تاریخ: ۱۴:۲۶ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
نگاهی به سوابق «سعید نمکی» سرپرست وزارت بهداشت و معالجه/ آیا مصیبت محیط زیست در وزارت بهداشت تکرار خواهد شد؟ +تصویر

سرویس سیاست مشرق – [۱] [۱]اما آن چه که در هیاهوی رسانه ای رفتن قاضی زاده از وزارت بهداشت، چندان جلب توجه رسانه ای نکرد و چندان به آن پرداخته نشد، جانشین او در وزارتخانه و سرپرست موقت امور بهداشت و معالجه کشور، یعنی «سعید نمکی» بود. سعید نمکی، دانش آموخته داروسازی و ایمونولوژی، در […]

سرویس سیاست مشرق

[۱]

[۱]اما آن چه که در هیاهوی رسانه ای رفتن قاضی زاده از وزارت بهداشت، چندان جلب توجه رسانه ای نکرد و چندان به آن پرداخته نشد، جانشین او در وزارتخانه و سرپرست موقت امور بهداشت و معالجه کشور، یعنی «سعید نمکی» بود.

سعید نمکی، دانش آموخته داروسازی و ایمونولوژی، در بدو امر، در ۲۰ فروردین ۹۳ از سوی محمدباقر نوبخت، معاون ریاست جمهور و ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عنوان مشاور ریاست سازمان در امور محیط زیست منصوب گردید. [۳] [۳] پس از آن در ۹ خرداد ۹۴ از سوی محمدباقر نوبخت، نمکی به عنوان معاون امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور حکم گرفت.

سعید نمکی

نوبخت وی را در سال ۹۶ به عنوان معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان تحت کنترل خود منصوب کرد که تا به امروز هم بر این سمت هست.

جنجال برانگیز ترین و پرحاشیه ترین مسؤولیت دکتر سعید نمکی تا به امروز، در دوران مسؤولیت او د ر سازمان مراقبت از محیط زیست اتفاق افتاد.

نصب او به عنوان مشاور عالی عیسی کلانتری در سازمان مراقبت از محیط زیست و عضو غیرموظف هیأت مدیره صندوق ملی محیط زیست، در حالی بود که شاید تنها ربط و پیوند او به مسئله استراتژیک محیط زیست، علاقه قدیمی او به «شکار» بود! ظاهراً آقای نمکی که به شعر و شاعری هم علاقه دارد و «پگاه کاشانی» تخلص می کند، از شکارچیان قهار هست که حتی قُرُق مخصوص شکار خود را هم دارد! [۴]

آنچه که از انتقادهای تند و تیز فعالین و کارشناسان حوزه محیط زیست به کارکرد سعید نمکی در سازمان محیط زیست برداشت می گردد، نقش مخرّب مشاوره های او در در فروش مجوز شکار به خارجیان و ترویج شکار و علاوه بر این سوءمدیریت در اداره زیستگاه ها و پارک های طبیعی ملی مثل پارک ملی گلستان هست.

پیشکسوتان حوزه حیات وحش و سمن های محیط زیستی، مکررا عیسی کلانتری را به سبب انتخاب سعید نمکی به عنوان مشاور و اجرای سیاست های شکارگرایانه وی مورد انتقادات قرار داده اند.

خبرگزاری فارس در ۲۰ خرداد سال جاری، در گزارشی مخصوص درج کرد:

” ” سال ۹۳ بود که رسانه ها گزارش هایی مبنی بر مذاکره مدیر یک مؤسسه گردشگری شکار برای مبدل پناهگاه حیات وحش حیدری به شکارگاه منتشر نمودند. این اقدام هرچند به دنبال اعتراضات وسیع فعالین محیط زیست خراسان رضوی عقیم ماند اما فراموش نشد.

کامیل جعفری تبریزی که مدیریت دو شرکت گردشگری شکار ایران سافاری و کاروان سحر را در کارنامه خود دارد و در عین حال نایب ریاست هیئت مدیره مؤسسه حیات وحش میراث پارسیان هست، با وجود بازداشت اغلب اعضای این مؤسسه به اتهام جاسوسی، همچنان در ساختمان معاونت محیط زیست طبیعی سازمان مراقبت محیط زیست رفت وآمد دارد و اکنون پس از چند سال کوشش توانسته شاهد میزبانی طبیعت پناهگاه حیات وحش حیدری از شکارچیان آمریکایی باشد. از کامیل جعفری تبریزی، مدتی قبل نامه ای در رسانه ها منتشز شد که خطاب به معصومه ابتکار، ممنوعیت ۵ ساله شکار چارپایان را مورد انتقاد قرار داده بود و از کارشناسانی که در سازمان مراقبت محیط زیست با مبدل پناهگاه حیات وحش حیدری به شکارگاه مخالفت نموده بودند گلایه کرده بود.

