تاریخ: ۱۱:۱۵ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
نگرش قرآن به مطالعه

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا از آذربایجان‌شرقی، نقطه آغاز رسالت و دعوت اسلامی بر مبنای خواندن و مطالعه تشکیل شد و اعجاز اسلام، قرآن و راه رسیدن به آن مطالعه و تدبر در آن بود. تاریخ هیچ تمدنی تهی از کتاب و کتابت نبوده ‌است، همه فرهنگ‌ها با کتاب آغاز می‌شوند […]

نگرش قرآن به مطالعه

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا از آذربایجان‌شرقی، نقطه آغاز رسالت و دعوت اسلامی بر مبنای خواندن و مطالعه تشکیل شد و اعجاز اسلام، قرآن و راه رسیدن به آن مطالعه و تدبر در آن بود. تاریخ هیچ تمدنی تهی از کتاب و کتابت نبوده ‌است، همه فرهنگ‌ها با کتاب آغاز می‌شوند و با کتاب رشد می‌کنند. در این میان آیین مقدس اسلام بیشترین بهره را از کتاب برده‌ هست، چون که پیامبر عظیم‌الشأن اسلام رسالتش را با دستور «خواندن» از سوی خداوند آغاز می‌کند و در همین فرهنگ مقدس هست که خداوند منان به قلم سوگند یاد می‌کند و معجزه‌ آخرین فرستاده‌اش را یک کتاب قرار داده‌ هست.
تأکید شگرف قرآن به مطالعه در مخلوقات زمینی و آسمانی آیا به این صورت هست که هر گونه راه دیگر را باطل شناخته هست؟ یا قرآن همچنانکه مردم را به مطالعه «آیات» خدا دعوت کرده هست.
میزان کمکی که مطالعه در آثار آفرینش می‌تواند بکند نسبت به مسائلی که به صراحت قرآن کریم آنان را عنوان نموده هست اندک هست. قرآن مسائلی در الهیات مطرح نموده که اصلا و ابدا با مطالعه در طبیعت و خلقت قابل تحقیق نیست.
ارزش مطالعه در آثار آفرینش این قدر هست که به روشنی ثابت می‌کند قوه مدبر و حکیم و علیمی جهان را تدبیر می‌کند.
ولی قرآن برای بشر به این اندازه قانع نیست که بداند دست توانا و دانا و حکیم و علیمی جهان را اداره می‌کند.
این مطلب در مورد سایر کتب آسمانی شاید صدق کند، اما در مورد قرآن که آخرین پیام آسمانی هست و مطالب بسیاری درمورد خدا و ماوراء طبیعت طرح کرده هست اصلا و ابدا صدق نمی‌کند.
 تأثیرات معنوی مطالعه
حجت‌الاسلام علی اکبر اکرمی، امام جمعه سراب در گفت‌وگو با ایکنا، گفت: قرآن و روایات، کتاب و کتابخوانی را وسیله‌ای برای محافظت و سازماندهی و جابه جایی ذخایر فرهنگی و علمی به نسل‌های آینده دانسته بر تأثیرات معنوی و اخروی مطالعه و به میراث گذاشتن دانش برای آیندگان اشارات زیاد می‌کند.
وی اضافه کرد: قرآن کریم، به خاطر اینکه برای علم و دانش و اکتساب علم و اندیشه در پدیده‌های جهان هستی اهمیت خاصی قائل شده هست، به تبع آن، برای دانشمندان و علمای دین و دانش هم فضیلت و ارزش خاصی قائل شده و خصوصیت با اهمیت علم و دانش را، دوام و ماندگاری منفعت های آن هم در این دنیا و هم در آخرت برای اشخاص دانسته هست.
وی با استناد به آیه ۱۷۵ سوره اعراف افزود: در این آیه می‌خوانیم: و بر آنان بخوان سرگذشت آن‌کس را که آیات خود را به وی دادیم؛ ولى [سرانجام] خود را از آن تهى ساخت و شیطان در پى او افتاد، و از گمراهان گردید!
حجت‌الاسلام اکرمی، دنبال کرد: آدم باید اهل مطالعه کتب باشد چراکه باید با اندیشه و اندیشه در مجموعه نظام هستی فکر بکند و مطالعاتی هم در خود طبیعت داشته باشد.
امام جمعه سراب، ضمن بازگو نمودن اهمیت کتابخوانی در اسلام یادآور گردید: اهمیت کتابخوانی در اسلام به‌ مقداری هست که معجزه پیامبر اکرم(ص) از نوع کتاب هست و در این کتاب مقدس هم نخستین آیاتی که بر پیامبر(ص) نازل شده با امر به خواندن و کلماتی از قبیل کتاب، قلم و علم همراه گردیده هست و به این ترتیب نقطه‌ آغاز رسالت و دعوت اسلامی بر مبنای خواندن و مطالعه تشکیل شد.

