گروه: زنان
تاریخ: ۱۸:۵۱ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
همایش علمی «خدیجه کبری» در جامعة المصطفی (ص) افغانستان برگزار شد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا ؛ در این همایش که امروز پنجشنبه مقارن با پرده برداری از مجموعه مقالات دست یافته به دبیرخانه همایش و بمناسبت بزرگداشت سالروز میلاد پیامبر مکرم اسلام (ص) برگزار گردید ؛ «محمد سرور دانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان از حضرت خدیجه بعنوان الگویی شاخصه برای […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا ؛ در این همایش که امروز پنجشنبه مقارن با پرده برداری از مجموعه مقالات دست یافته به دبیرخانه همایش و بمناسبت بزرگداشت سالروز میلاد پیامبر مکرم اسلام (ص) برگزار گردید ؛ «محمد سرور دانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان از حضرت خدیجه بعنوان الگویی شاخصه برای تصریح جایگاه خانم در اسلام اسم برد.
وی جایگاه و منزلت حضرت خدیجه را طبق روایت های دست یافته تعریف کرد و به نقش وی در ابعاد اجتماعی ، اقتصادی و تربیتی در تثبیت نهضت نوظهور اسلام تاکید کرد.
دانش عنوان کرد تاثیر حضرت خدیجه کبری در توسعه دین اسلام از حوزه های گوناگون محسوس و غیر قابل نفی هست و علمای اسلام در فرقه ها متفاوت در مورد این جایگاه اتفاق نظر وجود دارد.
وی عنوان کرد که حضرت خدیجه با چنین خصوصیت ؛ شخصیت کانونی برای اتخاد امت اسلامی هست .

معاون ریاست جمهوری افغانستان اهتمام کرد که خدیجه نخستین خانم مسلمان هست که به پیامبر ایمان آورد و بصورت استوار در کنار پیامبر عزیز اسلام ایستاد.
دانش عنوان کرد که اگر امروز ما حضرت خدیجه را الگوی خانم ها قرار دهیم به این دستاورد می رسیم که هیچ تنگنای در نگاه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برای حضور اجتماعی خانم ها وجود ندارد.
معاون ریاست جمهوری افغانستان مدارا و صبوری را برگرفته از صدر اسلام و شخصیتی مثل حضرت خدیجه دانست و عنوان کرد تندرو گری بعضی از گروه های تکفیری و سلفی چیزی جدا از اسلام هست و این نوع اندیشه هیچگاه در صدراسلام جای نداشت .

««حجت الاسلام ابولقاسم علیدوست» از اساتید حوزه علمیه شهر قم نیز در این همایش از حضرت خدیجه بعنوان حجمی بزرگ برای جهان اسلام و بشریت یاد کرد که توان دارد الگوی شایستهی برای خانم ها در عرصه های متفاوت باشد.

علیدوست عنوان کرد که با دقت با حضور غربی ها در افغانستان وظیفه بزرگی متوجه مردم این کشور بویژه خانم ها آن هست و ضروری هست خانم ها خود را از محیط تبلیغی مسموم صیانت کنند و در طریق تعالی اجتماعی ؛ سیاسی؛ اقتصادی و فرهنگی خود ؛ در نقشه راه اسلام حرکت کنند.

وی از مردم مسلمان افغانستان و اهل سنت خواست که شناخت خود را از اهل بیت رسول مکرم اسلام (ص) تکمیل کنند و این بزرگان را صرفا به خانم ها پیامبر محدود نسازند.
همچنین امروز پیش از آغاز جلسه علمی همایش حضرت خدیجه کبری که تا عصر ادامه داشت؛ ساختمان تازه جامعة المصطفی (ص) العالمیه در کابل با حضور محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان و محمد سرور دانش معاون ریاست جمهوری افغانستان و جمعی از علمای حوزه های علمیه کابل بازنمایی گردید.

آساق*۲۹۱*۱۱۰۴**۱۶۶۳**انتشار دهنده: خسرو حسینی