تاریخ: ۱۶:۴۰ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
همدان|"کوهستان الوند" گنجینه ای با ارزش برای علاقمندان به ورزش و طبیعت+فیلم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، خدمات ارزان ورزش‌های کوهستانی در ایران در قیاس با سایر کشور‌ها می‌تواند حجم شایسته ای برای جذب گردشگران کوهستانی سایر کشورها باشد. ««در ۹ ماه سال کنونی از بیشتر از ۴۱ کشور گردشگر کوهستانی به ایران سفر کردند. خدمات ارزان ورزش‌های کوهستانی در […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، خدمات ارزان ورزش‌های کوهستانی در ایران در قیاس با سایر کشور‌ها می‌تواند حجم شایسته ای برای جذب گردشگران کوهستانی سایر کشورها باشد.

««در ۹ ماه سال کنونی از بیشتر از ۴۱ کشور گردشگر کوهستانی به ایران سفر کردند. خدمات ارزان ورزش‌های کوهستانی در ایران در قیاس با سایر کشور‌ها می‌تواند حجم شایسته ای برای جذب گردشگران کوهستانی سایر کشورها باشد.»

« » که » که برای رسیدن به این عدد باید از ظرفیت‌های کشور بهره برد، حجم ورزش‌های کوهستانی و پیست‌ها یکی از این ظرفیت‌هاست که همدان نیز از این حجم به اندازه کافی برخرودار هست.

شهر همدان در دامنه شمال شرقی کوهستان الوند قرار گرفته و ارتفاع آنجا از سطح دریا ۱۸۰۰ متر هست، رشته‌های کوه الوند مرز طبیعی شهرستان تویسرکان با همدان به شمار می‌رود و بلندترین قله این کوهستان نیز کلاغ لان به فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب شهر قرار دارد که به اندازه ۳ هزار و ۵۷۴ متر بلندی آن هست و در ۱۸ کیلومتری شهر همدان قرار دارد.

کوه الوند واقع در جنوب و غرب شهرستان همدان قرار دارد که جهت این کوه از شمال غربی به جنوب شرقی هست طبیعت زیبای این کوهستان به حدی هست که باید گفت این کوهستان، با دره‌های عمیق و سرسبز، چشمه سارها، چمن زارها، قله‌ها، پوشش گیاهی وغیره میعادگاه هزاران آدم شیفته طبیعت و جلوه گاهی از قدرت و زیبایی خالق آن هست.

در شمال شهرستان همدان و در شرق آن کوه‌های کم ارتفاع؛ چنگ الماس، قره داغ، کوه‌های وفس وجود دارد و سلسله کوه‌های خرقان مرز طبیعی بین دشت قزوین و دشت رزن همدان هست.

با تغییر آب‌و‌هوای همدان و فرا رسیدن فصل بهار زیادی از مردم خوش ذوق همدان، ورزشکاران و ورزش دوستان در ایام کوهستان الوند همدان یکی از منطقه های بکر طبیعی و زیبا هست که آرامش زیادی را برای آدم بهمراه دارد و با توجه به اینکه طبیعت خوب ترین مکان برای لحظه‌ای آسایش و دوری از زندگی روزمره هست مسافران و گردشگران می‌توانند با انتخاب اماکن گردشگری در طبیعت به این آرامش برسند.

حس در اوج بودن، پیروزی، استشمام هوای پاک، تماشای شهر از بالاترین نقطه و غیره یکی از خوب ترین ره آوردهای کوهپیمایی و کوهنوردی هست که با یکبار تجربه، دیگر امکان رها نمودن کوه و کوهنوردی نیست.

از بلندای با اهمیت کوهستان الوند قله‌های «کلاغ لان» با ارتفاع ۳۴۲۸ متر، «غفارکوه» 3088 متر، «آلموقولاخ» 2997 متر، «کرکسین» 2939 متر، «آلوسان» 2820 متر، «چهارزمین» 2524 متر، «گاوبر» 3500 متر، «فخرآباد» 3370 متر، «یخچال» 3580 متر، «سرخ بلاغ» 2730 متر، «تاریک دره» 3314 متر و «قزل ارسلان» 3250 متر را میتوان اسم برد. قله های دیگر کوهستان الوند دربردارنده کوه های «قراول خانه»، «دریه تنگ»، «چشمه آراز»، «قرخ بلاغ»، «سوخته رود»، «ونوسان»، «کلوه»، «قوش خانه» ، «آلوسیاه» ، «حیدره» ، «دره غار»، «چشمه دره»، «سیاه کوه»، «یاقوشه»، «قصر»، «تخت رستم»، «خرم دره»، «حیران گله»، «سردره»، «اوج امام»، «سرکه زار»، «گودانه جار»، «اردک»، «چهار قله» و «هردک» هست.