این مطلبو از دست ندید!  تصاویری از طبیعت سرسبز و بهاری در روستای درکه

حجت‌الاسلام اکرمی، از ضرورت توجه به بسترسازی‌های لازم برای ترویج فرهنگ مطالعه گفت و تاکید کرد: توجه به بسترسازی‌های لازم و ایجاد جایگاه ها کتابخوانی و کتابخانه‌ها و جایگاه ها اطلاع‌رسانی و ترویج فرهنگ مطالعه از راه‌های متفاوت لازم و ضروری هست.

مطالعه؛ تنها راه رسيدن به علم
حجت‌الاسلام حسن مرسلی، امام جمعه مهربان، در گفت‌وگو با ایکنا، گفت: مطالعه تنها راه رسيدن به علم هست و جز آن راهی وجود ندارد. اگر مطالعه نباشد، علمی هم در كار نخواهد بود.
وی اضافه کرد: اسلام آغاز رسالت قرآنی‌اش را با قلم آغاز می‌كند و ارزشی كه قلم و تعلیم و تربیت در قرآن دارد بر كسی پوشیده نیست‌.

حجت‌الاسلام مرسلی، فرهنگ را محوری‌ترین برگ هویتی یک ملت دانست و دنبال کرد: فرهنگ، محوری‌ترین برگ هویتی یک ملت شمرده می‌شود و یکی از راه‌های با اهمیت توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مسئله کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه در جامعه، بخصوص در میان جوانان و نوجوانان هست.
امام جمعه مهربان از مطالعه به عنوان راهی برای خوب تر اندیشیدن گفت و یادآور گردید: مطالعه كردن، يعنی خوب تر و بيش‌تر دانستن و خوب تر دانستن، يعنی خوب تر حرف گفتن، خوب تر انديشيدن و خوب تر عمل كردن و چه كسي يافت می گردد كه از اين خصوصيات بی نياز باشد!
وی با اشاره به فرموده امام جعفرصادق(ع) اضافه کرد: امام جعفرصادق(ع) می فرمایند: هرکس براى خدا دانش بیاموزد و به آن عمل کند و به دیگران تعلیم دهد، در ملکوت آسمانها به بزرگى یاد گردد و گویند: براى خدا آموخت و براى خدا عمل کرد و براى خدا تعلیم داد.
حجت‌الاسلام مرسلی سرانه مطالعه را از شاخص‌های با اهمیت توسعه‌یافتگی جامعه دانست و تاکید کرد: از شاخص‌های با اهمیت توسعه‌یافتگی هر جامعه سرانه مطالعه، میزان تولید و استفاده اطلاعات و کالاهای فرهنگی در آن جامعه هست و بنا به اهمیت این مسئله دولت‌ها و سیاست‌گذاران برنامه‌ریزی‌هایی در این ارتباط صورت داده‌اند و کتاب و کتاب‌خوانی ‌در جوامع توسعه یافته اهمیت خاصی یافته هست.

انتهای پیام