تاریخ: ۲۱:۵۳ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
هلال احمر ایران دربکارگیری امکانات موردنیاز با استانداردهای جهانی فاصله دارد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، محمود محمدی نسب روز شنبه در جمع خبرنگاران زنجانی اضافه کرد: برای اینکه به امکانات روز دنیا مجهز شویم برنامه مطالعاتی در دست اقدام هست و تحقق این امر به مراجع مالی بستگی دارد که نیازهای این بخش به مجلس و دولت اعلام گردیده هست.وی گفت: […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، محمود محمدی نسب روز شنبه در جمع خبرنگاران زنجانی اضافه کرد: برای اینکه به امکانات روز دنیا مجهز شویم برنامه مطالعاتی در دست اقدام هست و تحقق این امر به مراجع مالی بستگی دارد که نیازهای این بخش به مجلس و دولت اعلام گردیده هست.
وی گفت: مدیریت بحران این جمعیت باید بیشتر از گذشته بالا بردن یابد، بخش عمده ای از آن کیفی بوده و ظهور و بروز تکنولوژی های جدید را دربردارنده می گردد و بخش دیگری نیز اندکی هست.
این مسئول دنبال کرد: به عنوان مثال برای دستگاههای شناسایی که در بررسی اولیه در منطقه های بحران زده مورد استفاده قرار می گیرد مبلغی در حدود ۴۰۰ میلیون تومان هزینه در بر دارد و تحقق این امر به مراجع بر می گردد.
وی در رابطه با اموزش نیز گفت: دولت ها به مقوله تعلیم توجه مخصوصی دارند و در این راستا سرمایه گذاری لازم را انجام داده اند به به صورتی که از حوزه اجرایی فاصله گرفته و بر این حوزه معطوف شده اند.
محمدی نسب اضافه کرد: حلقه مفقوده در حوزه های متفاوت من جمله مسائل ذی ربط به بالا بردن امنیت و مدیریت بحران، تعلیم شهروندان هست و متاسفانه عموم مردم مطالبی چندانی را در هنگام بروز سانحه وحوادث نمی دانند.
وی گفت: تعلیم های همه گیر در سال های متفاوت نادیده گرفته شده و رویکرد این جمعیت بهاد دادن به این مقوله با اهمیت و طرح های مختلفی را در طول سال مورد توجه قرار داده هست.
این مسئول افزود: ردیف ها و مراجع بودجه ای این جمعیت بر طبق سال های قبل بوده که همان سطح را دولت در لایحه ایده ای حدس کرده و با نظر مثبت نمایندگان چندان دلواپس تصویب آن نیستیم.
وی تاکید کرد: سال کنونی حوادثی بسیار مختلفی که در کشور به وقوع ملحق شد و به نوبه خود هزینه های بسیاری در پی داشته که تزریق مراجع جدید برای بازسازی مورد احتیاج هست.
این مسئول دنبال کرد: در همین ایام حوادث مختلفی در کشور رخ داد که امداد رسانی های متعدد توان امکانات این جمعیت را با فرسودگی رو به رو می کند و هنگامی این ظرفیت از حوادث در بازه زمانی سه ماهه و مصارف آن از مراجع پیشه بگیرد، به تقویت مخصوص احتیاج دارد.
محمدی نسب اضافه کرد: این جمعیت براوردهای مختلفی از مصارفی که در حوادث به وقوع می پیوندد را عرضه کرده و به عنوان مثال منحصرا در زمین لرزه کرمانشاه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان چادر بین لطمه دیدگان توزیع گردید که بسیار گرانقیمت می باشند و در مجموع و براوردهای مصارف ، انبارها و نیازهای آینده اعلام گردیده هست.

***کمک های مردمی تألیف شده توسط اشخاص معروف هنوز هزینه نشده هست
محمدی نسب دنبال کرد: هنگام وقوع حوادث درجهان و کشورمان نیز اشخاص معروف هوادارانی دارند که در این حوادث ورود پیدا می نمایند و اقدام به تألیف مساعدت های مردمی می کنند.
وی یادآوری کرد: اینکه گفته می گردد مراجع مساعدت های مردمی توسط اشخاص معروف کجا صرف شده، سخن زیبنده ای نیست، در حالی که مساعدت های نقدی مردم هنوز هزینه نشده هست.
دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور دنبال کرد: در زمین لرزه کرمانشاه ۶۰ میلیارد تومان ظرفیت مساعدت های نقدی مردمی به این جمعیت بود و در کل کشور نیز مساعدت های غیر نقدی نیز انجام گرفت که این میزان در حوزه های مصوب شده هزینه خواهد گردید.
محمدی نسب اضافه کرد: بر این اساس به تعداد اعضای خانواده مرگ شده نفری پنج ملییون تومان، کسانی که پدر یا مادر همین میزان و در حالتی که هر ۲ نفر آنان مرگ شده باشند، ۱۰ میلیون تومان پرداخت می گردد.

