گروه: شغل
تاریخ: ۱۷:۱۳ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از خراسان شمالی، به گزارش راهنمای سفر من به نقل از   حسن نوری مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، ظهر امروز در جلسه خبری به مناسبت هفته بین المللی کارآفرینی، با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی تعلیم و توانمندسازی کارآفرینان […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از خراسان شمالی، به گزارش راهنمای سفر من به نقل از   حسن نوری مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، ظهر امروز در جلسه خبری به مناسبت هفته بین المللی کارآفرینی، با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی تعلیم و توانمندسازی کارآفرینان تقاضاکننده شغل ها خانگی را بر عهده دارد، گفت: در حوزه شغل ها خانگی قرار هست سه محصول ویژه خراسان شمالی من جمله گیاهان دارویی برند سازی گردد.
وی یکی از رشته های مورد تعلیم از طریق جهاد دانشگاهی که تحت عنوان شغل ها خانگی پشتیبانی می گردد را رشته پروراندن گیاهان دارویی بیان کرد و دنبال کرد: برپایه تفاهم نامه، تقاضاکننده کار به جهاد دانشگاهی خراسان شمالی مراجعه کرده و پس از طی کردن مرحله تخصص درخواست وی در تیم تخصصی اشتغال استان مطرح و به بانک ارائه می گردد.

نوری با اظهار اینکه قسمت خراسان شمالی از شغل ها خانگی ۲۰ میلیارد تومان هست، اضافه کرد: این تسهیلات به ازای هر نفر تا سقف ۲۰ میلیون تومان هست که با نفع چهار درصد پرداخت می گردد.

وی افزود: ۹ رسته مذکور مورد تایید تیم اشتغال هست و طرح تقاضاکننده به شورای اشتغال ارائه و پس از تایید بانک تسهیلات پرداخت می گردد.
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: ارزش طرح پیشرفت و احداث اشتغال پیوسته در مناطق روستایی عشایری و مرزی کشور ۶ هزار میلیارد تومان و با همکاری بانک ها به ۱۲ هزار میلیارد تومان می رسد که کارمزد آن ۶ درصد اظهار شده هست.
۱۳
وی در ادامه اظهارات خود به مبحث بیکاری فارغ التحصیلان پرداخت و با تاکید بر اینکه رشته های دانشگاهی کاربردی در بازار اشتغال ندارد، اهتمام کرد: متاسفانه نیمی از فارغ التحصیلان و یا دانشجویان در حال تحصیل بیکار مطلق بوده و علاقه ای به احداث اکتساب و بکارگیری از طرح تسهیلات اشتغال زایی ندارند.
وی با اشاره به اینکه کرمانشاه بالاترین قیمت بیکاری در کشور و استان مرکزی پایین ترین قیمت را دارد، گفت: تا انتهاء سال ۹۵، حدود صد هزار نفر دانشجو در خراسان شمالی مشغول به تحصیل بوده اند که برپایه آمار جمعیت غیر فعال ۳۷ هزار و ۳۲۵ نفر و فعالان اقتصادی نیز ۵۷ هزار نفر بوده اند.

وی با اشاره به اینکه در رشته های علوم کامپیوتر قیمت بیکاری ۴۱٫۴
وی تشکیل بازارچه دستاوردهای کارآفرینان محصلین برای اولین بار در خراسان شمالی، اعمال برنامه های ویژه در حوزه کارآفرینی زنان و برگزاری جشنواره های کارآفرینی در منطقه را از دیگر اموری انجام شده بیان کرد و متذکر گردید: کارآفرینی احتیاج به کار مستمر دارد.
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی قیمت بیکاری این استان را ۹٫۹ ۹ درصد گفت و دنبال کرد: قیمت بیکاری از میانگین کشوری پایین تر بوده و با مسرت در سه سال موخر این قیمت رو به کم شدن بوده هست.

وی با اظهار اینکه کارآفرینی اولویت اول اقتصاد پایداریی هست، افزود: مسئله های ای برای عرضه تسهیلات کارآفرینی و توانمندسازی نداریم ولی بسیاری از اشخاص خود علاقه به حاضر بودن ندارند.
وی نگاه به کارآفرینی در خراسان شمالی را امتیازی مثبت و متفاوت نسبت به کشور دانست و گفت: برای برنامه جامع کارآفرینی اعتبارات مطلوبی حدس شده که سال کنونی، سال نخست آن هست و ضروری هست فرهنگ کارآفرینی در خراسان شمالی حاکم گردد.