سرشناس ترین گردنه‌های کوهستان الوند عبارت هستند از: «گردنه اسدآباد» با ارتفاع ۲۱۹۶ متر در شمال غربی بین همدان و کرمانشاه و «گردنه زاغه» 1952 متر در جنوب شرقی بین همدان و ملایر و «گردنه همه کس» 1565 متر بین همدان و سنندج واقع شده هست.

در این کوهستان دشت های سرسبز و چشمه‌ها و جوی‌ها وجود دارند که از آن جمله می‌‌توان به دشت «میدان میشان»، «تخت نادر»، «چمن پادشاه نظر» و «تخت رستم» اشاره نمود. دره های دامنه های جنوبی الوند دربردارنده «دره سرکان»، «دره شهرستانه» ، «دره‌گزندر» ، «دره آرتیمانی» و «دره فاران» هست.

دره‌ دامنه‌های جنوبی دربردارنده «دره گوساله»، «سیمین دره»، «دره مرادبیگ»، «دره حیدریه»، «دره دیوین»، «دره قز»، «دره گنجنامه»، «دره برفین»، «دوزخ دره»، «دره عباس آباد» و «دره کیوارستان» هست.

کوهستان الوند علاوه بر این دارای چشمه های زیاد هست که در بعضی مراجع هزاران چشمه هم مذکور هست در این جا به چند مورد از این چشمه ها اشاره می‌شود؛

یکی از چشمه های با اهمیت این کوهستان «حوض نبی» هست که مشهورترین چشمه الوند به شمار می‌رود و از زیر صخره های بزرگ در پایین تر از قله الوند سرچشمه می‌گیرد و در مسیر شمالی به سمت «تخت نادر» سرازیر می‌شود. چشمه تخت نادر چشمه‌ای پرآب هست که در اوائل تخت نادر قرار دارد.

««چشمه کلاغ لان» نیز چشمه ای دائمی شمرده می‌شود و در چمن زارهای کلاغ لان جاری هست و آب مصرفی روستای دره مرادبیگ از این چشمه فراهم می‌شود.

این مطلبو از دست ندید!  صادر کردن مجوز شکار، آتش تخلف های را شعله ورتر می کند

««چشمه قاضی» در دره مرادبیگ واقع شده و این چشمه نیز تأمین کننده آب مصرفی روستای دره مرادبیگ هست. چشمه دیگر «چشمه ملک» هست؛ این چشمه به «دره دیوین» سرازیر می‌شود. هفت چشمه در دامنه جنوبی «چهار قله» و در کنار جاده تویسرکان واقع شده هست.

""گنجنامه" همدان به عنوان گنجینه‌ای با ارزش اواخر سال گذشته در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید، "گنجنامه" در یکی از دامنه‌های کوهستان الوند و به فاصله ۵ کیلومتری جنوب غربی همدان، قرار دارد که مسیر قابل دسترسی را برای رفتن به قله کوهستان برای گردشگران فراهم می‎کند.

در نزدیکی گنجنامه، چشم انداز زیبایی از آبشار گنجنامه و دره‌های سر سبز، تاریک دره و کیوارستان دیده می‌شود.

اهالی همدان در وقت ها فراغت خود قطعا سری به این منطقه می زنند و از گنجنامه تا میدان میشان را اغلب با تله کابین رفته و در میشان وقت ها خود را در کنار دوستان و خانواده سپری می‌کنند، اما طبیعت گردان و کوهنوردان این مسیر را پیاده می‌روند.

برای صعود قله الوند باید به شهر همدان رفته و از آن جا به گنجنامه، میدان میشان و تخت نادر و پس از آن قله رفت.

