تاریخ: ۱۹:۰۳ :: ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
همدان|پسماندهای محوطه مجتمع توریستی گنجنامه  تألیف گردید + عکس ها

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، ، روز جهانی زمین پاک هرساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود، زمین را فراموش کنند و باید به فکر محافظت آن بوده و از هیچ […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، ، روز جهانی زمین پاک هرساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود، زمین را فراموش کنند و باید به فکر محافظت آن بوده و از هیچ تلاشی در محافظت آن دریغ نکنند.

روز زمین پاک مناسبت سالانه‌ای هست که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط‌زیست کره زمین نام‌گذاری شده هست که در ایران نیز همزمان با دیگر کشورهای جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت‌ماه به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود.

تقریباً چند دهه هست که زنگ‌های خطر برای زمین به صدا درآمده هست و روزی نیست که خبرها و گزارش‌هایی از سراسر جهان مخابره نشود و حاکی نگرانی عمیق کارشناسان از خراب کردن محیط‌زیست و به خطر افتادن زندگی بر روی کره زمین نباشد.

روز زمین پاک، یکی از این زنگ‌های خطر هست که در همه جای دنیا شنیده می‌شود و امروزه با پیشرفت هر چه زیادتر صنعت و فن‌آوری، زمین و زیست در آن با دشواری‌های روزافزونی روبه‌رو می‌شود.

این روزها با قدم زدن در طبیعت یا درون شهرها می‌بینیم که در عین وجود سطل‌های زباله‌ها در منطقه های و اماکن تفریحی، گردشگری و توریستی زباله‌ها توسط انسان‌هایی که از عارضه رها نمودن پسماند در طبیعت بی‌خبرند در طبیعت رها شده‌اند و این مبحث هیچ چیزی بجز دردی بزرگ برای دوست‌داران طبیعت به ارمغان نمی‌آورد.

در حالی که بزرگ و کوچک، پیر و جوان در هر کجا که هستیم می‌توانیم به زمین و طبیعت احترام بگذاریم و پسماندهای خود را در دامان محیط‌زیست رها نکنیم از این امر امتنا می‌کنیم.

همزمان با روز جهانی زمین پاک ظهر امروز در همدان نیز جمعی از دانشجوهای دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان و محصلین مدرسه ها ناحیه دو همراه با کارشناسان همراه با اساتید دانشگاه و کارشناسان مرکز بهداشت همدان به جمع‌آوری پسماندهای محوطه مجتمع توریستی گنج‌نامه پرداختند.

این برنامه امروز بمناسبت روز زمین پاک و دومین روز از هفته تندرستی در همدان انجام شده و پسماندها و زباله‌هایی که در طبیعت مجتمع توریستی گنج‌نامه رها شده بودند توسط حاضران جمع‌آوری گردید.

حاضران در این برنامه با در دست داشتن کیسه‌های برای جمع‌آوری پسماند از دامان طبیعت در طبیعت کوهستانی و رودخانه گنجنامه همدان متراکم شده را این موهبت خدادادی یعنی محیط‌زیست را با رهایی دادن از دست زباله‌ها به آیندگان هدیه کنند.

مسئول بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت همدان در این برنامه با اشاره به اینکه برنامه امروز بمناسبت روز جهانی زمین پاک با همکاری و همکاری دانشجوهای و محصلین برگزار شده هست، گفت: هدف از اجرای این برنامه تشویق و ترغیب شهروندان برای محافظت نظافت و تندرستی محیط‌زیست بود.

حسین خالقی مجد اضافه کرد: دقت در اجتناب از دفع نامناسب پسماندهای تولیدی در محیط‌زیست و فرهنگ‌سازی در جامعه از دیگر اغراض برپایی این برنامه بود.

مدیر گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه صنعتی شدن یکی از موهبت‌های دنیای امروز هست، گفت: این مبحث هرچند توانسته رفاه و آسایش را برای عصر امروز فراهم آورد اما آلاینده‌های مختلفی را نیز تولید و وارد محیط‌زیست کرده هست.

عبدالمطلب سیدمحمدی با اهتمام بر اینکه از دیگر آسیب‌های صنعتی شدن گرم شدن زمین هست، تصریح نمود: گرم شدن جهانی کره زمین و ذوب شدن یخ‌های قطبی و دیگر مواردی از این قبیل توانسته زندگی تمامی موجودات را تحت اثرگذاری قرار دهد و حتی کشورهایی که آلاینده‌های کمتری را تولید می‌کنند درگیر این مشکلات شده‌اند.