[۵]

“گفتنی هست که کامیل جعفری تبریزی، نایب ریاست و عضو هیأت مدیره «مؤسسه حیات وحش میراث پارسیان»، یعنی همان مؤسسه ای بود که نقشی محوری را در پرونده جاسوسی محیط زیست ایفا می کرد. او در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۳، در نامه ای ۴ صفحه ای به زبان انگلیسی خطاب به معصومه ابتکار، ریاست وقت سازمان مراقبت از محیط زیست، ضمن انتقاد از ممنوعیت شکار در ایران، به ارتباطات خانوادگی خود با ابتکار و دوستی خود با همسر ابتکار یعنی سید محمد هاشمی، اشاره نمود:

شماری از متهمان بازداشتی جاسوسی محیط زیستی

” او در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۳، در نامه ای ۴ صفحه ای به زبان انگلیسی خطاب به معصومه ابتکار، ریاست وقت سازمان مراقبت از محیط زیست، ضمن انتقاد از ممنوعیت شکار در ایران، به ارتباطات خانوادگی خود با ابتکار و دوستی خود با همسر ابتکار یعنی سید محمد هاشمی، اشاره نمود:” ملاقات با آقای هاشمی و دیدن عیسی و طاها به طور مستمر مایه افتخار هست.

آقای هاشمی به طور مستمر نسبت به من لطف داشته و از شما چه مخفی لقب “مشاور غیررسمی ” هر چند با وجود امکان دسترسی، از مفید وقوع نامه هایم بی اطلاعم اما همیشه با خلوص نیت و به امید بهبود محیط زیست و حیات وحش کشورمان برایتان نامه نوشته ام و عقاید و نظراتم را بر خلاف آنچه از داخل سازمان مراقبت محیط زیست به اطلاعتان می رسد، بی طرفانه حضورتان اعلام نموده ام. “ [۶]

نامه چهار صفحه ای کامیل جعفری تبریزی به معصومه ابتکار

در ۲۴ خرداد ۹۷، سایت «تابناک» در گزارشی با عنوان «وقتی یک مدافع شکار، مشاور ارشد محیط زیست می گردد!» یکی از اولین تحرکات محیط زیستی سعید نمکی را یدآور گردید که باز ذی ربط به شکار می گردید:

” “” با نگاهی به اولین ماه های اجرای طرح ممنوعیت ۵ ساله شکار چارپایان، با گزارشی قابل تأمل از برپایی نشست ۴۰ مدافع شکار با احمدعلی کیخا، معاون محیط زیست طبیعی وقت سازمان مراقبت محیط زیست رو به رو می گردیم.
در این نشست که تابستان ۹۳ در سالن سرو سازمان مراقبت محیط زیست برگزار گردید، مدافعان شکار کوشیدند سازمان مراقبت محیط زیست را بر ضرورت صادر کردن پروانه شکار مجاب کنند. افرادی من جمله سعید نمکی، کامبیز جعفری تبریزی و اسرافیل شفیع زاده که در آن نشست از فواید صادر کردن پروانه شکار برای مراقبت از زیستگاه ها گفتند و خواهان کنسل ممنوعیت شکار شدندو طبق ظواهر و قرائن، اکنون پس از ۴ سال به قلب سازمان مراقبت محیط زیست نفوذ کرده اند و شاهد پژوهشگر شدن درخواستشان هستیم.

نمکی که از مدافعان پروپاقرص شکار هست، اکنون علاوه بر معاونت سازمان برنامه و بودجه، مشاور عالی ریاست سازمان مراقبت محیط زیست هست. جعفری تبریزی که قبل تر طی نامه هایی خطاب به ابتکار خواهان صادر کردن پروانه شکار شده بود، در قالب نایب ریاست هیئت مدیره یک انجمن محیط زیستیِ مدافع شکار، در معاونت محیط زیست طبیعی سازمان مراقبت محیط زیست رفت وآمد دارد و شفیع زاده، مدیر شرکت برگزارکننده تورهای شکار -که چند سال پیش توانسته بود برای فروش پروانه شکار قوچ لارستان به نرخ صد هزار دلار، سه مشتری آمریکایی پیدا کند، اکنون متولی وارد کردن شکارچیان آمریکایی به زیستگاه های کشور شده هست.” [۷]

