تاریخ: ۱۶:۱۱ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
ورود بخش خصوصی خراسان رضوی به سیاست های زیست محیطی؛ سایت های تکثیر حیوانات در فاز امتحان و خطا

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، ، احداث سایت‌های تکثیر و پرورش گونه‌های زیستی در کشور رو به افزایش هست. در این جایگاه ها گونه‌هایی من جمله آهو، قوچ و میش(گوسفند وحشی نر و ماده) و قرقاول که زیستگاه آنان در طبیعت و حیات وحش هست، در فضایی بزرگ […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، ، احداث سایت‌های تکثیر و پرورش گونه‌های زیستی در کشور رو به افزایش هست. در این جایگاه ها گونه‌هایی من جمله آهو، قوچ و میش(گوسفند وحشی نر و ماده) و قرقاول که زیستگاه آنان در طبیعت و حیات وحش هست، در فضایی بزرگ و محصور به منظور تکثیر، جمع‌آوری و حفظ و بعد از مدتی مشخص در طبیعت رهاسازی می‌شوند.

علی رغم دشواری‌ها و مشکلاتی که از فضای بعضی سایت‌ها مثل زنده‌فروشی، فروش گوشت و پوست، شکار، شیوع بعضی بیماری‌ها و… گزارش می‌شود این جایگاه ها می‌توانند در اصلاح و بهبود وضع تندرستی گونه‌های زیستی هر منطقه و محافظت و بقای آن‌ها قسمت بسزایی دارا باشند. در چند سال گذشته بخش خصوصی نیز به این حوزه ورود کرده و زیر نظر سازمان محیط زیست مجوز و پروانه حفظ از گونه‌های زیستی را می‌گیرد.

در خراسان رضوی نیز دو سایت رسمی پرورش آهو در چشم گل تربت جام و پرورش قوچ و میش در کاشمر مشغول فعالیت می باشند و در سال‌های موخر دو سایت خصوصی تکثیر و پرورش حیات وحش در منطقه های کارخانه سیمان زاوه و کارخانه سیمان لار سبزوار نیز فعال شده‌اند که در آنان گونه‌های زیستی قوچ و میش و آهو تکثیر و حفظ می‌شود.

راه‌اندازی سایت خصوصی زیست محیطی در زاوه

محمد جلالی‌فرد؛ ریاست اداره محیط زیست زاوه در ارتباط با سایت خصوصی تکثیر و پرورش کارخانه سیمان زاوه می‌گوید: از سال ۸۷ عده ای قوچ و میش از کاشمر در فضایی چند هکتاری محصور به زاوه آورده شده و در این مکان حفظ می‌شود و در آن زیرساخت‌‌ها و زمینه حفظ از دو گونه قوچ و میش و آهو فراهم شده هست.

آهوها در چند فاز رهاسازی شده‌اند و به منطقه نوبهار مه‌ولات فرستاده گردید اما همچنان قوچ و میش‌ها در این فضا حفظ می‌شوند که تعداد آن به ۵۰ راس می‌رسد.

ریاست اداره محیط زیست زاوه با تاکید بر لزوم حفظ حیوانات در طبیعت و عدم اسارت گونه‌‎های زیستی در مورد اغراض و رویکردهای سایت‌های تکثیر و پرورش حیات وحش تبیین می‌کند: سایت‌های رسمی و خصوصی تکثیر و پرورش حیات وحش من جمله سایت رسمی پرورش آهو چشم گل در تربت جام و سایت خصوصی کارخانه سیمان لار زاوه با هدف قرق‌های مخصوص و رهاسازی این گونه‌ها بعد از مدتی راه‌اندازی می‌شوند که بعد از مدتی مشخص با موافقت سازمان واگذاری این مراجع طبیعی به نهادهای متولی انجام می‌شود. گونه‌های زیستی زاوه در فضای پنج هزار هکتاری که فضای معدنی کارخانه سیمان هست رهاسازی می‌شوند.

این مطلبو از دست ندید!  آتش  سوزی ۲ هزار و ۵۰۰ متر از مراتع بهار

جلالی فرد ادامه می‌دهد: سازمان محیط زیست با اسارت حیوانات در سایت‌ها و فضاهای محصور مخالف هست به این سبب که باید این حیوانات در طبیعت به حیات خود دنبال کردند و حفظ این گونه‌های وحشی در این فضاها تنها برای بقای آنان و معالجه بعضی بیماری‌ها، شکستگی‌ها و آسیب‌های جسمی، پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها، بازدید مردم به منظور شناخت تنوع زیستی کارآمد و موثر هست و سازمان در پی گسترش این جریان در استان نیست.

وی بیان می‌کند: گونه‌های زیستی کلیدی زاوه، قوچ و میش هست و در ادامه، پستانداران بزرگ من جمله خانواده گرگ‌سانان مثل پلنگ، گرگ، کفتار و… بجز یوز که زیستگاهش در این منطقه نیست و  پرنده‌های مهاجر در منطقه یافت می‌شود.

استفاده از حجم بخش خصوصی

حمید صادقی؛ ریاست اداره محیط زیست سبزوار نیز در ارتباط با کارکرد کارخانه سیمان لار سبزوار می‌گوید: سایت تکثیر کارخانه سیمان لار سبزوار سایت تکثیر رسمی نیست که تمامی قوچ و میش‌ها و آهوهای منطقه برای حفظ در این فضا جمع‌آوری گردند و تنها چند راس از این گونه‌های وحشی در صورت تمایل صاحبان کارخانه‌ها و مسئولان بخش خصوصی زیر نظر سازمان محیط زیست برای تکثیر و حفظ، واگذار می‌شوند که بعد از مدتی در طبیعت رهاسازی می‌شوند.

وی در راستای توسعه و گسترش سایت‌های خصوصی تکثیر و پرورش حیات وحش می‌افزاید: در سال ۹۵، طی سفری به نمایندگی از سازمان محیط زیست از حیات وحش اتریش بازدید کردیم که در آنجا استفاده از حجم این سایت‌ها و قرق‌های مخصوص برای محافظت گونه‌های زیستی موثر واقع شده و کسانی که به صورت داوطلبانه در این زمینه اعلام آمادگی کنند، بعد از ارزیابی شرایط و صلاحیتشان و طبق وظیفه ها و انتظاراتی که سازمان تشریح می‌کند، مسیولیت حفظ و تکثیر این گونه‌ها را به عهده می‌گیرند.

ریاست اداره محیط زیست سبزوار در مورد استفاده از حجم بخش خصوصی در محافظت بقا و تندرستی گونه‌های زیستی می‌گوید: راه‌اندازی سایت تکثیر و حفظ حیوانات در کشور ما جریانی نو و تازه هست که در حال حاضر در فاز امتحان و خطا قرار دارد و باید مسئولان و بخش خصوصی در ارتباط با مزایای آن توجیه گردند تا از حجم آن خوب تر استفاده گردد. قرق مخصوص ایده‌آل و حرفه‌ای این گونه‌‎های زیستی در شرایطی هست که بخش خصوصی بتواند به صورت مخصوص در راستای تکثیر و حفظ این حیوانات فعالیت نماید.

گزارش از هدیه ریحانی