار وجود ندارد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: قرار بود سازمان مراقبت محیط زیست اقداماتی را در شکارگاه ها انجام دهد در صورت افزایش زادآوری و موالید و رسیدن جمعیت حیات وحش به حد نرمال مجوزهای محدودی برای شکار صادر شود اما تاحالا این با اهمیت تحقق نیافته و جمعیت حیات وحش به حد معقولی نرسیده هست.

وی با انتقاد از اینکه محیط زیست دغدغه ای برای مراقبت از حیات وحش ندارد، تصریح نمود: این دستگاه باید واضح سازی  و در قالب گزارشی مشخص نماید که تاحالا درآمد حاصل از صادر کردن مجوز شکار برای اتباع خارجی به چه میزان بوده هست؛ میزان درآمد حاصل از صادر کردن مجوز شکار به هر میزانی هم که باشد سازمان مراقبت محیط زیست نباید در فصل زادآوری مجوز شکار صادر کند زیرا متولی مراقبت از حیات وحش سازمان محیط زیست هست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه محیط زیست باید به فکر بهبود وضع حیات وحش باشد نه درآمدزایی از طریق مجوز شکار، گفت: به شرطی که بخش خصوصی در بعضی منطقه های با استفاده از شیوه های تصنعی و طبیعی نسبت به تکثیر، احیا و ازدیاد نسل گونه های جانوری اقدام نماید میتوان به صورت کنترل شده و محدود به مبحث صادر کردن مجوز شکار ورود کرد و سازمان مراقبت محیط زیست اصلا و ابدا نباید به فکر درآمدزایی از این مسیر باشد.

پاپی زاده یادآور گردید: محیط زیست به جای چنین اقداماتی باید با برنامه ریزی منسجم و مناسب از حجم بخش خصوصی برای احیای گونه های نادر جانوری و در فراروی انقراض استفاده نماید.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در بعضی مورد ها شکار بیشتر از مجوزهای داده شده صورت می پذیرد و قابل اثبات نیست، اضافه کرد: آسیب متاثر از این اقدام چندین برابر مبلغی هست که از طریق صادر کردن مجوز شکار به دست می آید و در حقیقت درآمد حاصل از مجوز حتی یک دهم هم نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و مراجع طبیعی مجلس شورای اسلامی، دنبال کرد: صادر کردن مجوز شکار به روش فعلی اشتباه هست و مخالف آن هستم و باید ضابطه مند شود.

علی ابراهیمی: سلاخی حیات وحش به قیمت اکتساب درآمد میلیونی/محیط زیست به صادر کردن پروانه کشتار حیوانات بیگناه انتهاء دهد

علی ابراهیمی نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه سازمان مراقبت محیط زیست باید به صادر کردن مجوز شکار برای اتباع خارجی و کشتار حیوانات بیگناه انتهاء دهد در عکس العمل به سخنان این سازمان مبنی بر اینکه صید و شکار برای کنترل حجم اضافه حیوانات هست و موضوعات اقتصادی در آن جایی ندارد، گفت: نسل حیات وحش به سبب خراب کردن زیستگاه و شکار بی رویه در فراروی انقراض هست و  صدور پروانه شکار از سوی سازمان مراقبت محیط زیست امری پسندیده نیست؛ به صورت قطع شکار اصلا و ابدا موجب کنترل جمعیت وحش نمی شود و زیادتر در اثر بیماری، کهولت سن و هجوم حیوانات از بین می روند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، دنبال کرد: صادر کردن مجوز شکار زمینه را برای روی آوردن و ترغیب شکارچیان غیرمجاز به شکار وکشتار حیات وحش و کاهش تعداد طعمه های گوشت خواران فراهم می کند در نتیجه سخنان کلانتری اصلا و ابدا کارشناسی نیست و موضوعات اقتصادی در صادر کردن مجوز شکار نقش مهمی دارد.

وی صادر کردن مجوز شکار در ازای دریافت پول را غیرقابل توجیه دانست و تصریح نمود: صادر کردن پروانه شکار اصلا و ابدا پذیرفتنی نیست و سازمان محیط زیست به عنوان متولی با صادر کردن پروانه شکار نباید ادعای مراقبت از حیات وحش را داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از ارزیابی مبحث صادر کردن پروانه شکار در کمیسیون کشاورزی اطلاع داد و گفت: با توجه به وضع نامناسب حیات وحش کشور و آسیب های پیش رو این مسئله را در کمیسیون مطرح و ارزیابی خواهیم کرد.

نماینده مردم شازند در مجلس دهم با یادآوری اینکه شکار تفریحی مکررا از سوی مراجع تقلید حرام دانسته شده هست، گفت: طبق سخنان مسئولین محیط زیست پول حاصل از این کار صرف بالا بردن مراقبت از حیات وحش می شود این در حالی هست که ۶حیات وحش نباید قربانی سودجویی تعدادی خاص شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و مراجع طبیعی مجلس شورای دنبال کرد: از سازمان محیط زیست انتظار می رود مراقبت از حیات وحش را در دستور کار قرار داده و از صادر کردن مجوز شکار برای خارجی ها اجتناب کند.

بختیاری: ورود مجلس به پرونده صادر کردن مجوز شکار برای اتباع خارجی/ ترغیب شکارچیان غیرمجاز برای شکار گونه های نادر جانوری

علی بختیاری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از صادر کردن مجوز شکار برای اتباع و شکارچیان خارجی در بعضی منطقه های کشور،گفت: صادر کردن مجوز همزمان با فصل زادآوری و زاد و ولد حیات وحش و در منطقه های شکار ممنوع امر پسندیده ای نبوده و هیچ توجیهی ندارد.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه عدم صادر کردن مجوز شکار احساس امنیت را میان حیات وحش و چهارپایان افزایش می دهد، اضافه کرد: سازمان مراقبت محیط زیست باید حمایت کننده حیات وحش باشد نه اینکه مجوز شکار صادر کند و پس از آن از شکار حیات وحش توسط شکارچیان خارجی ابراز خوشحالی کرده و خبر آن را در سایت خود نشر دهد.

وی با بیان اینکه صادر کردن مجوز شکار زمینه شکار گونه های در فراروی انقراض را فراهم می کند در مخالفت با هر گونه صادر کردن مجوز شکار، گفت: سازمان مراقبت محیط زیست باید در این مبحث تجدیدنظر کند زیرا با این امر شکارچیان غیرمجاز نیز برای شکار حیات وحش ترغیب می گردند.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی، از پیگیری مبحث صادر کردن مجوز شکار برای شکارچیان خارجی در فصل زادآوری حیات وحش در کمیسیون متبوع خود اطلاع داد و گفت: از مسئولین سازمان محیط زیست درخواست می کنیم در کمیسیون حاضر و در این ارتباط توضیح دهند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و مراجع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه محیط زیست باید به شکلی عمل کند که زمینه تعدی و تعرض به محیط زیست و حیات وحش فراهم نشود، تصریح نمود: خوب تر هست این دستگاه جای چنین اقداماتی به فکر اتخاذ تدابیر مخصوص برای جلوگیری از انقراض نسل گونه های نادر جانوری و بهبود وضع بحرانی محیط زیست کشور باشد.

انتهاء پیام/