سعید نمکی در دیدار با محیط بانان

در بخش دیگری از این گزارش، تابناک به شخص سعید نمکی انتقادی شدید وارد می کند:

” …”” …بدین ترتیب، یک فرد مدافع شکار سال در نشست سال ۹۳، در سال ۹۷ علاوه بر معاونت سازمان برنامه و بودجه، مشاورت عالی سازمان مراقبت محیط زیست و عضویت هیئت مدیره صندوق ملی محیط زیست را هم برعهده دارد. سمت هایی اصلی از یک سو و پشتیبانی تمام عیار وی از مقوله شکارو ایجاد قرق ها و شکارگاه های مخصوص و علاوه بر این کوشش وی بر جدا کردن مدیریت پارک های ملی از سوی دیگر، نگرانی های به جایی را در میان دوستداران محیط زیست علت شده که تا به حال جوابی از جانب مسئولین سازمان محیط زیست نگرفته هست.”

“در اواسط خرداد ۹۷، خبر صادر کردن مجوز برای شکار، با وجود برنامه ۵ ساله قبلی سازمان مراقبت مبنی بر ممنوعیت شکار، در رسانه ها منتشز شد. بر طبق این اخبار، مسئولین معاونت محیط زیست طبیعی سازمان مراقبت محیط زیست در مقابل مبلغ دست کم ۷ میلیارد تومان، ۱۰۵ مجوز شکار آن هم در فصل زادآوری برای اتباع خارجی صادر کرده اند.

سازمان مراقبت محیط زیست در اقدامی عجیب اقدام صادر کردن پروانه مخصوص شکار چهارپا برای شکارچیان خارجی و داخلی در داخل منطقه های تحت کنترل (مناطق چهارگانه) و منطقه های آزاد و همزمان با فصل زاد ولد حیات وحش نموده هست.

در کمال تأسف صادر کردن پروانه ها و انجام شکارها بصورت کاملاً غیر کارشناسی از تاریخ پنجم خردادماه سال جاری درست همزمان با فصل زاد و ولد حیات وحش شروع گردید. این در حالی بود که در ان فصل، هنوز زیادی از پستانداران وحشی علف خوار و گوشت خوار آبستن بودند و یا در کنار بچه های تازه متولد شده احتیاج به آرامش و امنیت در زیستگاه خود داشتند و شکارچیان خارجی بعضی از خوب ترین عرصه های طبیعی کشور را به جولانگاه و میدان تیر مبدل کردند.

به عنوان مثال روز چهارم خردادماه، گروهی از شکارچیان خارجی به مدت دو روز در پناهگاه حیات وحش حیدری مستقر گردیدند و اقدام به شکار چندین قوچ اوریال کردند.

این مطلبو از دست ندید!  نمایی از طبیعت تابستانی در روستای لاین + تصویر

پروانه های شکار ذکر شده در چهارچوب تفاهمنامه ای که چهارم بهمن ماه سال ۹۶ مابین معاونت محیط طبیعی سازمان مراقبت محیط زیست و صندوق ملی محیط زیست به امضا دست یافته بود، برای اشخاص واقعی و حقوقی صادر گردید.

حال سوال این هست که سعید نمکی به وسیله نفوذ خود در دو جایگاه معاونت محیط زیست طبیعی و علاوه بر این صندوق ملی محیط زیست، چه نقشی در صادر کردن این مجوزهای شکار داشته هست؟

اما انتقادات به کارکرد سعید نمکی در دو جایگاه حساس معاونت سازمان برنامه و مشاورت عالی سازمان مراقبت از محیط زیست، به همین جا ختم نمی توان. آش کارکرد بد نمکی در سازمان محیط زیست آن اندازه شور گردید که «اسماعیل کهرم»، مشاور معصومه ابتکار در محیط زیست و کسی که به علت زدن سوت بلبلی در حضور ابتکار در جلسه این سازمان معروف گردید، در ۹ مهرماه، زبان به انتقاد صریح از شخص نمکی و البته همفکران او در سازمان مراقبت گشود. کهرم در گفت و گو با خبرگزاری «خانه ملت» با ابراز تأسف از اینکه کلانتری در توجیه صادر کردن پروانه شکار بیان کرد «کَل های پیر فراوان آب می خورند و حذفشان به محافظت مراجع آبی برای اشخاص جوان گله کمک می کند» گفت:

” کهرم در گفت و گو با خبرگزاری «خانه ملت» با ابراز تأسف از اینکه کلانتری در توجیه صادر کردن پروانه شکار بیان کرد «کَل های پیر فراوان آب می خورند و حذفشان به محافظت مراجع آبی برای اشخاص جوان گله کمک می کند» گفت:”همین یک جمله اگر به نقل از ریاست سازمان مراقبت محیط زیست ایران، در مجامع بین امللی نقل گردد برای خراب کردن جبران ناپذیر وجهه محیط زیستی کشور کافی هست. آقای کلانتری! این گمان اشتباه شما نتیجه این هست که با دیدگان شکارچیانی که دور و برتان را گرفته اند به طبیعت نگاه می کنید.”

