گروه: بلیط
تاریخ: ۱۳:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
واقعه ی کنسل اجرای یک نمایش پربازیگر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز، زمانی در تئاتر ایران به صحنه بردن یک اثر برای خود حرمت و قداستی داشت و خانواده تئاتر از کارگردان تا بازیگر در محافظت این حرمت کوشا بودند و دارای تعهد بودن هر کدام از اعضای یک گروه نمایشی به تعهدها خود امری قطعی بود و […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز،

زمانی در تئاتر ایران به صحنه بردن یک اثر برای خود حرمت و قداستی داشت و خانواده تئاتر از کارگردان تا بازیگر در محافظت این حرمت کوشا بودند و دارای تعهد بودن هر کدام از اعضای یک گروه نمایشی به تعهدها خود امری قطعی بود و حتی بودند بازیگرهایی که علی رغم مریضی و یا رسیدن خبر درگذشت یکی از عزیزانشان دو مرتبه هم به حرمت تئاتر و مخاطب های آن روی صحنه می رفتند.

اما گویا به مرور زمان زمان و با تغییر مناسبات تئاتر و حرکت گروه های نمایشی به سمت گیشه این اعتبار ها نه فقط رنگ باخته لکن مبدل به ضدارزش هم شده اند و کارگردان، بازیگر و دیگر عاملان یک اثر نمایشی توان دارند در هر مقطعی از روند اجرای یک نمایش و بنا بر علل مختلف اختلال ایجاد کنند که یکی از علل بروز چنین اتفاق هایی نبود ساز و کار قانونی از سوی خانه تئاتر و اداره کل هنرهای نمایشی هست.

در مواردی شاهد بوده ایم که بعضی کارگردان ها حق عاملان یک نمایش را ضایع کرده و نسبت به انجام تعهدها خود کوتاهی کرده اند، مکررا شاهد این بوده ایم که بازیگری به سبب اختلاف مالی با تهیه کننده و کارگردان حاضر نشده روی صحنه تئاتر حضور پیدا نماید ولی نه فقط با آنان برخوردی قانونی نشده لکن شاهد فعالیت و حضور دو مرتبه آنان در عرصه تئاتر هستیم.

وقتی بعضی کارگردان ها و بازیگران تئاتر حرمت تئاتر و مخاطب آن را که فارغ از تمام مشکلات و شرایط اقتصادی به فضا و سالن تئاتر پناه می آورد، محافظت نمی کنند به چه سبب باید قانونی برای برخورد با آنان از سوی اداره کل هنرهای نمایشی و علاوه بر این خانه تئاتر وجود نداشته باشد؟ زیرا نبود برخورد قانونی موجب متداول شدن چنین اقداماتی می گردد.

این روزها دیگربار شاهد بروز چنین رخدادی از سوی کارگردان و بازیگر نمایش «دیگری» هستیم که در تالار حافظ اجرا می گردید ولی به سبب حاضر نشدن بازیگر روی صحنه، اجرای آن کنسل گردید؛ اجرایی که به حرمت حتی یک مخاطب که بلیت آن را تهیه کرده بود باید ادامه پیدا می کرد و شأن و جایگاه تئاتر هم محافظت می گردید.

محمد حاتمی کارگردان نمایش «دیگری» در مورد چرایی کنسل اجرای عمومی این نمایش گفت: آقای خسرو شهراز بازیگر نمایش پس از ۱۵ شب اجرا از ۱۴ مرداد دیگر روی صحنه حاضر نشد و به همین سبب کل اجرای نمایش کنسل گردید.

وی در مورد علل حضور پیدا نکردن خسرو شهراز بازیگر نمایش «دیگری» گفته بود: ۹ روز مانده به شروع اجرای عمومی آقای شهراز نیمی از مبلغ قرارداد خود را دریافت نموده بود ولی در ۱۴ مرداد و به سبب اینکه کل مبلغ قرارداد با او تسویه نشده هست، روی صحنه حاضر نشد. علی رغم اینکه مخاطب های بلیت اجرا را خریداری نموده بودند و علاوه بر این قرار بود تا ۲۵ مرداد اجرای نمایش ادامه پیدا کند، ۱۴ مرداد اجرای «دیگری» متوقف و کل اجرای ما در ادامه راه نیز کنسل گردید.

