گروه: بلیط
تاریخ: ۱۲:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
نیم بهاهای پوپولیستی سنگلج

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار فرهنگی ، ، دیروز اداره کل هنرهای نمایشی فروش هفته گذشته سالن‌های تحت نظارت خود را اعلام نمود که نشان می‌داد تماشاخانه سنگلج تا ۲۰ آبان ماه ماه برای اجرای نمایش «آهسته با گل سرخ» هادی مرزبان به فروش ۳۵۱میلیون و ۴۳۰ هزار ریالی رسیده هست. […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار فرهنگی ، ، دیروز اداره کل هنرهای نمایشی فروش هفته گذشته سالن‌های تحت نظارت خود را اعلام نمود که نشان می‌داد تماشاخانه سنگلج تا ۲۰ آبان ماه ماه برای اجرای نمایش «آهسته با گل سرخ» هادی مرزبان به فروش ۳۵۱میلیون و ۴۳۰ هزار ریالی رسیده هست. بر طبق این آمار این نمایش میزبان ۱۷۷۵ تماشاگر بوده هست که به تفکیک  برای این نمایش ۶۳۷ بلیط تمام بها (۴۲۲ بلیط ۴۰ هزار تومانی – 119 بلیط ۳۰ هزار تومانی و ۹۶ بلیط ۲۵ هزار تومانی)، ۶۰۹ بلیط نیم‌بها (۲۸۷ بلیط ۲۰ هزار تومانی – 151 بلیط ۱۵ هزار تومانی و ۱۷۱ بلیط ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی ) و ۴۶۱ بلیط میهمان عرضه شده عرضه شده هست.

سنگلج ۲۳۶ صندلی دارد که طبق ۱۰ روز اجرای نمایش هادی مرزبان و با احتساب نرخ ۴۰هزار تومانی بلیت نمایش، این سالن می‌توانسته در این مدت به فروش ۹۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی دست یابد. این در حالی هست که از حجم موجود مرزبان تنها ۳۸درصد استفاده نمود هست.

اما این حساب و کتاب به چه معنایی هست؟ به چه سبب باید در وضعیتی که رقم فروش سنگلج از قضا درشت و جذاب به نظر می‌رسد، باید نگاهی موشکافانه به فروش نمایش هادی مرزبان داشت؟ جواب را باید ابتدا در گفتگوی مرزبان در مورد قیمت‌گذاری بلیت‌ها جستجو کرد، جایی که او به طعنه بیان کرد «خیلی از دوستان تصور می‌برند تئاتر هم هندوانه هست که اگر گران‌تر باشد، پس لزوماً خوب تر هست!  با آنکه اجرای نمایش ما با استقبال مردم همراه هست؛ اما وقتی نگاه کردیم در روز یکشنبه که تئاتر نیم‌بها هست مردم از ۱۰ روز جلوتر برنامه‌ریزی می‌کنند، خودمان اجرای دوشنبه‌ها را نیز نیم‌بها کردیم.»

»این گفته هادی مرزبان در پشتیبانی از بیننده مورد توجه زیادی از رسانه‌ها قرار گرفت؛ اما بودند در این میان افرادی که گفتار مرزبان را پوپولیستی شرح کردند و برای آن علل جذابی داشتند. با اهمیت ترین سبب آن بود که مرزبان با حضور خودش در سنگلج رکورد نرخ بلیت سنگلج را شکسته هست. نمایش‌های قبل از «آهسته با گل سرخ» با نرخ حداکثری ۲۵هزار تومانی به فروش می‌رفتند و البته بخش مهمی از فروش هنوز روی دوش بلیت‌های نیم‌بهایی بود که در قالب بلیت دانشجویی در تمام روزها و تخفیف‌های تشویقی تیوال رخ می‌داد.

این مطلبو از دست ندید!  واریز پول فروش فیلم به صاحبان اثر چقدر زمان می‌برد؟

صحبت‌ها و رفتارهای هادی مرزبان از دید هنرمندان یک تناقض معلوم بود؛ اما کسی به بخش متناقض ماجرا دقت نداشت. با این وجود فروش نمایش نیز نشان می‌دهد که استراتژی نادرست مرزبان در قیمت‌گذاری سنگلج باعث می‌شود که تنها ۳۸درصد از حجم فروش متصور از گیشه حاصل گردد. تنها ۳۵درصد بلیت‌های به فروش رسیده شده با صفت تمام‌بها توسط بیننده خریداری شده هست. کما اینکه از این تعداد تنها ۲۴درصد بلیت‌ها به نرخ حقیقی تمام‌بها به فروش رسیده شده هست. در برابر ۴۶ درصد بلیت‌ها با نرخ شکسته شده به فروش رفته هست، به عبارتی گیشه در اختیار همان مخاطبی هست که قبل از این هم با بلیت‌های زیر ۲۰هزار تومانی به این قدیمی‌ترین سالن تهران پا می‌گذاشته هست.

استراتژی فروش هادی مرزبان در ایرانشهر نیز باعث شد، نمایش «آمیز قلمدون» دچار شکست تجاری گردد و نمایش با فروش نازلی به کارش خاتمه دهد. گرچه نکته مغفول ماجرا آن هست که چه طور در عرض کمتر از یکسال هادی مرزبان موفق می‌شود در سنگلج روی صحنه رود، روندی که به نحو عرفی دو سال فاصله احتیاج دارد. هادی مرزبان در اجرای اخیرش بدون داشتن نمایش جانبی روی صحنه رفته هست، امری که برای گروه‌های جوان‌تر ممکن نمی‌باشد.