محمدی نسب اضافه کرد: یکی از محل های مصرفی نیز این هست که به خانواده های که در منطقه زمین لرزه زده کرمانشاه مالک فرزند گردیدند برای پشتیبانی از آنان مساعدت هزینه ای پنج میلیون داده گردید.
وی بیان کرد: ریال آخر مساعدت های مردمی بصورت بهینه استفاده و به مردم گزارش خواهد گردید البته می توانست تألیف مساعدت های مردمی از سوی اشخاص و سازمان ها مدیریت بهتری داشته باشد.

این مطلبو از دست ندید!  مناظری دیدنی از طبیعت برفی در «چوت» + عکس ها

** استان ها در منطقه های ۲۲ گانه تهران تعیین گردیدند
دبیر کل جمعیت هلال احمر کشور دنبال کرد: تقسیم بندی استان تهران به ۲۲ منطقه در حقیقت درایت سازمان ستاد مدیریت بحران کشور هست که این کار بر مبنای تعیین استانهای معین برای وقوع سانحه احتمالی انجام گرفته هست.
وی گفت: هم حالا این کار برای آسان سازی در امور خدمات رسانی خوب تر انجام گرفته و هر قسمتی به یکی از استانهای کشور به عنوان استان معین انتخاب و واگذار شده هست.
وی بیان کرد: استان تهران بر همین مبنا بوده و هر بخش آن به یک استان واگذار شده که مطالعه و نقاط لطمه پذیر و امن را برای امداد رسانی در هنگام سانحه احتمالی شناسایی کنند و استان زنجان معین منطقه ۲۱ پایتخت انتخاب شده هست.

** ۶۰ هزار داوطلب سازماندهی شده در کشور وجود دارد
مرتضی سلیمی در ادامه این نشست درپاسخ به خبرنگار ایرنا در رابطه با وضع امدادی گفت: هم حالا ۶۰ هزار نفر داوطلب سازمان دهی شده در کشور وجود دارد و از نظر اقلام امدادی در وضع شایسته ای قرار نداریم و احتیاج هست که این بخش بیشتر از گذشته تقویت گردد.
وی گفت: بویژه پس از زمین لرزه کرمانشاه انبارهای این جمعیت در جهت مساعدت به مردم لطمه دیده استفاده بسیاری شده و با آنکه مساعدت مردمی در این سانحه زیادتر بود، اما بیشترین اقلام از انبارهای امدادی بوده هست.
این مسئول دنبال کرد: امکانات انفرادی و امدادی جمعیت نیز با مساعد ریاست جمعیت هلال احمر در حال تکمیل و خرید هستیم، امید داریم کسری های این بخش به نحوی جبران و آمادگی های لازم بیشتر از گذشته وجود داشته باشد.
به گفته وی، تاب آوری را باید در جامعه افزایش و در این رابطه تعلیم های همه گیر را و از همه با اهمیت تر رعایت نکات فنی در ساخت و ساز را توسیع داد و توجه داشت که تحقق انها به کاهش اثرها و سوانح منتج می گردد.

** یک میلیون نفر عضو جوانان جمعیت هلال احمر کشور می باشند
ریاست سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور نیز در ادامه گفت: هم حالا یک میلیون نفر عضو جوانان جمعیت هلال احمر کشور می باشند که این تعداد اعضا در محور های جوانان، دانشجویی و روستایی ، و دانش اموزی حضور مستمری دارند.
مسعود حبیبی اضافه کرد: در این استان نیز ۱۴۹ محور دانش آموزی نیز ۱۸ محور دانشجویی و ۱۳ محور جوانان در سطح شهرها فعالیت می کنند.
وی علاوه بر این هدف از اعزام تیم های سحر به منطقه های زمین لرزه کرمانشاه را پشتیبانی های روانی از لطمه دیدگان در ابعاد فرهنگی و اجتماعی عنوان نمود و گفت: این تیم ها خدمات مختلفی برای گروه های مختلفی سنی بویژه کودکان انجام دادند.
حبیبی اضافه کرد: من جمله کارهای با اهمیت توسط این تیم ها این بود که استرس حاکم بر کودکان فراموش گردد و به زندگی دو مرتبه باز شوند و از سویی در بحث پشتیبانی های روانی روانشناسان با ارئه خدمات لازم به اشخاص لطمه دیده در صورت احتیاج برای معالجه های زیادتر به تیم های جمعیت هلال احمر معرفی می کردند.
وی بیان کرد: تیمهای سحر تمامی هشت شهر زمین لرزه زده کرمانشاه را پوشش دادند و تا اسفند نیز در منطقه های ذکر شده حضوردارند و هم حالا تیم های پشتیبانی های روانی دربردارنده یک پزشک، روانشناس حرفه ای و یک مددکار اجتماعی در کنار تیم های کنونی حضور موثری دارند.
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا دبیر کل جمعیت هلال احمر و روسای سازمان های ذی ربط برای تجلیل از امدادگران، داوطلبان و جوانان جمعیت هلال احمر در زمین لرزه کرمانشاه شرکت کردند، به این استان سفر کردند.
وی در این سفر پایگاه امدادو رهایی جاده ای در عوارصی زنجان به تهران را نیز کلنگ زنی کرد.
۷۳۲۰/۸۰۶۸
خبرنگار: اعظم شامی ** انتشار: اسماعیل جهانبخش