ضرورت آمادگی جسمی و ذهنی برای کوهنوردی

در این میان افرادی به قله الوند سفر می‌کنند که بعضی از آنان با مهارت‌های کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی آشنا و بعضی بدون مهارت و آمادگی ذهنی به ورزش کوهنوردی می‌پردازند و به همین علت دچار آسیب‌های جسمی، ذهنی و تنفسی می‌شوند.

به همین علت اشخاص باید هنگام کوهنوردی در کمپ‌ها استراحت کنند تا ریه و سامانه گردش خون آنان با فشار هوای بالای کوه تطبیق پیدا کند، افرادی که سالی یک بار کوهنوردی می‌کنند نباید به سرعت این کار را انجام دهند علاوه بر آن لازم هست پس از مدتی کوه پیمایی استراحت کنند تا دچار ارتفاع زدگی نشوند.

زانو درد نیز یکی از عارضه ها مشکلات رایج در ورزش کوهنوردی هست که بریا مبتلا نشدن به آن باید نکته هایی چون؛ اجتناب از حمل بار سنگین در کوهنوردی، اجتناب از فرود فوری و با سرعت زیاد و انجام حرکات پرشی علاوه بر این برای کاهش بار مازاد به زانوهای خود در برنامه های بیشتر از دو ساعت از باتوم یا چوبدست‌های کوهنوردی استفاده کنید تا فشار و بار کمتری به زانوهای شما وارد گردد، انجام ورزش‌هایی که بتواند عضلات چهار سر ران را تقویت نماید توان دارد از بروز چنین درد هایی در یک کوهنورد جلوگیری کند.

مردم و گردشگران از پوشش گیاهی کوهستان و دامنه‌های الوند صیانت کنند

با توجه به اینکه فعالیت‌هایی چون، سنگ‌نوردی طبیعی، طبیعت گردی و کوهنوردی در فضاهای بکر و طبیعی استان انجام می‌گیرد تیم محیط زیست تشکیل گردید تا از خدشه به طبیعت توسط ورزشکاران و طبیعت گردان جلوگیری گردد.

با توجه به اینکه قله و کوهستان الوند از پوشش گیاهان بومی، دارویی و خاصی بهره مند هست و در فصل بهار از اول اردیبهشت تا انتهاء خرداد ماه رویش این گیاهان تکمیل می‌شود، زیادی از خانواده‌ها بریا چیدن آزربه، آویشن، ریواس و غیره مشابه شکاچیان غیر قانونی به طبیعت کوه مراجعه می‌کنند و بدین ترتیب محوطه پایین کوه رفته رفته خایل از پوشش گیاهی می‌شود.

مردم و گردشگران مواظب طبیعت و پوشش گیاهی اطراف میدان میشان، پیست اسکی، کوه الوند و غیره باشند چون که پوشش گیاهی از دامنه به سمت بالا در حال تهی شدن هست و این مساله فرسایش خاک، گرد و غبار، سیلاب‌های محیطی و غیره را به وجود می‌آورد.

با راه‌اندازی تله کابین گنج‌نامه مجال برای زیادی از افرادی که توان بالا رفتن از کوه نداشتند فراهم گردید تا از طبیعت زیبا و دلنشین کوهستان الوند بهره ببرند، اما در این بین افرادی با ریختن زباله‌، شکستن شاخه‌های درختان برای درست کردن آتش، چیدن گیاهان دارویی و گیاهان خوراکی از قسمت ریشه و گرفتن شانس رشد دو مرتبه گیاه، نوشتن یادگاری بر روی سنگ‌ها، جابه‌جایی سنگ‌ها در کوهستان و غیره فضای بکر و طبیعت زیبای کوه‌های الوند را خراب کردن و تهدیدی برای طبیعت شمرده می‌شوند.

برای مشی مهربانانه با طبیعت کوهستان، صیانت از طبیعت و فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم، کوهنوردان و علاقمندان به طبیعت کوهستان نهادهایی چون، سازمان ورزش و جوانان، هیئت کوهنوردی، اداره کل محیط زیست، اداره کل مراجع طبیعی و نهادهای ذی ربط باید با استفاده از شیوه‌های متفاوت وارد عمل گردند.

گزارش از مریم رحیمیان انور