تاریخ: ۱۷:۳۳ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
«هیأت ویژه گزارش ملی» پلاسکو تنها یک ژست انتخاباتی است

محمدحسین غیبی دبیر اسبق واحد سیاسی دفتر تحکیم وحدت در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، ضمن اشاره به دستور رئیس جمهور برای تشکیل کمیته «هیأت ویژه گزارش ملّی» برای بررسی حادثه پلاسکو تصریح کرد: باید از دولت حقوق دان پرسید که آیا از نظر حقوقی شما مسئول تعیین مقصر هستید؟ وی ادامه داد: […]

محمدحسین غیبی دبیر اسبق واحد سیاسی دفتر تحکیم وحدت در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، ضمن اشاره به دستور رئیس جمهور برای تشکیل کمیته «هیأت ویژه گزارش ملّی» برای بررسی حادثه پلاسکو تصریح کرد: باید از دولت حقوق دان پرسید که آیا از نظر حقوقی شما مسئول تعیین مقصر هستید؟

وی ادامه داد: به طور قطع حادثه ساختمان پلاسکو همه مردم ایران را متاثر و اندوهگین کرده اما آیا این مسئله باید منجر به رفتار‌های فرا قانونی شود؟ از نظر قانونی دادستانی موظف است نسبت به تعیین مقصر پرونده تشکیل دهد. مجلس هم می‌تواند کمیته یا کمیسیون ویژه تشکیل دهد، اما دولت بنابر چه اختیاری کمیته بررسی تشکیل داده و با کدام ابزار می‌خواهد ارگان‌های غیر دولتی را مورد بازجویی قرار دهد؟

غیبی تاکید کرد: «هیأت ویژه گزارش ملی» غیر قانونی و تنها یک ژست انتخاباتی است. در حادثه پلاسکو، هم وزارت کار به دلیل قصور در پیگیری و ایمنی و بهداشت محیط کار، هم شهرداری به دلیل عدم پلمپ کل ساختمان، هم بنیاد مستضعفین به دلیل عدم ایجاد زیرساخت های ایمنی، هم کسبه به دلیل عدم توجه به ایمنی محل کار خود، هم مجلس به دلیل عدم اتخاذ قوانین مناسب و روان و هم سازمان نظام مهندسی به دلیل عدم اتخاذ تدبیر برای ساختمان های قدیمی می‌توانند درصدی مقصر باشند.

این مطلبو از دست ندید!  یک بهله پرنده شکاری سارگپه در طبیعت خوی رهاسازی گردید

این فعال دانشجویی خاطر نشان کرد: مقصر‌های زیادی هستند که می‌شود انگشت اشاره را به سمت آنها برد. اما از نظر حقوقی باید این حادثه به صورت قضایی بررسی شود و مقصر و درصد قصور و میزان جرائم مشخص شود.

دبیر اسبق واحد سیاسی دفتر تحکیم وحدت گفت: چگونه یک متهم می‌تواند خودش کمیته رسیدگی تشکیل دهد و حکم کند؟ این کار سوء استفاده از عدم آگاهی مردم به حقوق خودشان است. که باعث می‌شود هر کسی خودش را قاضی نشان دهد.