گروه: تور
تاریخ: ۱۹:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
واگرایی و شهرگرایی را کنار بگذاریم/ آشغال معضل بزرگ مازندران/ مصادره ۲۰۰ کارخانه مازندران از طریق بانک ها

این جلسه با حضور آیت‌‌الله طبرسی نماینده ولی فقیه، حجت‌الاسلام شکریان مدیرکل تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام ناصری نماینده اسبق مردم بابل در مجلس شورای اسلامی و محمد اسلامی استاندار مازندران همراه بود. استاندار مازندران گفت: ما بایستی این شیوه‌ها و رویه را بازخوانی کنیم و آن‌هایی که خطا هست را بیابیم و ادامه ندهیم و پس […]

این جلسه با حضور آیت‌‌الله طبرسی نماینده ولی فقیه، حجت‌الاسلام شکریان مدیرکل تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام ناصری نماینده اسبق مردم بابل در مجلس شورای اسلامی و محمد اسلامی استاندار مازندران همراه بود.

استاندار مازندران گفت: ما بایستی این شیوه‌ها و رویه را بازخوانی کنیم و آن‌هایی که خطا هست را بیابیم و ادامه ندهیم و پس از ان متحد و هم‌صدا شویم که ادامه ندهیم و میثاق نامه‌ای ببندیم که راه‌های خطا را نرویم و تکرار نکنیم.

اسلامی با اشاره به تخلف های وسیع در بعضی از شهرهای مازندران، افزود: بعضی از شهرهای مازندران در بحث تخلف های شهری، حائز مقام اول کشوری‌اند و این امر، نشان از تخلف از قانون، سندهای و مصوبات شهری هست که مدیران این شهرها بر وفق این سندهای، کمتر عمل کرده‌اند و ماحصل آن تخلف هایی نظیر دست‌اندازی به اراضی و نیز دگرگونی کاربری‌‌ها هست.

وی با اظهار اینکه ما در هیچ جای کشور، عرصه‌هایی مانند مازندران نداریم که ضروری هست درکنار محافظت آن، به طرف تثبیت و توسیع حرکت کنیم، بیان کرد: معضل بزرگ ما در این استان، زباله‌ها هست، بنده از نزدیک از این نقاط دیدن کردم و شاهد بودم میلیون‌ها تن آشغال طی چند ده سال، بدون هیچ اتفاق و اقدامی، روی هم انباشته شده هست و ما در شرایط کنونی، بیشترین صدمات و آزارها را از مکان این زباله‌ها دیده‌ایم.

نماینده عالی دولت در مازندران با اظهار اینکه معدل کشوری کارهای زیرساختی فاضلاب در کشور، ۴۰ درصد هست، گفته بود: این معدل در مازندران بین ۷ تا ۹ درصد هست و این نشان از ورود، دقت و کار ما به این قسمت هست.

اسلامی در ادامه سخنانش به مبحث گردشگری و ظرفیت‌های بالقوه آن در استان اشاره و اقرار کرد: در بحث گردشگری و با این همه حجم، چقدر شغل ها با اعتبار می‌شود ایجاد کرد، می‌توان با اداره در این قسمت، کاری کنیم که گردشگری همراه با اداره در استان اتفاق بیفتد نه آنکه عده‌ای ویلا بسازند و کلیدش را به مسافران کرایه بدهند و صرفا قسمت استان، ضایعات زیست محدودهی باشد.

این استان در بسیاری از این امور، مقام اول کشور را دارا هست. ضروری هست ظرفیت‌سازی کنیم که تولیدات مازندران را صحیح به دست مصرف‌کننده برسانیم و این امر آبروی استان گردد، نه آنکه بعضی با دست‌اندازی در این قسمت و تخلیط برنج، آبروی استان را ببرند.

استاندار مازندران اضافه کرد: من به دستگاه‌های ذی‌ربط گفته‌ام هنگامی فصل مرکبات هست شما ساکت ننشینید و نظاره‌گر نباشید که دلال بیاید و فرآورده ها کشاورزان استان را بخرد و ببرد، ورود پیدا کنید و آن‌چه احتیاج بازار هست راهی بازار و مابقی را ذخیره‌سازی کنید و به‌هنگام احتیاج، با اداره راهی بازار کنید.

اسلامی به وضع قسمت صنعت استان اشاره و گفت: ما برای تولید استان ضروری هست مواظب باشیم تا واگرایی و شهرگرایی، اکثر از این در مازندران اتفاق نیفتد و این برای نگهدارى از کشمکش‌ها و تبعیض در شهرهای استان هست.

نماینده عالی دولت در استان با اظهار اینکه حجم مازندران خیلی زیادتر از احتیاج خودش و لکن بخشی از کشور هست، گفت: ضروری هست حلقه‌های مفقوده صادرات مازندران را بیابیم و مرتفع کنیم.

وی اضافه کرد: این که نشد کار، این یک روش نخ‌نما شده هست، این‌ها ضروری هست خودشان را تکان دهند، با این مدل که نمی‌شود استان را اداره کرد.

استاندار مازندران دنبال کرد: در محیط تولیدی هم صنعت ها نفیس داریم و هم صنعت ها متوقف. حدود ۲۰۰ کارخانه مازندران به‌دلیل قرض، از طریق بانک‌ها مصادره شده هست و ریاست جمهور هم فرمان قاطعی برای اعمال روش تازهی جز مصادره کارخانجات برای دریافت بدهی‌ها صادر کرده‌اند که امید داریم شاهد اعمال آن باشیم.

وی با اشاره به توسیع مکانیزاسیون کشاورزی در کشور، بیان کرد: ما رد کننده پیشرفت این امر نیستیم ولی مکانیزاسیون کشاورزی در مازندران باعث گردید تا تعداد بسیاری از کارگران که با دست در بخش‌های کاشت، داشت و برداشت مشغول فعالیت بودند، بیکار گردند و ضروری هست برای این امر هم، تفکری کرد.

استاندار مازندران با اظهار اینکه اشخاص شایسته‌ای را در کمیسیون بررسی مدیران استان قرار داده‌ایم، افزود: ما به‌دنبال آن هستیم که با این بررسی از مدیران مناسب استفاده کنیم و در صورت احتیاج، از مدیران تازه و جایگزین استفاده کنیم.

استاندار مازندران در انتهاء به مبحث کمرنگ بیمه تأمین اجتماعی روستاییان و کشاورزان در استان اشاره و اقرار کرد: با تأسف تا هم حالا از این مبحث استقبال نشده هست و بنده به مدیران این قسمت گفته‌ام که بیایید و به‌جای آن‌که در انتظار مراجعه روستاییان و کشاورزان باشید، کار را وارونه کنید و خودتان به‌سراغ آن‌ها بروید و از طرفی دیگر از شرکت‌های بیمه‌ای خواسته‌ایم تا با پوشش بیمه‌ای خانه‌های روستایی، از آن‌ها به زمان حوادث و بلایای طبیعی، پشتیبانی کنند.