تاریخ: ۲:۲۱ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
وام ۱۵ میلیونی ازدواج به چند نفر می رسد؟

این در حالی هست که دولت جدیدا مصوب کرده که سقف وام ازدواج در سال ۹۷ به ۱۵ میلیون تومان افزایش یابد. در سال‌های گذشته حداکثر تقاضای هر ساله تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یک‌میلیون و سیصد هزار (۱۳۰۰۰۰۰) نفر بوده هست. با فرض این مقدار درخواست ها برای سال آتی، در سناریو افزایش تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج […]

این در حالی هست که دولت جدیدا مصوب کرده که سقف وام ازدواج در سال ۹۷ به ۱۵ میلیون تومان افزایش یابد.

در سال‌های گذشته حداکثر تقاضای هر ساله تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یک‌میلیون و سیصد هزار (۱۳۰۰۰۰۰) نفر بوده هست. با فرض این مقدار درخواست ها برای سال آتی، در سناریو افزایش تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به ۱۲۵ میلیون ریال، به حدود ۱۶۰ هزار میلیارد ریال و در سناریو افزایش به ۱۵۰ میلیون ریال به حدود ۲۰۰ هزار میلیارد ریال مراجع احتیاج هست. در سناریو اول مجموع مراجع مورد احتیاج برابر ۱۹۰ هزار میلیارد ریال و در سناریو دوم مجموع مراجع مورد احتیاج برابر ۲۳۰ هزار میلیارد ریال می باشد که با توجه به حدس رشد حدود ۲۰ درصدی در سپرده های قرض الحسنه پس انداز، سناریوی افزایش وام به ۱۲۵ میلیون ریال تماما عملی بوده و برای افزایش آن به مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال لازم هست معادل ۳۰ هزار میلیارد ریال از مراجع قرض‌الحسنه جاری تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت گردد که این میزان حدود ۳ درصد از مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری (پس از کسر سپرده قانونی) هست.

این مطلبو از دست ندید!  رهایی یک پلنگ توسط محیط بانان مازندرانی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم، با فرض تامین ۲۳ هزار میلیارد تومان، وام ۱۵ میلیون تومانی ازدواج به ۱٫۵ ۵ میلیون نفر می رسد.

با عنایت به مراتب فوق و با لحاظ ابعاد نظارتی و حدس ضمانتهای اجرایی، محورهای زیر باید در بند "ب" تبصره (۱۶) لایحه بودجه سال ۱۳۹۷مورد توجه قرار گیرد:

• • به بانک مرکزی اختیار داده گردد تا بانک‌ها را مکلف به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه معادل قسمتی از مانده سپرده قرض‌الحسنه جاری نماید.

• • بانک مرکزی موظف گردد که اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به‌نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج کمتر از پنجاه هزار نفر باشد.

• • مبلغ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به ۱۵۰ یا ۱۲۵ میلیون ریال (با سناریوهای اظهار شده) افزایش و دوره بازپرداخت این تسهیلات نیز به ۵ سال افزایش یابد.