هوش مصنوعی در ۸۷ درصد مواقع وضعیت بیماری را صحیح تشخیص می‌دهد

0
اشتراک

هوش مصنوعی در ۸۷ درصد مواقع وضعیت بیماری را صحیح تشخیص می‌دهد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، تحقیقی جدید نشان می‌دهد دقت هوش مصنوعی در تشخیص پزشکی بیماری‌ها (براساس تصاویر) با متخصصان برابر است. البته کارشناسان هشدار داده اند تحقیق مذکور براساس گروهی کوچک انجام شده و باید پژوهش‌های بیشتری در این زمینه انجام شود.

پتانسیل استفاده از هوش مصنوعی در بخش خدمات درمانی هیاهوی زیادی به وجود آورده است. استفاده از این فناوری سبب می‌شود پزشکان وقت بیشتری برای برقراری ارتباط با بیمار داشته باشند و حتی بتوانند درمان‌هایی مخصوص هر بیمار تولید کنند.

یکی از کاربرد‌های مهم هوش مصنوعی تفسیر تصاویر پزشکی است. برای این منظور از فناوری یادگیری عمیق استفاده می‌شود. جالب آنکه این روش در حوزه تشخیص پزشکی از بیماری‌های چشمی گرفته تا سرطان عملکرد خوبی داشته است.

اکنون این سوال به وجود می‌آید که چگونه سیستم‌های یادگیری عمیق به اندازه انسان مهارت می‌یابند. در همین راستا پژوهشگران برای نخستین بار یک بررسی جامع از مطالعات انجام شده درباره این موضوع انجام داده اند. نتیجه پژوهش آن‌ها نشان داد دقت تشخیص پزشکان و هوش مصنوعی با یکدیگر برابر است.

«آلاستر دنیستون» از بیمارستان بیرمنگام و یکی از محققان ارشد این پژوهش می‌گوید: نتایج این پژوهش بسیار نوید بخش است.

«شیائو شان لیو» مولف ارشد این پژوهش نیز در این باره می‌گوید: تاکنون اخبار زیادی منتشر شده که هوش مصنوعی از انسان عملکرد بهتری دارد، اما تحقیقات ما نشان داد، در بهترین حالت آن‌ها عملکرد یکسانی دارند.

در این پژوهش لیو و همکارانش روی تحقیقاتی تمرکز کردند که از ۲۰۱۲ میلادی تاکنون منتشر شده اند. تحقیقات اولیه حاکی از وجود ۲۰ هزار مطالعه مرتبط با این موضوع بود. اما در نهایت فقط ۱۴ تحقیق که روی بیماری‌های انسانی انجام شده اند، اطلاعات با کیفیتی را گزارش کرده بودند. در این تحقیقات پس از آموزش سیستم یادگیری عمیق، تصاویری در اختیار آن قرار داده شدند تا قدرت تشخیص پزشکی سیستم مشخص شود. همزمان همان تصاویر در اختیار کارشناسان انسانی نیز قرار گرفت.

تحقیقات نشان داد هوش مصنوعی در ۸۷ درصد مواقع وضعیت بیماری را به درست شناسایی کرده است. از سوی دیگر پزشکان انسانی نیز در ۸۶ درصد مواقع وضعیت بیماری را درست شناسایی کرده اند.

این درحالی است که ماه گذشته دولت انگلیس ۲۵۰ میلیون پوند برای تاسیس یک آزمایشگاه هوش مصنوعی جدید برای «سازمان سلامت همگانی» انگلیس اختصاص داد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.