تاریخ: ۸:۰۶ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
نیلوفرهای ولوکلای زیر چنگال بولدوزرها/ زمان بسیاری تا نابود شدن این همه زیبایی نمانده هست

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، آب‌بندان ۲۲ هکتاری ولوکلا بین روستا‌های «کشتلی چناربن» و روستای « ولوکلای» بابل واقع شده و تمام این آب‌بندان پوشیده از نیلوفران آبی بوده و صحنه بسیار زیبایی را ایجاد کرده؛ اما متاسفانه مدتی هست نیلوفر‌های آبی این تالاب به دستاویز لایه‌روبی در حال نابود شدن می باشند و بولدوزرهایی بزرگ بلای […]

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، آب‌بندان ۲۲ هکتاری ولوکلا بین روستا‌های «کشتلی چناربن» و روستای « ولوکلای» بابل واقع شده و تمام این آب‌بندان پوشیده از نیلوفران آبی بوده و صحنه بسیار زیبایی را ایجاد کرده؛ اما متاسفانه مدتی هست نیلوفر‌های آبی این تالاب به دستاویز لایه‌روبی در حال نابود شدن می باشند و بولدوزرهایی بزرگ بلای جان گل‌های نیلوفر این تالاب و این سرمایه ملی با ارزش شده‌اند.     علاقمندان محیط زیست و آشنا به منطقه اعتقاد دارند آب‌بندان ولوکلای بابل جزء مراجع ملی شمرده می‌شود و هیچ کس حق ندارد آن را به اسم خود مصادره کند؛ این طبیعت زیبا وخدادادی مربوط به همه مردم هست.

آن هایی هم که دست به خراب کردن تالاب نیلوفران آبی زده‌اند، اعتقاد دارند با توجه به اینکه مازندران استانی هست که طی یک دهه موخر با مشکلات کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند، بحث لایروبی آب‌بندان‌ها برای ذخیره‌سازی بهینه آب در دستور کار قرار دارد که مسئله‌ای چاره‌ناپذیر هست.  
آماده/////تیتر فردا/////////////////بولدوزر بلای جان نیلوفرآبی روستای ولوکلای بابل / آتش اختلاف دامان نیلوفر‌های آبی را گرفت       محمد علیزاده، دهیار روستای ولوکلای بابل در این ارتباط می گوید: لایروبی آب‌بندان بدون توجه به نیلوفر‌های آن هم انتهاء فصل برداشت درحال انجام هست؛ درحالی‌که اصلا ضرورتی برای انجام لایروبی نبود.

علیزاده معتقد هست بیش از۱۰سال طول می‌کشد تا دو مرتبه نیلوفر‌ها کل آب‌بندان‌ها را پوشش دهند؛ خوب تر بود به‌جای نابود شدن نیلوفر‌های تالاب ولوکلا این ارزش را برای روستایی درنظر می‌گرفتند که واقعا لزوم داشت.

تالاب نیلوفر ولوکلا منطقه‌ای دارای استعداد گردشگری بکر و مکانی امن برای حیات‌وحش ازجمله پرندگان هست که قرار شد با بازدید کارشناسان جلوی کار گرفته گردد.   آماده/////تیتر فردا/////////////////بولدوزر بلای جان نیلوفرآبی روستای ولوکلای بابل / آتش اختلاف دامان نیلوفر‌های آبی را گرفت       محمدرضا حیدری، دبیر محور آرامش سبز دانشگاه علوم پزشکی بابل در این ارتباط به خبرنگار ما می‌گوید: این تالاب ۲۲ هکتار و پوشیده از نیلوفران آبی زیبایی هست که اکنون به دستاویز لایروبی، اندک اندک به دست نابود شدن سپرده می‌شود و آتش اختلاف روستای ولوکلا و کشتلی دامان چنین رخدادی را رقم زده‌است.     حیدری ادامه می‌دهد: نمی‌توانم فهم کنم به چه سبب آنقدر آسان از کنار مسائل مربوط به محیط زیست می‌گذریم، ما به هزار تومان افزایش یا کاهش نرخ دلار و سکه عکس العمل نشان می دهیم؛ اما از کنار خبر ها آلاینده‌های محیط زیست و نابود شدن طبیعت خیلی آسان رد می‌شویم.

این مطلبو از دست ندید!  گیلان تفاله‌گاه دیگر استان‌ها نیست! / انتقال پسماند پتروشیمی به استان؛ آغازگر حادثه زیست‌محیطی

او می‌گوید: آیا درست هست در مقابل نابود شدن این تالاب که محل زندگی پرنده‌های مهاجر نیز هست، ساکت بنشینیم و کاری نکنیم؟ آیا نمی‌شود از این تالاب زیبا برای جذب گردشگران داخلی و خارجی و رونق اقتصادی روستا و منطقه بهره برد؟

این فعال دانشجویی تاکید می کند: متاسفانه شهرداری استان مشغول اقدامات دیگر هست و به کارهایی مثل مراقبت از محیط زیست توان ندارد پرداخت کند.

حیدری اضافه می کند: آیا نمی توان از این تالاب زیبا برای جذب گردشگران داخلی و خارجی و رونق اقتصادی روستا و منطقه بهره برد؟ روند خراب کردن به دستاویز لایروبی ماه هاست آغاز شده هست و شاید همین امروز هم برای متوقف کردن آن دیر شده هست. زمان بسیاری تا نابود شدن این همه زیبایی نمانده هست.   آماده/////تیتر فردا/////////////////بولدوزر بلای جان نیلوفرآبی روستای ولوکلای بابل / آتش اختلاف دامان نیلوفر‌های آبی را گرفت
     نابودی این تالاب که امروز موجب نگرانی‌های بسیاری شده هست، می‌تواند به پرندگان مهاجر و طبیعت منطقه ضربات سنگینی را وارد کند. امید می‌رود مسئولین به شکلی برنامه ریزی کنند که این تالاب و صحنه‌های زیبا و چشم‌نواز آن ماندگار بماند.