گروه: زنان
تاریخ: ۱۴:۵۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
نگاه روحانی به زلزله زدگان از بالا به پایین بود/ اخطار روزنامه اصلاح طلب؛ با کم بودن سالن های کنسرت مواجهیم!/ در پسابرجام، سفره های مردم کوچک تر شد

سرویس سیاست مشرق – روزانه می توان از لابه لای گزارش ها و عناوین خبری رسانه های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل دقتی استخراج کرد؛ مباحثی که توان دارد برای مخاطبین قابل بکارگیری و کانونی برای تحلیل باشد، در گزارش هر روز “ویژه های مشرق” ******* ** آقای روحانی! دولتِ قبل، دولتِ تدبیر […]

سرویس سیاست مشرق – روزانه می توان از لابه لای گزارش ها و عناوین خبری رسانه های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل دقتی استخراج کرد؛ مباحثی که توان دارد برای مخاطبین قابل بکارگیری و کانونی برای تحلیل باشد، در گزارش هر روز “ویژه های مشرق”

*******

** آقای روحانی! دولتِ قبل، دولتِ تدبیر و امید هست، پاسخگوی عملکردتان باشید

روزنامه قانون در گزارشی با عنوان «پس لرزه های تدبیر!» درج کرد:

« روحانی…

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه درج کرد:

«روحانی در قسمتی از سخنانش که به نظر می رسید قسمت کلیدی اظهاراتش نیز بود بدون دقت به آنکه خانه های مهر در سرپل ذهاب از طریق دولت او به مردم واگذار شده بود با اشاره به اینکه در این سانحه زلزله، بعضی مجتمع هایی که به صورت تعاونی و دولتی ساخته شده و از عمر ایجاد آن ها وقت کمی می گذرد، تخریب و مبتلا سانحه شده اند، گفت:”باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت این بناها ارزیابی گردد و دولت بی شک این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم ارائه خواهد کرد”.»

قانون اضافه کرد:

«ازجملات احمدی نژاد نیز بکارگیری کرد و دولت را خادم مردم نامید اما تصویر های که از سخنرانی او انتشار یافته گردید بازگو کننده نگاهی از بالا به پایین بر ملت بود و خبری از خدمتگزاری نبود!»… آ «روحانی در قسمتی از سخنانش که به نظر می رسید قسمت کلیدی اظهاراتش نیز بود بدون دقت به آنکه خانه های مهر در سرپل ذهاب از طریق دولت او به مردم واگذار شده بود با اشاره به اینکه در این سانحه زلزله، بعضی مجتمع هایی که به صورت تعاونی و دولتی ساخته شده و از عمر ایجاد آن ها وقت کمی می گذرد، تخریب و مبتلا سانحه شده اند، گفت:”باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت این بناها ارزیابی گردد و دولت بی شک این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم ارائه خواهد کرد”.

روزنامه اعتماد نیز با ادبیاتی همانند در یادداشتی با عنوان «تصویر روحانی» با گلایه نسبت به اینکه به چه علت روحانی از نزدیک با هموطنان لطمه دیده در سانحه تلخ زمین لرزه در استان کرمانشاه سخن نکرد، درج کرد:

« آقای روحانی ضروری هست در وهله اول مقصران حاضردولت خود را به مردم ارائه کند و در ادامه به سراغ آن هایی برود که چند دهه هست در ازاء مشکلات مردم بی دقت می باشند.

روزنامه های زنجیره ای و بعضی دولتمردان تا آنجا در این خط رسانه ای دروغین، سخیف و نامعقول و ناشایست پیش رفتند و آن مقدار از این خوراک فاسد بکارگیری کردند که حتی صدای بعضی از همین جماعت را هم درآورد.
.. سوال بنیادی آن هست که امروز و با گذشت قریب به پنج سال از انتخاب حسن روحانی تاکنون هم ضروری هست از « گفتنی هست حواله دادن مشکلات و معضلات به دولت قبل ترفند دلچسب و البته نخ نمای بعضی از مقامات دولتی و رسانه های اصلاح طلب برای سرپوش گذاشتن بر سوء اداره ها و ناکارآمدی های دولت روحانی هست…آ روزنامه های زنجیره ای و بعضی دولتمردان تا آنجا در این خط رسانه ای دروغین، سخیف و نامعقول و ناشایست پیش رفتند و آن مقدار از این خوراک فاسد بکارگیری کردند که حتی صدای بعضی از همین جماعت را هم درآورد… برای مثال، روزنامه زنجیره ای بهار-آبان ۹۶- در گزارشی با عنوان «تا کی دولت قبل؟» درج کرد: «حدود پنج سال از انتهاء دولت احمدی نژاد و آغاز به کار دولت میانه رو حسن روحانی می گذرد… [این] نگاه دلیل کم شدن محبوبیت دولت در بین قشرهای متفاوت جامعه شده است«.
سوال بنیادی آن هست که امروز و با گذشت قریب به پنج سال از انتخاب حسن روحانی تاکنون هم ضروری هست از دولت قبل» گفت؟. برخلاف ابراز نظرهای پرامید و درباغ سبز نشان دادن وی و اطرافیان شان به

.. برای قسمت قابل دقتی از جامعه کنار هم قرار دادن این مباحث نشانگر آن هست که دولت ساکن و رسانه ها و سیاسیون همراه آن به جهت آنکه کارکردی متناسب با وعده های خود نداشته اند در صدد برجسته سازی سابق و بکارگیری مجدد ازترفند سیاسی و رسانه ای با کلید واژه «دولت قبل» هستند».

