گروه: شغل
تاریخ: ۱۶:۲۴ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
واگذاری پژوهش ۱۰ حوزه نفتی به دانشگاه ها موجب تحرک مراکز پژوهشی شده است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار علمی ایرنا، جلسه ستاد اجرایی سازی نقشه جامع علمی کشور و دریافت گزارش از عملکرد دستگاه ها در زمینه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان به عنوان مهم ترین مولفه آن عصر سه شنبه میزبان نمایندگان وزارتخانه های مختلف و مدیر کل امور پژوهشی […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار علمی ایرنا، جلسه ستاد اجرایی سازی نقشه جامع علمی کشور و دریافت گزارش از عملکرد دستگاه ها در زمینه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان به عنوان مهم ترین مولفه آن عصر سه شنبه میزبان نمایندگان وزارتخانه های مختلف و مدیر کل امور پژوهشی وزارت نفت برای ارائه گزارش عملکرد این وزارتخانه در موضوع یادشده بود.
محمدرضا واعظ مهدوی در این نشست افزود: واگذاری ۱۰ میدان نفتی به دانشگاه ها جنب و جوشی پدید آورده و جسارتی در آن احساس می شود که در دیگر سازمان ها ندیدیم.
وی ادامه داد: در زمینه تحقق مجموعه اهداف اقتصاد دانش بنیان در وزارت نفت دو حیطه پیش رو داریم؛ شرکت ها و تولیدکنندگان فعال در زمینه و شرکت های دانش بنیان.
معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان دغدغه های شرکت های دانش بنیان در این زمینه گفت: بعضی شرکت ها از خریداری نشدن محصولات خود گلایه دارند که در زمینه نفت نیز قابل استفاده است.
واعظ مهدوی به وزارت نفت پیشنهاد داد: اطلاعات خریداری از شرکت های دانش بنیان شفاف منتشر شود تا شرکت های دیگر از این خریدها مطلع شوند.

* تلاش برای تولید اقلام پرمصرف نفتی در داخل
مدیر کل امور پژوهشی وزارت نفت نیز در این نشست اقدامات وزارت نفت را در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان ارائه کرد.
شاکری گفت: پروژه توانمند و ظرفیت سازی داخلی در قراردادهای جدید نفتی، حمایت از‌ اقلام ساخت داخل، اقلام پرمصرف نفت، انتقال و توسعه بخش بالادستی و اجرای پروژه انتقال و توسعه فناوری بخش پایین دستی مد نظر بوده که از جمله طرح های این وزارتخانه در راستای نقشه جامع علمی کشور برای اجرای اقتصاد مقاومتی است.
وی با اشاره به فعالیت های توانمندسازی یاداور شد: با توجه به راهبردهای نقشه جامع علمی کشور، تصمیم گرفته شد تا در قرارددهای جدید نقتی پیوست فناوری تعریف شود.
مدیر امور کل پژوهشی وزارت نفت همچنین سطح اول عملیات را شرکت های اکتشاف و تولیدی برشمرد و گفت: شرکتی در حوزه اکتشاف نفت نداشتیم و برای ارتقای توانمندی انها به ۱۶ شرکت فعال مجوز داده شد تا با مشارکت شرکت خارجی توانمندی خود را در حوزه اکتشاف ارتقا دهند.
وی با اشاره به قرارداد فاز ۱۱ عسلویه این قرارداد در راستای ارتقای توانمندی‌طرف ایرانی دانست و‌ گفت: سطح دوم پیمانکاران و شرکت های داخلی هستند و احکامی تعریف شده که در قالب مکانیزم های تشویقی پیمانکاران پروژه های خود را به شرکت های ایرانی واگذار می کنند و اگر از تعهدات خود عدول کنند مکانیزم های تنبیهی به کار برده می شود.
شاکری همچنین در بخش دیگری از سخنانش فعالیت های در سطح ظرفیت های دانشگاهی را بیان کرد و افزود: هر قرارداد منعقد شده باید با مشارکت یک مرکز تحقیقاتی داخل باشد و با اجرای این اقدام توسعه ازمایشگاه ها و تبادل نیرو صورت می گیرد.
علمی۹۱۵۷**۱۴۴۰
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن