تاریخ: ۱۲:۵۶ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
وابی سابی چیست؟ کاربرد آن در دکوراسیون را بدانید

مجله قرمز: یکی از مفاهیمی که علاقمند به هنر و زیبایی شناسی ژاپنی مکررا با آن رو به رو شده‌اند وابی سابی هست. وابی سابی نوعی زیبایی شناسی سنتی رایج در ذن بودیسم هست که برخلاف فلسفه غربی در پی نهایت و بی‌نقصی نیست لکن زیبایی را در نقص می‌بیند و از این طریق یک […]

مجله قرمز: یکی از مفاهیمی که علاقمند به هنر و زیبایی شناسی ژاپنی مکررا با آن رو به رو شده‌اند وابی سابی هست. وابی سابی نوعی زیبایی شناسی سنتی رایج در ذن بودیسم هست که برخلاف فلسفه غربی در پی نهایت و بی‌نقصی نیست لکن زیبایی را در نقص می‌بیند و از این طریق یک نوع زیبایی منحصر به فرد الهام گرفته از طبیعت خلق می‌کند.

اما وابی سابی به شکلی دقیق چه مفهومی دارد و چگونه می‌توان از این دیدگاه به طراحی دکوراسیون پرداخت؟ ما در این مقاله مخصوص از مجله قرمز به معنای وابی سابی خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توان از این فلسفه و زیبایی شناسی برای طراحی داخلی فضاهای امروزی استفاده نمود.

وابی سابی چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی و دکوراسیون دارد؟

وابی سابی چیست؟

وابی سابی یک مفهوم در زیبایی شناسی سنتی در ژاپن هست که به ناپایداری زیبایی‌ها و زودگذر بودن آن اشاره دارد. وابی-سابی به عدم تقارن، ناهمواری، سادگی، فروتنی، قدردانی و صرفه جویی اشاره دارد و بی‌آلایش بودن و نگاه به طبیعت جزء اصول آن هست. لئونارد کورن هنرشناس آمریکایی وابی سابی را این چنین توضیح می‌دهد:

“ لئونارد کورن هنرشناس آمریکایی وابی سابی را این چنین توضیح می‌دهد:“مهم‌ترین خصوصیت زیبایی شناسی سنتی ژاپنی وابی سابی هست و همان نقش را در ارزش‌های زیبایی شناسی ژاپنی ایفا می‌کند که زیبایی شناسی یونانی در زیبایی و نهایت غربی.”

وابی سابی چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی و دکوراسیون دارد؟

”وابی سابی می‌گوید که هیچ چیز کامل و بی‌نقص نیست و هیچ چیزی برای همیشه باقی نمی‌ماند. وابی یک تنه به معنای تنها زندگی کردن در طبیعت و ترک اجتماع هست و سابی به معنای پژمرده شدن و دلسردی هست که هر کدام معنایی متمایز در رابطه با این کلمه دارند اما در کنار هم معنایی مثبت به وجود می‌آورند. به صورت کلی وابی-سابی را می‌توان زیبایی فقر یا زیبایی در نقص ترجمه نمود که در هنرهای متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما کاربرد وابی- سابی در هنر طراحی داخلی چیست؟ چگونه می‌توان از این فلسفه و زیبایی شناسی ژاپنی برای زیباتر کردن فضای منزل استفاده نمود؟

وابی سابی در طراحی دکوراسیون

وابی سابی چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی و دکوراسیون دارد؟

اما کاربرد وابی- سابی در هنر طراحی داخلی چیست؟ چگونه می‌توان از این فلسفه و زیبایی شناسی ژاپنی برای زیباتر کردن فضای منزل استفاده نمود؟ما همیشه در پی نهایت و بی‌نقص بودن هستیم و دوست داریم محیط زندگی خود را نیز کامل و بی‌نقص طراحی کنیم. وابی‌سابی اندیشه کمالگرا را نفی می‌کند و زیبایی را در نقص می‌بیند. وابی‌سابی نقص‌های محیط اطراف ما را می‌پذیرد و از آن‌ها تماما آگاه هست، این طرز اندیشه در پی زیبایی طبیعی از نوعی هست که در طبیعت وجود دارد. در حال حاضر هم می‌توان وابی‌سابی را در جنبه‌های متفاوت زندگی روزمره ندید از ارتباطات بین انسانی گرفته تا غذاها و لباس‌ها و مبلمان.

این مطلبو از دست ندید!  خودنمایی گل‌های همیشه عاشق در «سینقان» + فیلم

وقتی نوبت به دکوراسیون منزل می‌رسد وابی سابی را نمی‌توان در مبلمان خاصی ندید لکن این سبک در جزئیات خود را نشان می‌دهد. به طور مثال یک ظرف غذاخوری کهنه یا لوازم دست ساز یا قطعات سنگ و چوبی که بی‌نقص به نظر نمی‌رسند اما بافتی طبیعی و زیبا به منزل شما می‌دهند نشانه‌ای از وابی سابی می باشند. این اشیاء با مدل‌های جدید و سبک‌های طراحی کاری ندارند اما در نوع خود یک سبک خاص شمرده می‌شوند و فلسفه زیبایی شناسی ژاپنی را به منزل شما می‌آورند. وابی-سابی با زیادی از اصول طراحی داخلی من جمله طراحی پایدار و استفاده دو مرتبه از اشیاء و مصنوعات هم همخوانی دارد و به روش‌های متفاوتی می‌توان آن را وارد دکوراسیون منزل کرد.

وابی سابی چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی و دکوراسیون دارد؟

خانه‌هایی که بافت قدیمی دارند و قرار هست بازسازی گردند خوب ترین مجال را برای بازسازی وابی سابی در اختیار طراحان قرار می‌دهندو به صورت مثال اگر شومینه‌ای قدیمی در این منزل وجود دارد طراح می‌تواند با محافظت آن به عنوان یک عنصر خاص در طراحی فضایی جدید بیافریند که با طراحی پیشرفته امکان پذیر نیست.

واب سابی محدودیتی از نظر زمینه عرضه ندارد به طور مثال شما می‌توانید در منسوجات موجود در دکوراسیون هم سراغ آن بروید.

وابی سابی چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی و دکوراسیون دارد؟

در وابی- سابی قرار نیست تازگی سطوح و لبه‌ها مشخص باشد لکن شما می‌توانید عمدا آن‌ها را کهنه و کهنه نمایش دهید.

وابی سابی چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی و دکوراسیون دارد؟

وابی سابی به طبیعت احترام می‌گذارد و بافت و شکل طبیعی هر شیء را به عنوان هویت آن می‌پذیرد نه این که در پی بی‌نقص کردن آن باشد. وابی.

وابی سابی چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی و دکوراسیون دارد؟

ست کردن همه چیز با هم نیز در وابی- سابی مردود هست به طور مثال شما لازم نیست همه لامپ‌های یک اتاق را از یک نوع انتخاب کنید لکن می‌توانید برای آن‌ها سراغ رنگ‌ها و بافت‌های متفاوت بروید. خانه‌های قدیمی انگلیسی هم تا حد زیادی روح وابی – سابی را در خود دارند و می‌توانند مرجع الهام برای طراحان علاقمند به این سبک باشند. بدیهی هست که برای دستیابی به وابی سابی نمی‌توان از اشیاء و سطوح ساخته شده با ماشین استفاده نمود و این زیبایی تنها از طریق دست ساز بودن قابل دستیابی هست. به صورت کلی تنها روش‌های دست ساز و فرآیندهای طبیعی که در طول زمان رخ می‌دهند در وابی سابی پذیرفتنی می باشند.

وابی سابی چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی و دکوراسیون دارد؟

در دنیایی که کوشش برای بی‌نقص بودن همه زندگی ما را تحت الشعاع خود قرار داده وابی – سابی یک راه رهایی هست. با استفاده از این فلسفه می‌توان زیبایی را به شیوه ای جدید تشریح کرد و فضاهایی زنده، دلپذیر، دارای هویت و روح به وجود آورد که با هیچ طراحی پیشرفته غربی قابل دستیابی نیست.