این مطلبو از دست ندید!  نمایی از طبیعت زمستانی در اصفهان + فیلم

مدیر گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه پسماندها از دیگر مشکلات صنعتی شدن هست، تصریح نمود: در دنیای امروز بالغ‌بر۳۳ و نیم میلیون تن آشغال در روز در جهان تولید می‌شود که از این میزان همه روزه حدود ۵۶ هزار تن آشغال در ایران تولید می‌شود که تولید این ظرفیت آشغال بسیار قابل‌توجه هست و ممکن بعضی از این پسماندها ۲۰۰ الی ۳۰۰ سال در محیط‌زیست تجزیه نشود.

سیدمحمدی با بیان اینکه پلاستیک‌ها از پسماندهای غیرقابل تجزیه در محیط‌زیست می باشند، ابراز کرد: حدود ۳ میلیون تن در سال پلاستیک تولید می‌شود که این پلاستیک‌ها به صورت روزمره وارد زندگی ما شده وزندگی ما را تحت اثرگذاری قرار داده هست درحالی‌که زیادی از این پلاستیک‌ها غیرقابل تجزیه در محیط می باشند و مدت‌زمان طولانی در محیط باقی می‌ماند.

وی گفت: خطرهای زیاد و زیان‌بار متاثر از این پلاستیک، توجه به این مبحث و علاوه بر این نگاه مخصوص به آلودگی هوا علت شده هست که در سال ۲ اردیبهشت‌ماه به اسم روز جهانی زمین پاک نام‌گذاری گردد.

مدیر گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی همدان ابراز کرد: هرساله در ۲۲ آوریل که سال کنونی مصادف با ۲ اردیبهشت شده هست در همه دنیا سازمان‌های مردم‌نهاد و دوستداران محیط‌زیست جمع می‌شوند و این روز را گرامی می‌دارند تا به همه بگویند که زمین برای ما دارای اهمیت زیادی هست و به جهانیان متذکر شوند که حال زمین خوب نیست.

سیدمحمدی تصریح کرد: مرکز بهداشت محیط بنا به رسالت خود، تصمیم گرفت با هدف گسترش فرهنگ پاک‌سازی، پویشی را با شعار "نه به کیسه‌های پلاستیکی، جان زمین در خطر است" در مجتمع توریستی تفریحی گنجنامه برگزار کنند و اقدام به پاک‌سازی محیط کند.

دانشجوی دانشکده بهداشت علوم پزشکی همدان هدف خود از شرکت در این برنامه را جمع‌آوری آشغال از دل طبیعت گفته بود و گفت: هدف ما این هست که محیط زیستی سالم و پاکیزه دارا باشیم.

وی با اشاره به اینکه زیادی از بیمارهایی که به جان انسان‌ها جابه جا می‌شود به سبب رها نمودن همین زباله‌ها در طبیعت هست، اضافه کرد: شاید انسان‌ها در ریختن آشغال در محیط‌زیست تنها ظاهر این مبحث را نگاه کنند و احساس کنند که برای آن‌ها هیچ خطری ندارد درحالی‌که باید توجه نمایند با ورود این زباله‌ها به درون آب، خاک و محیط‌زیست به تدریج این آلودگی‌ها به زنجیره‌ی غذایی انسان‌ها وارد می‌شود.

زهرا رضایی کیا با بیان اینکه از مردم خواهشمی کنیم که وقتی برای گذراندن وقت ها خوش به طبیعت می‌آیند همراه خود کیسه‌زباله دارا باشند و زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند، گفت: این محیط‌زیست تنها برای ما نیست و باید برای آیندگان محافظت گردد.

وی تصریح کرد: تنها یک اشتباه یا سهل‌انگاری انسان‌ها می‌تواند با ریختن و رها نمودن پسماند و زباله‌ها در طبیعت جامعه بشری را به خطر بیندازد.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم، مساله آلودگـی زمیـن یکـی از مسائل عمده محیط‌زیست و دغدغه عمده‌ای برای دست‌اندرکاران محیط‌زیست در سراسر جهان هست. مساله میزان تولید آشغال در سراسر جهان و یافتن مدفن صحیح و بهداشتی آن از مسائل با اهمیت بخصوص در کشورهای کوچک و درحال‌توسعه هست.

گزارش از مرضیه کیهانی‌فرد