اسماعیل کهرم

“و البته لبه تیز این انتقاد و منظور کهرم از «شکارچیانی» که دور کلانتری را گرفته اند، متوجه سعید نمکی یا همان «پگاه خراسانی» بود. کهرم در این گفت و گو اضافه کرد:

” کهرم در این گفت و گو اضافه کرد:”فروش پروانه های شکار در منطقه های چهارگانه محیط زیست، عرصه های مراجع طبیعی و قرق های مخصوص که با روی کار آمدن عیسی کلانتری، بشدت رونق گرفته، طی ماه های گذشته اعتراضات زیادی از متخصص ها محیط زیست من جمله مجید مخدوم، مرتضی شریفی، اصغر محمدی فاضل و محمود کردمی را بهمراه داشته و از سوی دیگر، زیادی از کارشناسان و فعالین حوزه حیات وحش و انجمن های محیط زیست با انتشار یادداشت ها و نامه های سرگشاده به شکارفروشی مسئولین محیط زیست معترض شده اند.”

این کارشناس معروف «بوم شناسی» در ادامه باز نمکی و همکاران وی را تلویحاً مورد هجوم قرار داد:

” “” در کمال تأسف آقای دکتر کلانتری، در حوزه محیط زیست طبیعی، اختیار تصمیم گیری را به شکارچیان سپرده و محیط زیست طبیعی را از منظر شکارچیان می نگرد. همین می گردد که در کمال تأسف، افسانه بافی های شکارچیان را امروز از زبان ریاست سازمان مراقبت محیط زیست می شنویم… متأسفانه باید بگویم این آقایان، خدا، وجدان و منفعت های ملی را صرفاً برای محافظت میزشان زیر پا گذاشته اند، چون مطمئن هستم خوب تر از هر کسی به نادرستی این اظهاراتشان واقف می باشند. مگر نسل وحوش و ترکیب جنسیتی شان طی میلیون ها سال با کمک اسلحه تلسکوپ دار رمینگتون محافظت شده که از ما قصد دارند چنین توجیهی را برای شکارفروشی، بپذیریم؟ یعنی اگر ما نباشیم که یخچال هایمان را با گوشت کل پیر پر و دیوارهای خانه مان را با سر و شاخ تروفه تزئین کنیم، نظام طبیعت مختل می گردد؟ “

کهرم با اهتمام بر اثرگذاری جبران ناپذیر نفوذ شکارچیان در بدنه سازمان مراقبت محیط زیست گفت:

” مگر نسل وحوش و ترکیب جنسیتی شان طی میلیون ها سال با کمک اسلحه تلسکوپ دار رمینگتون محافظت شده که از ما قصد دارند چنین توجیهی را برای شکارفروشی، بپذیریم؟ یعنی اگر ما نباشیم که یخچال هایمان را با گوشت کل پیر پر و دیوارهای خانه مان را با سر و شاخ تروفه تزئین کنیم، نظام طبیعت مختل می گردد؟ “”شکارچیانی مرفه که یا پزشک می باشند یا شغل ها پردرآمد دیگری دارند و با اسلحه ۲۵۰ میلیون تومانی و خودروی آن چنانی با بی سر و صدا در کویرها و سایر نقاط کشور مکررا شکار کرده و به گفته خودشان هم گرگ سفید شکار کرده اند و هم گرگ خاکستری، اکنون به عنوان مشاوران ریاست سازمان مراقبت محیط زیست مشاوره می دهند، برای محیط زیست نسخه شکار می پیچند و بی آنکه پیشینه علمی در راستای محیط زیست دارا باشند از اثرگذاری مثبت شکار بر جمعیت حیات وحش بیان می کنند.”

