نیازمند ورود عالمانه نخبگان در حوزه اربعین‌پژوهی هستیم

0
اشتراک

نیازمند ورود عالمانه نخبگان در حوزه اربعین‌پژوهی هستیم

نیازمند ورود عالمانه نخبگان در حوزه اربعین‌پژوهی هستیمبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا؛ غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در مراسم افتتاحیه سومین همایش بین‌المللی اربعین که امروز دوشنبه هشتم مهرماه، در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار کرد: ما با اجتماع بزرگی در پیاده‌روی اربعین مواجهیم که منحصر به برگزاری راهپیمایی و جمع شدن مجموعه‌ای از افراد نیست و به این مسئله خلاصه نمی‌شود، این رویداد بدون در نظر گرفتن شکل و ظاهر آن، از محتوایی بهره‌مند است که جای توجه دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه رویداد اربعین از حیث علمی، وظیفه و مأموریتی بر عهده جامعه دانشگاهی می‌گذارد که عالمان مسلمان هم به آن اذعان دارند، ادامه داد: این تأکید از این‌روست که حرکت پیاده‌روی اربعین به‌سان آیینه‌ای است که جامعه اسلامی می‌تواند تمام آموزه‌ها و ظرایفی که بر مبنای آن‌ها ماهیت و هویت او تعریف می‌شود را در این قاب ببیند؛ لذا ورود عالمانه به این موضوع و رویدادی که مختص به یک روز نیست و از مدت‌ها قبل از روز اربعین مورد توجه است، لازم به نظر می‌رسد.

وی افزود: امروزه نمایش حضور مردم در رویداد اربعین، در دید جهانیان نشسته، به ویژه در عصر و زمانه‌ای که ضریب نفوذ رسانه‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است، بنابراین وقتی چنین وضعیتی وجود دارد، وظیفه بخش عالمان و دانشگاهیان است که این رویداد را از شئون مختلف مورد بررسی قرار دهند.

غفاری گفت: در سال‌های گذشته و دوره‌های پیشین این همایش در این سطح و به شکل بین‌المللی برگزار نمی‌شد. امسال همه دانشگاه‌ها در کنار دانشگاه علامه برای برگزاری این همایش مشارکت خوبی داشتند، اما بیش از همه همکاری کمیته آموزش و بخش فرهنگی اربعین را شاهد بودیم. نگاه عالمانه نسبت به شئون رویداد از جنبه‌های مختلف و دیگری نگاه سیاستی و مدیریتی دو جنبه مهم پرداخت به موضوع پیاده‌روی اربعین بوده است.

وی گفت: گفتمان اربعین‌پژوهی باید در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور‌های مسلمان خاصه در ایران و کشور عراق مورد توجه قرار گیرد. دانش و اطلاعاتی که در این زمینه تا کنون در اختیار داشته‌ایم آن‌قدر زیاد نیست. همه مجموعه‌های علمی باید ورود لازم را در این موضوع داشته باشند و این ورود قطعا می‌تواند نتایج مثبتی داشته باشد. امیدوار هستیم اهتمام و سعی و تلاش برای غنا و تولیدات بیشتر در حوزه اربعین پژوهی در عصری که عصر دانایی است را شاهد باشیم.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.