[این] نگاه دلیل کم شدن محبوبیت دولت در بین قشرهای متفاوت جامعه شده است«. برخلاف ابراز نظرهای پرامید و درباغ سبز نشان دادن وی و اطرافیان شان به ویژه محمدباقرنوبخت، سخنگوی دولت، بازخوردها از کارکرد روحانی وتیمش در اذهان، زیاد متمایز ومتناقض هست و زنگ ناامیدی از دولت این بار زودتر و پرطنین تر از همواره به صدا درآمده هست.

** در پسابرجام، سفره های مردم کوچک تر شد

روزنامه شرق در گزارشی با عنوان «سفره های گران تر از تورم» درج کرد:

«رشد بالای نرخ ها در قسمت خوراکی ها و آشامیدنی ها، بهداشت و معالجه به عنوان دو شاخصه پیشرفت آدمی زیادتر از تورم بوده و خانوارها ناگزیر می باشند بهای بسیاری را برای تأمین این اقلام بپردازند؛ بهایی زیادتر از میانگین تورم کل... روحانی و همراهانش هر نارسایی را به دوران احمدی نژاد نسبت می دهند». دولت در سال ۹۲ ادعا کننده بود ویرانه ای با خزانه ای تهی تحویل گرفته و هرگاه پرسیده گردید پس اثر آن تدبیرها و امیدها کجاست، می گفتند فعلاً مشغول آواربرداری هستیم و عمران و آبادانی بماند برای دولت بعد. آ حال دیگر دولت قبل همین دولت تدبیر و امید هست و نمی گردد تقصیرها را متوجه آن کرد. مردم منتظر پاسخگویی می باشند.

درواقع تنها خرج ای که مردم ادامه می دهند تقاضای مواد غذایی هست که نسبت به قبل کم شدن نیافته هست. متاسفانه نحوه کارکرد دولت دوازدهم نشان دهنده این هست که این دولت نیز برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، قصد دارد همان مسیر دولت یازدهم را طی کند!

** اخطار روزنامه اصلاح طلب؛ با کم بودن سالن های کنسرت مواجهیم!

با نگاهی به دستاورد های نظرسنجی های موخر نشان می دهد مردم علی رغم رأی دادن به آقای روحانی، همان طور مطالبه کلیدی شان حل مشکلات اقتصادی هست و از این منظر به آقای روحانی و دولت قبلی وی نمره قبولی نمی دهند.

در همین ارتباط، روزنامه ابتکار در گزارشی با عنوان «جاده ناهموار کنسرت ها» درج کرد:

«”مجوزهای کنسرت”، “بروکراسی اداری”، “تعداد کم سالن های برپایی کنسرت”، “نبود محیط تبلیغاتی” دولت یازدهم با شعار چرخیدن مقارن چرخ سانتریفیوژ و اقتصاد، موفق به اکتساب رأی مردم گردید… . .. متاسفانه نحوه کارکرد دولت دوازدهم نشان دهنده این هست که این دولت نیز برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، قصد دارد همان مسیر دولت یازدهم را طی کند! دولت یازدهم در حوزه اقتصادی کارنامه موفقی از خود بر جای نگذاشت.

..

** آقای آخوندی! خانه اجتماعی به کجا رسید؟!

روزنامه دولتی ایران در مطلبی درج کرد:

«

ارگان رسانه ای دولت در مطلب دیگری در همین شماره درج کرد: «داستان از اینجا آغاز می گردد که جایگاه ها تعلیمی، بهداشتی، و بیمارستان شهر سرپل ذهاب و مجتمع هایی که به عنوان خانه مهر ایجاد شده اند، نه تنها مهری برای مردم ایجاد نکرد و موجب محافظت جان آنها نشد لکن مضمون این ضرب المثل گردیدند که “تره خریدم که قاتق نانم گردد، اما قاتل جانم شد”… در فعلی ما با کم بودن سالن های کنسرت و شرایط مساعد برای برپایی در آن ها روبه رو هستیم.

جنجال رسانه ای حامیان دولت درخصوص خانه مهر در مناطق زلزله زده به وضوح ارائه داد که یکی از اغراض کلیدی این هیاهو، سرپوش گذاشتن بر کارنامه تهی دولت در حوزه خانه است.

گفتنی هست «عباس آخوندی» اردیبهشت سال ۷۳ (۲۳ سال پیش) وقتی که وزیر خانه و شهرسازی  دولت دوم هاشمی رفسنجانی بود، در گفت وگو با همشهری از طرح خانه اجتماعی پرده برداری کرد و اظهار کرد: «برای اقشار کم سود که توان خرید خانه را ندارند، طرح خانه اجتماعی حدس شده که در این طرح می توان با تشکیل صندوق پس انداز خانه، وام های ارزان در اختیار قسمت خصوصی و تعاونی ها قرار داد؛ مشروط بر اینکه حاضر گردند واحدهای ایجاد شده را در اختیار اشخاص واجد شرایط خانه اجتماعی قرار دهند«.

در این شرایط، که تمام در توقع اظهار برنامه های دولت تازه در حوزه خانه بودند، آخوندی در حاشیه نشست هیئت دولت مورخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۲، با اهتمام دوباره بر توقف طرح خانه مهر، از آغاز طرح تازهی به نام «مسکن اجتماعی» با هدف پشتیبانی از گروه های کم سود اطلاع داد و اینگونه طرح خانه اجتماعی در بیستمین سال مطرح شدن، دوباره بر سر زبان ها افتاد اما امروز حدود ۴ سال از آن وقت می گذرد، بدون اینکه حتی سنگ اول بنای خانه اجتماعی گذاشته شود.