این مشاور پیشین سازمان محیط زیست، پس از آن پرده از یک عکس ترسناک و برنامه ریزی شده به اسم «قرق های اختصاصی» در سازمان تحت کنترل عیسی کلانتری برداشت که البته ریشه های آن به دوره معصومه ابتکار می رسد:

” “” در این قرق ها، قرقبان استخدام کرده اند تا قرق کاملاً امن و آرام باشد، آبشخور ساخته اند و زمین را سبز کرده اند، اما هدفشان نه محافظت محیط زیست و اکوسیستم هست نه پرورش وحوش. پس از آن مدعی تکثیر و پرورش موفقیت آمیز در قرق شده و پروانه شکار می فروشند. “ [۸]

“و این دقیقاً نکته ای بود که اکبر همدانیان، مدرس حوزه محیط زیست دانشگاه و کارشناس حیات وحش، در ۲۰ آبان ماه در صحبت با «تابناک» بر آن صحه گذاشت و از جفای بزرگ و «اختصاصی سازی» محیط زیست ملی تحت عنوان «قرق های اختصاصی» برای تعدادی که به حق میتوان آنان را «اشرافیت دولتی» نامید، اطلاع داد. همدانیان گفت:

” همدانیان گفت:” یکی از اشتباه های سازمان که به دشواری آن را جواب خواهد داد، قرق هاست. “

این مدرس دانشگاه در ادامه آماری تلخ و تکان دهنده از این «اختصاصی سازی» ناجوانمردانه و ضدملی توسط سازمان مراقبت محیط زیست عرضه داد:

” “” در حال حاضر در استان یزد سه قرق، مجوز فعالیتشان را از شورای عالی مراقبت محیط زیست گرفته اند و فعالیت دارند. ده قرق دیگر هنوز مجوز نگرفته اند. قسمت مردم از طبیعت استان یزد چه خواهد گردید؟ [۹]

قسمت مردم از طبیعت استان یزد چه خواهد گردید؟و همه این فجایع تحت کنترل «عیسی کلانتری» صورت می پذیرد که نه فقط خود او تا پیش از نصب به عنوان ریاست سازمان مراقبت از محیط زیست، پیوند روشنی با مقوله استراتژیک محیط زیست نداشت و از قضاء دوران مدیریت او بر وزارت کشاورزی در دولت هاشمی رفسنجانی، تبعات مصیبت باری داشت که تا همین امروز هم نه فقط ادامه دارد که شدت گرفته هست. نشان به آن نشان که در طول دوران مدیریت او بر سازمان مراقبت، هیچ پروژه جدی و قابل توجهی از این سازمان به نتیجه نرسیده هست؛ اما در عوض، پرونده ای مثل جاسوسی محیط زیستی در دوره مدیریت او کشف گردید، لیکن آقای کلانتری تا همین امروز با شدت و حدّت از متهمان ضدامنیتی این پرونده دفاع می کند.

از قضاء عیسی کلانتری شخصاً با ادغام دو بخش «آموزش و پژوهش» و «مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها»، معاونت تازه ای به اسم «معاونت اجتماعی، بین المللی، فناوری و آموزشی» تشکیل داد و فردی دوتابعیتی به اسم «کاوه مدنی» را در رأس آن گمارد [۱۰] که بعداً در جریان پرونده جاسوسی محیط زیست، او هم برای مدتی کوتاه بازداشت گردید و با فشار و لابی سنگین از بازداشت درآمد و از کشور فراری داده گردید!

عیسی کلانتری و معاون وقت او، کاوه مدنی توصیف عکس: کاوه مدنی (ردیف جلو از راست)، مراد طاهباز، متهم جاسوسی (ردیف بالا از چپ)
و گری لوئیس نماینده مقیم وقت برنامه عمران سازمان ملل در ایران (ردیف پایین نفر وسط)

از سوی دیگر، ۶ سال مدیریت وزیر قبلی که نه فقط به مدیریت مقاومتی در شرایط تحریمی در این وزارتخانه حساس اعتقاد نداشت که هر از چندی با سخنانی از جنس “نزدیک بودن طوفان تحریم ها ” دشمن شادکن می گردید،

این ها از قضاء تنها چیزهایی هست که در رزومه دکتر سعید نمکی دیده نمی توان، مضافاً اینکه، پیشینه مدیریت و کارکرد وی در سازمان محیط زیست (که بخش هایی از ان را در سطور بالا آوردیم) نوید خوبی برای حوزه بهداشت و معالجه کشور همراه ندارد.

[۱] http://jamejamonline.ir/sara/2926962772727110683

[2] http://www.asriran.com/fa/news/554792

[3] http://www.meps.ir/news/fa/show/id/206

[4] http://phana.ir/fa/doc/news/16980

[5] https://www.farsnews.com/news/13970317000659

[6] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/07/30/1217666

[7] https://www.tabnak.ir/fa/news/807697

[8] http://tnews.ir/site/91ca119556311.html

[9] https://www.tabnak.ir/fa/news/850333

[10] tps://www.farsnews.com/news/13960626001280