تاریخ: ۱۰:۴۷ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
«هولی»، پای ثابت تفریح ایرانیان گردید

خبرگزاری ایسنا درج کرد: «جشن رنگ» میراث کشور هند هست. با این وجود چند وقتی هست به جمع جشن‌های خارجی در ایران اضافه شده و پای ثابت تورهای آخر زمستان شده هست. جشنی که محققان هندی آن را تهدیدی برای طبیعت و مهم‌تر از آن جان آدم دانسته‌اند. ««بسیاری از اشخاص باخبر در هندوستان این […]

خبرگزاری ایسنا درج کرد: «جشن رنگ» میراث کشور هند هست. با این وجود چند وقتی هست به جمع جشن‌های خارجی در ایران اضافه شده و پای ثابت تورهای آخر زمستان شده هست. جشنی که محققان هندی آن را تهدیدی برای طبیعت و مهم‌تر از آن جان آدم دانسته‌اند.

««بسیاری از اشخاص باخبر در هندوستان این جشن را به سبب آسیب‌هایش دیگر برگزار نمی‌کنند. این آسیب‌ها هم جسمی و هم مربوط با محیط زیست هست.

«هولی»، پای ثابت تفریح ایرانی‌ها شد

در هر حال فرقی نمی‌کند رنگ شیمایی با فشاری که هنگام پاشیدن دارد ابتدا بدن آدم و بعد هر موجود زنده‌ای را تا شعاع چند کیلومتری آلوده خواهد کرد.

جشن «هولی» یا جشن رنگ در فصل بهار برگزار می‌شود؛ دوره‌ای که بین انتهاء زمستان و آغاز تابستان هست. در این فاز رشد باکتری‌ها در اتمسفر و در بدن فراوان هست و آتش روشن کردن در این جشن باعث قتل باکتری‌ها می‌شود.

  رنگ‌های تصنعی موجود در بازار که حالا در جشن رنگ استفاده می‌شود، دارای مواد سمی اکسید سرب، گازوئیل، ید، کروم و سوفلات مس هست، در نتیجه در جشن رنگ بیشتر از آن‌که طبیعت عارضه ببیند، سلامتی اشخاص در فراروی خطر هست.

سبز در بر دارنده سولفات مس که آلرژی چشم و کوری موقت را ایجاد می‌کند. رنگ قرمز در بر دارنده جیوه که خطر مبتلا شدن به سرطان پوست، عقب ماندگی ذهنی و فلج و عارضه بینایی را بهمراه دارد. رنگ بنفش در بر دارنده یدیدکروم که آسم و آلرژی را علت می‌شود. رنگ نقره‌ای در بر دارنده برمید آلومینیوم که سرطان‌زا هست. رنگ آبی که مشکلات پوستی در پی دارد و رنگ سیاه که نارسایی کلیه و ضعف یادگیری را باعث خواهد گردید.

این مطلبو از دست ندید!  کوه‌های گلابدره با طبیعت دلنشین + فیلم

ما حجم قوی فرهنگی برای نشاط مردم داریم که عامدانه آن‌ها را مشاهده کرد می‌گیریم و راهمان را کج می‌کنیم تا نبینیمشان. در نتیجه مردم هم راهشان را کج می‌کنند و از جشنی به اسم هولی سر در می‌آورند.

از جشن «طبیعت‌برانداز» سیزده بدر بسیار راضی هستیم و در تمام شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی آن را تبلیغ می‌کنیم. این درحالی هست که سال‌هاست با چهارشنبه‌سوری می‌جنگیم و به جای فرهنگ‌سازی و تبلیغ درست برای این جشن مردم را حریص می‌کنیم که از یک ماه قبل مواد محترقه بخرند.

زیادتر آژانس‌ها در شرایط اقتصادی فعلی ورشکسته‌اند، بعضی‌ها پا روی وجدان می‌گذارند و برای محافظت خود به جنگ طبیعت می‌روند و از ناآگاهی و نیازهای مردم سوءاستفاده می‌کنند.

اینجا دو مرتبه هم متولی کلیدی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هست که باید نظارت درستی داشته باشد و با استراتژی‌های مناسب شرایط را در وضع عدم قطعیت کنترل کند. سازمانی به اسم محیط زیست هم وجود دارد که عرصه فعالیتش را بسیار محدود کرده، درحالی‌که پهنه کلیدی این سازمان به پهنه ایران هست.»

»جشن رنگ یک ایرانی را در زمان و مکان دیگری مثل پاییز هزار رنگ جاده اسالم ـ خلخال، زیارت مسجد نصیرالملک شیراز، غرق شدن در منحنی‌های کاشی‌های فیروزه‌ای، احیای کارگاه‌های قالی بافی و پشتیبانی از فرهنگ عشایر ایران می‌توان یافت.