گروه: شغل
تاریخ: ۱۵:۵۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
وجود ۳۳۸ موقوفه در شهرستان سقز/تقریباً ۱۰۰درصد نیت ها واقفین مرتبط به مساجد است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا به نقل از گولان سقز، وی افزود: در جامعه اشخاص زیاد بسیاری بوده و می باشند که کم بودن و درد جامعه را حس کردند و همه و یا قسمتی از اموال و دارایی خودشان را برای برطرف مایحتاج هم نوعانشان وقف کرده اند. […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا به نقل از گولان سقز،

وی افزود: در جامعه اشخاص زیاد بسیاری بوده و می باشند که کم بودن و درد جامعه را حس کردند و همه و یا قسمتی از اموال و دارایی خودشان را برای برطرف مایحتاج هم نوعانشان وقف کرده اند.

 

مسئول اداره اوقاف شهرستان سقز با اظهار اینکه املاک بسیاری از طریق واقفان خیراندیش سقزی به منظور برطرف نیازهای جامعه وقف شده هست، اضافه کرد: مردم متدین و مومن این دیار اراضی و املاکی را برای ایجاد مسجد، دفن اموات، تأمین مایحتاج لازم، حقوق ائمه و خدام، مدرسین و طلاب علوم مذهبی مساجد وقف کردند.

امجدی با اظهار اینکه سابقه وقف در شهرستان سقز نشانگر عشق و علاقه و اعتقادات مردم این خطه از میهن اسلامیمان به مساجد، ترویج علوم مذهبی ومعارف اسلامی و برطرف نیازهای اجتماعی و فرهنگی هست، اظهار داشت: بیشتر مساجد شهرستان برخورداری موقوفاتی خواهد بود که عمده مایحتاج مساجد از سود این موقوفات تأمین می شود.

وی با اظهار اینکه در این شهرستان ۳۳۸ موقوفه وجود دارد، متذکر گردید: این موقوفات برخورداری ۱۴۲۸ رقبه می باشند که شمار ۱۲۰۰ رقبه منفعتی و برخورداری سود می باشند و مابقی انتفاعی و بدون سود و از عین آنان برابر نیت واقفین بهره برداری خواهد گردید.

این مسئول با اظهار اینکه تقریبا ۱۰۰ درصدنیات واقفین خیراندیش شهرستان مرتبط به مساجد خواهد بود و سود آن نیز بدون کم و کاست برابر نیت ها واقفین صرف می شود، گفت: خرج های جاری مساجد در سطح کشور از مکان مساعدت های از جانب مردم تهیه می شود و خیلی از مساجد برای تأمین مایحتاج خود با مشکل رو به رو می باشند ولی به برکت وجود موقوفاتی که از طریق اشخاص خیر و نیکوکار وقف شده شمار کثیری از مساجد شهرستان برخورداری سود بوده و تقریباً خودکفا می باشند و احتیاجی به مساعدت اشخاص جهت اداره خود با مسئله های ای رو به رو نیستند.

او به بعضی از موقوفات سقز اشاره کرد و گفت: موقوفات مرحومین ملا ابراهیم با نیت خرج های لازم و مایحتاج مسجد ملا ابراهیم، محمود بیگ قوخ با نیت خرج های لازم و مایحتاج مسجد شیخ شمس الدین ، حاج صالح اخوان با نیت خرج های لازم و مایحتاج مسجد دهاتی کانی کبود، محمد کریم و محمد رحیم با نیت خرج های لازم و مایحتاج مسجد شیخ مظهر و مرحومه نورالنسا زن با نیت خرج های لازم و مایحتاج مسجد دهاتی ترجان جزو قدیمی ترین و بزرگترین موقوفات این شهرستان بشمار می آید.

امجدی در ادامه به ثبت ۳ موقوفه تازه در سال جاری پرداخت و اضافه کرد: یک باب خانه مسکونی از سوی نهایت شرافتی با نیت پیشرفت مسجد دهاتی قلعه فرسوده، یک باب خانه مسکونی و یک قطعه باغچه از سوی قادر رحمن پور با نیت مایحتاج مسجد دهاتی میتو و علاوه بر این اهدای ۱۵۰ جلد قران کریم با نیت بکارگیری در مساجد از سوی احسان ستوده و عبدالله مرادویسی وقف شده هست.

وی بابیان اینکه اداره اوقاف یک امانتدار هست و اختیاری از خود برای خرج عواید موقوفات ندارد، افزود: نیت ها واقفین هرشهری با شهر دیگر فرق می کند بنابراین ۱۰۰ درصد نیت ها واقفین شهرستان سقز مرتبط به مساجد خواهد بود.

وی در انتهاء درکنار تقدیر از حاضر بودن اصحاب رسانه در این جلسه ،اضافه کرد: اعمال نیت ها واقفین خیر اندیش، بیمه ۶۰ نفر از خدام، وصول کرایه بهای موقوفات، سراغ گرفتن خواسته ها موقوفات از مستاجرین وکمک به مساجد از مکان اعتبارات دولتی از دیگر امور انجام شده در سال کاری ۹۶ بوده هست.