تاریخ: ۱۵:۴۶ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۵

سید محسن طباطبایی مزدآبادی در مصاحبه با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه یکی از با اهمیت ترین موضوعات امروز زندگی آدم بویژه در شهرها استفاده انرژی هست، گفت: افزایش استفاده انرژی بهمراه رشد شتابان توسعه، خراب کردن محیط زیست را نیز در پی داشته هست. وی دنبال کرد: از […]

هدر رفت انرژی در ساختمان های شهری بیشتر از 5 برابر نرمال جهانی استسید محسن طباطبایی مزدآبادی در مصاحبه با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه یکی از با اهمیت ترین موضوعات امروز زندگی آدم بویژه در شهرها استفاده انرژی هست، گفت: افزایش استفاده انرژی بهمراه رشد شتابان توسعه، خراب کردن محیط زیست را نیز در پی داشته هست.

وی دنبال کرد: از طرف دیگر علی رغم افزایش جهانی نرخ انرژی، کوشش ها برای افزایش بهره‌وری انرژی در شهرها شتابی روز افزون گرفته هست و در این بین ساختمان ها و بناها یکی از با اهمیت ترین مکان ها برای مدیریت انرژی محسوب می گردد.

مدرس دانشگاه تهران با بیان اینکه در این بین معماری بناها اثرها زیادی بر مدیریت بهینه انرژی دارد، اضافه کرد: متاسفانه در دوران پیشرفته شهرها در تضادی معلوم منظم طبیعت ساخته می گردند.

از همین رو، توجه به معماری بومی که برگرفته از مشخصات جغرافیایی یک منطقه هست و به سبب همسازی با طبیعت از هدر رفت انرژی و تولید گازهای گلخانه ای جلوگیری می نماید بیشتر از پیش طرح شده هست.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه در کشور ما هماهنگی و همنوایی با طبیعت از دیرباز در معماری و شهرسازی وجود داشته که شاهد آن سبکهای خانه سازی متنوع در اقلیمهای متمایز کشور هست گفت: البته امروزه این همخوانی گرفتار تغییر شده و سبکهای معماری پیشرفته و پسامدرن که طبق معمول الزامات اکولوژیک اجتماعی و فرهنگی را نادیده می گیرند به عنوان الگوی غالب معماری و شهرسازی برگزیده شده اند.

طباطبایی با بیان اینکه برخلاف بی مهری ها به معماری اصیل ایرانی، در زیادی از کشورهای جهان اذن خراب کردن بافتهای قدیمی و ساخت و ساز پیشرفته و متمایز از هویت شهرها داده نمی توان افزود: یکی از بدیهی ترین تبعات بی توجهی به معماری بومی و متناسب با اقلیم در کشور ما استفاده و اتلاف انرژی هست.

وی توضیح داد: متاسفانه استفاده انرژی در کشور ما بسیار بالاست به نحوی که هر ساله معادل ۲۷۰ میلیون تن نفت خام انرژی استفاده می کنیم. این در حالیست که کشوری مثل ترکیه که تقریبا هم اندازه ایران جمعیت دارد، نصف این مقدار انرژی استفاده می کند. در حقیقت ایران تقریبا ۱درصد جمعیت جهان را دربردارنده می گردد اما ۲درصد انرژی جهان را استفاده می کند و در راستای استفاده انرژی در بین ۱۰ کشور اول دنیا قرار دارد.

این مطلبو از دست ندید!  معرفی چشمه‌هایی که از دل طبیعت می‌جوشد

به گفته وی در کشور ما بیشترین استفاده و بیشترین هدر رفت انرژی ذی ربط به بخش خانگی هست به به صورتی که بیشتر از ۴۰ درصد استفاده انرژی در بخش خانگی هست.

مدرس دانشگاه تهران با بیان اینکه گزارشها بیانگر از آن هست که هدر رفت انرژی در ساختمانهای موجود در شهرهای کشور بیشتر از ۵ برابر نرمال جهانی هست گفت: اگر طراحی و معماری ساختمان با ملاحظات بومی و اقلیمی و زیست محیطی انجام بگیرد ۷۰ درصد کاهش استفاده انرژی خواهیم داشت.

طباطبایی تصریح نمود: بی توجهی به معماری بومی، علاوه بر آثار فوق الذکر باعث نادیده گرفتن مصالح ساختمانی بومی شده و آنان را به قهقرا برده و زیادی از اکتساب و اقدامات خرد در این زمینه به تعطیلی کشانده هست.

وی توضیح داد: در حال حاضر بجای مصالح بومی تجدیدپذیر مثل خاک که با پایین ترین انرژی تولید گردیده و سریعا به طبیعت باز می‌گردند از مصالح فرآوری شده و شیمیایی استفاده می گردد که هم انرژی زیادی طلب می‌کند و هم ضایعات و آشغال های زیاد دارد که به آسانی جذب طبیعت نمی توان و مخرب محیط زیست هست.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه حالا که در سال پشتیبانی از کالای ایرانی قرار داریم باید توجه داشتیم باشیم که معماری بومی که برگرفته از جغرافیای خاص ایران و متکی بر فرهنگ اصیل اسلامی- ایرانی هست نیز یک کالا و سرمایه ایرانی به حساب می آید، متذکر گردید: توجه به معماری اصیل ایرانی با تکیه بر دانش روز، چنانچه مورد پشتیبانی قرار گیرد اعتبار اقتصادی بالایی در پی خواهد داشت و بی توجهی به آن مصداق نادیده گرفتن کالا و سرمایه ایرانی هست.