تاریخ: ۱۹:۳۱ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری میزان،علی محمدی اظهار کرد:بناهایی که مربوط به دوران صفویه و قاجاریه است در دو نوع رباط و کاروانسرا بوده که برخی در داخل شهر و بعضی دیگر بیرون شهر و در مسیر تردد کاروانیان، با فواصل معین، ساخته شده است.وی افزود: با توجه به قرار گرفتن […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری میزان،علی محمدی اظهار کرد:بناهایی که مربوط به دوران صفویه و قاجاریه است در دو نوع رباط و کاروانسرا بوده که برخی در داخل شهر و بعضی دیگر بیرون شهر و در مسیر تردد کاروانیان، با فواصل معین، ساخته شده است.
وی افزود: با توجه به قرار گرفتن این کاروانسراها در مناطق بیابانی و کوهستانی، همگی با دو نوع معماری حیاط‌دار و پوشیده ساخته شده‌اند.
محمدی خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین رباط‌های برون‌شهری می‌توان به رباط کامه، تروسک، کسکک، شورحصار، میاندشت و داخل شهری به رباط طبسی، رباط لاری، رباط نانوا، کامه علیا و سفلی و… اشاره کرد.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی تربت‌حیدریه تصریح کرد: با توجه به هماهنگی‌های صورت‌گرفته، برخی از این رباط‌ها مرمت و احیا شده و اکثر آن‌ها که هنوز مرمت نشده‌اند آماده واگذاری به بخش خصوصی برای تغییر کاربری متناسب با فرهنگی، اقامتی و… هستند.

این مطلبو از دست ندید!  برپایی همايش رنگزاهای طبيعي در خراسان شمالی