تاریخ: ۲۳:۳۴ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
نگاه بهره کشی به خوزستان باید انتهاء یابد

کیانی با بیان اینکه شرایط خوزستان نتیجه نگاه بهره کشی همه دولت ها سوء مدیریت ها در حوزه محیط زیست هست، گفته بود: از طرفی عنوان می شود خوزستان آب ندارد اما از طرف دیگر پنج ردیف بودجه، برای جابه جایی آب از سرچشمه های کارون در حال اجراست. دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط […]

کیانی با بیان اینکه شرایط خوزستان نتیجه نگاه بهره کشی همه دولت ها سوء مدیریت ها در حوزه محیط زیست هست، گفته بود: از طرفی عنوان می شود خوزستان آب ندارد اما از طرف دیگر پنج ردیف بودجه، برای جابه جایی آب از سرچشمه های کارون در حال اجراست.

دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان، گفت: اعتقاد داریم تنها راه کار پایدار حل مسائل زیست خوزستان، تدوین و اجرای برنامه جامع ملی و رهایی قسمتی هست. نمی شود با طرح های مقعطی و مسکن مسائل استان خوزستان بخصوص در بحث بیایان زایی را حل کرد.

وی با اهتمام بر اینکه باید با مردم به طور واضح صبحت کرد، گفته بود: تنها راهکار پایدار بیان زایی و ریزگردها رهاسازی تدریجی حق آبه های استان و توقف بدون قید و شرط طرح های جابه جایی آب از سرچشمه رودخانه های خوزستان هست.

کیانی گفت: پروژه جابه جایی آب کوهرنگ سه که مجوز زیست محیطی آن باطل شده، تحت لابی های سیاسی و فشارها در حال اجرا هست.

وی با بیان اینکه نگاه بهره کشی به خوزستان باید انتهاء یابد، گفت: سیاست گذاری های مبتنی بر سیاست های سازه ای و کارهای انجام شده از سوی وزرات نیرو و مدیریت نادرست آب در استان خوزستان نیارمند بازبینی بنیادی و ایجاد رویکرد نوین هست.

این مطلبو از دست ندید!  گربه وحشی در طبیعت ایلام

وی اضافه کرد: مدیریت نادرست و سوء مدیریت در استفاده آب کشاورزی خوزستان یکی از علل افزایش بیابان در این استان هست؛ حل مشکل آب در کشور پیچیده نیست چون همه می دانیم اگر ۱۰ درصد در استفاده آب کشاورزی صرفه جویی شود، نیازی به جابه جایی آب و اوراق کردن کارون برای رهایی زاینده رود نخواهیم داشت.

دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان با بیان اینکه هیچ اقدام مشترکی بین وزارت خانه های متولی برای کاهش استفاده آب در حوزه کشاورزی و جلوگیری از توسعه صنعت های آب بر در کویر مرکزی وجود ندارد، گفته بود: وزارت نیرو به جای پرداختن به طرح های جابه جایی آب و سدسازی دست به تغییر کاربری تدریجی شرکت های منسوب در این زمینه بزند.

کیانی گفت: مدیریت حال حاضر منفعل و بی برنامه سازمان محیط زیست کشور نتوانسته هست وضع بحران های زیست محیطی را ساماندهی کند. این سازمان با عرضه آمارها نادرست از استان خوزستان به در خدمت جریان سد سازی و جابه جایی آب قرار داده هست.