تاریخ: ۱۹:۳۱ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری میزان،علی محمدی گفت:بناهایی که مربوط به دوران صفویه و قاجاریه است در دو نوع رباط و کاروانسرا بوده که برخی در داخل شهر و بعضی دیگر بیرون شهر و در مسیر تردد کاروانیان، با فواصل معین، ساخته شده است.وی افزود: با توجه به قرار گرفتن این […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری میزان،علی محمدی گفت:بناهایی که مربوط به دوران صفویه و قاجاریه است در دو نوع رباط و کاروانسرا بوده که برخی در داخل شهر و بعضی دیگر بیرون شهر و در مسیر تردد کاروانیان، با فواصل معین، ساخته شده است.
وی افزود: با توجه به قرار گرفتن این کاروانسراها در مناطق بیابانی و کوهستانی، همگی با دو نوع معماری حیاط‌دار و پوشیده ساخته شده‌اند.
محمدی خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین رباط‌های برون‌شهری می‌توان به رباط کامه، تروسک، کسکک، شورحصار، میاندشت و داخل شهری به رباط طبسی، رباط لاری، رباط نانوا، کامه علیا و سفلی و… اشاره کرد.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی تربت‌حیدریه تصریح کرد: با توجه به هماهنگی‌های صورت‌گرفته، برخی از این رباط‌ها مرمت و احیا شده و اکثر آن‌ها که هنوز مرمت نشده‌اند آماده واگذاری به بخش خصوصی برای تغییر کاربری متناسب با فرهنگی، اقامتی و… هستند.