این مطلبو از دست ندید!  شیوه جدید مجرمان سایبری / غرق شدن مرد ۳۲ ساله در سواحل آستارا

حاتمی در انتهاء با بیان اینکه بهای بلیت های خریداری شده توسط مخاطب های عودت داده گردید، تصریح کرد: ما دچار آسیب و زیان گردیدیم و چون نمی توانستیم بازیگری دیگر را جایگزین کنیم به اضطرار اجرا را کنسل کردیم. البته این مبحث را با مدیرکل هنرهای نمایشی و علاوه بر این خانه تئاتر مطرح کرده ایم و قرار هست به زودی به این مبحث رسیدگی گردد.

خسرو شهراز بازیگر نمایش «دیگری» هم که حضور پیدا نکردن او روی صحنه موجب توقف و کنسل اجرای این اثر نمایشی شده هست، با بیان سابقه ای از نحوه طرح پیشنهاد بازی در نمایش «دیگری» از سوی محمد حاتمی، در مورد چرایی این اتفاق  گفت: من در همان نشست ها اولیه که با آقای محمد حاتمی داشتیم به او اظهار کردم که اهل قرارداد گیشه نیستم و چه یک اثر نمایشی به فروش برساند و چه نفروشد، مبلغی را به عنوان دستمزد

وی با از اشاره به تمرینات نامنظم نمایش به سبب کامل نشدن گروه بازیگری و سر انجام تکمیل شدن گروه بازیگران در فاصله ۲۵ روز مانده به اجرا، گفت: آقای محمد حاتمی در همان ایام آقای اردشیر رضایی را به عنوان تهیه کننده به ما معرفی کرد که پس از چند بار آمد و رفت، آقای رضایی راضی گردید تا قراردادها را بنویسیم. علی رغم اینکه من و آقای حاتمی بر سر یک مبلغ توافق کرده بودیم در زمان انعقاد قرارداد از من تخفیف گرفتند و میزان مبلغ قرارداد بسیار ناچیز گردید به همین علت در قرارداد ذکر کردیم که این مبلغ در ۲ قسط پرداخت گردد که موعد قسط دوم میانه اجراها یعنی تاریخ ۱۰ مرداد بود.

بازیگر نمایش «دیگری» تاکید کرد: چهارشنبه ۱۰ مرداد با آقای حاتمی ارتباط داشتم و گفتم که من به این مبلغ احتیاج دارم و وی هم به من اظهار کرد که تهیه کننده در خارج حضور دارد و پس از برگشت مبلغ ما بقی از قرارداد پرداخت می گردد، اما این اتفاق طی چهار روز بعد هم صورت نگرفت. در همان روز قطعی من طی پیامکی به آقای حاتمی اعلام نمودم که اگر مبلغ قرارداد تسویه نشود توان ندارم روی صحنه حضور پیدا کنم، وی هم سخن من را تهدید قلمداد کرد و بحث میان ما بالا گرفت.

شهراز در جواب به این سوال که آیا به صحنه نرفتن یک بازیگر و کنسل یک اجرا به سبب دریافت نکردن دستمزد اقدامی شایسته و درست هست، گفت: متاسفانه مکررا پیش آمده که یک کار به انتهاء دست یافته ولی حق و حقوق بازیگر پرداخت نشده هست. به ما گفته می گردد که در هر کاری قرارداد منعقد کنیم ولی وقتی طرف مقابل به تعهدها خود در قرارداد عمل نمی کند، چه باید کرد. خانه تئاتر باید در این زمینه قراردادهایی را تنظیم کند زیرا همیشه در این زمینه با بازیگر اجحاف می گردد.