تاریخ: ۱۳:۵۱ :: ۱۳۹۶/۰۴/۲۲
نگاهی به زندگینامه مرحوم حجت الاسلام فیروزیان دومین چهره ماندگار تبلیغ اصفهان

وی در سال ۱۲۹۸ (ه ش) در خانواده‌ای مذهبی در جنوب تهران چشم به جهان گشود. والدینش هر دو اهل تهران بودند. پدرش مردی متدیّن، باسواد و دارای طبع شعر بود. در ۶ سالگی به مکتب‌ خانه رفت و هر روز صبح همراه با برادرانش، قرآن، مسائل شرعیّه و معراج السعاده نراقی را نزد پدر […]

وی در سال ۱۲۹۸ (ه ش) در خانواده‌ای مذهبی در جنوب تهران چشم به جهان گشود. والدینش هر دو اهل تهران بودند. پدرش مردی متدیّن، باسواد و دارای طبع شعر بود.
در ۶ سالگی به مکتب‌ خانه رفت و هر روز صبح همراه با برادرانش، قرآن، مسائل شرعیّه و معراج السعاده نراقی را نزد پدر آموخت. بعد از مکتب خانه راهی مغازه عطاری پدر شد. همچنین درخیاطی، نجّاری، سوهان کاری و تراش کاری مهارت هایی را کسب نمود.
در سال ۱۳۱۸ به عنوان یک سرباز عادی در دانشگاه افسری مشغول خدمت شد. در این دوران تیراندازی، سوارکاری و شنا را زیر نظر مربیان سخت گیر با جدیّت تمام آموخت.
بعد از شهریور ۱۳۲۰ در تهران به تحصیل علوم دینی پرداخت و هم زمان در محل سکونت خود جلسات مذهبی تشکیل داد که این جلسات زمینه‌ آشنایی ایشان با آیت الله شیخ عباسعلی اسلامی گردید و بعدها داماد این خانواده شد.
شیخ غلامرضا مدّتی در حوزه علمیّه قم به تحصیل مشغول شد و با ذوق و توفیقی که در مطالعات تاریخی و مذهبی داشت، به تدریج از منبری‌ های شناخته شده تهران شد.
سرانجام به وعظ و خطابه روی آورد و در راستای سفر تبلیغی وی به سبزوار در سال ۱۳۲۴، دوستی با فخرالدّین حجازی و نیز تشکیل «انجمن تعالیم دینی» در دفاع از حریم مقدس اسلام و تشیّع اتفاق افتاد و این نقطه عطفی در سبزوار شد.
کمی بعد کتاب «راهنمای سعادت» تألیف آیت الله خادمی وی را به اصفهان کشاند. با درخواست علمای اصفهان، آیت الله اسلامی، وی را به نمایندگی خود در تشکیل مدارس اسلامی گمارد.
اوّلین دوره کلاس های مذهبی برای محصّلین ابتدائی در سال ۱۳۲۶ در مدرسه‌ درب کوشک بود که مقدمه‌ تأسیس مدارسی به نام «جامعه تعلیمات اسلامی» در اصفهان شد.
در سال ۱۳۲۷ به دستور آیت الله العظمی بروجردی راهی کرمان شد. در کرمان علاوه بر انتشار روزنامه « پیام حق »، مبارزه علیه فرقه‌های منحرف و خوانین ظالم آن سامان را آغاز کرد، ضمن اینکه در فعالیّت ‌های سیاسی و انتخابات مجلس شورای ملّی حضوری موثر داشت.
سرانجام به واسطه‌ مخالفت‌هایی که با خوانین داشت به بندرعباس و سپس به جزیره‌ی قشم تبعید شد. در قشم با وضعیت نابسامان شیعیان آنجا آشنا شد و این باعث آغاز فعالیّت های اجتماعی و مذهبی در قشم و بهبود اوضاع شیعیان شد.
انگلیسی‌ها برای جلوگیری از ملّی شدن صنعت نفت تحریکاتی را در مناطق مرزی ایران بویژه در کردستان به راه انداخته بودند که با دور اندیشی آیت الله کاشانی و سخنرانی‌ های حجت الاسلام فیروزیان ناکام ماند.
وی از طرف آیت الله کاشانی به آذربایجان و خوزستان نیز سفر کرد. اواخر تیر ۱۳۳۱ در اصفهان دستگیر شد. همچنین پس از کودتـای ۲۸ مـرداد نیز تحت پیگرد قرار گرفت.
با شروع نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی، به طرفداری از نهضت اسلامی، فعالیت‌ های چشمگیری کرد و بر اساس همین فعالیت‌ها بود که در ۱۹خرداد ۱۳۴۳ دستگیر و ممنوع المنبر شد.
با دستگیری و تبعید امام خمینی به پاریس به عنوان بازوی پرتوان آیت الله خادمی دوره جدیدی از فعالیت‌ های مبارزاتی با رویکرد فرهنگی را در اصفهان آغاز نمود.
فعالیت‌های عمده ایشان در «جامعه تعلیمات اسلامی» اصفهان متمرکز گردید. هرچند در این دوره نیز شهر‌های دیگر را فراموش نکرد. برای جلوگیری از، تأسیس مدارس مختلط، تولید فیلم ‌های مبتذل، طرح مسائل مخالف شرع، تدریس مسائل جنسی در مدارس و اجرای تئاترهای مستهجن در ماه مبارک رمضـان در اصفهان فعالیّت‌های گسترده ‌ای نمود.
این واعظ سخت کوش پس از پیروزی انقلاب اسلامی با سفر به مناطق حسّاس مانند مازندران، دشت مغان، گرگان و نواحی دیگر و همکاری با نهاد‌های متعدّد تلاش ‌های زیادی برای تثبیت نظام نوپای اسلامی انجام داد.
در راستای ارتقای معارف اسلامی، کتابخانه‌های متعدّدی را در مناطق مورد نیاز تأسیس نمود.
روستای پوده شهرضا، روستای قهجاورستان، روستای علی آباد مبارکه از او هدایایی ماندگار در دل دارد.
همچنین ایشان در ۴۵ روستا اقدام به ساختن مسجد کرد که روستای دوست محمد حاجی، دک، دهمرده، دل آسا و کفتارگی زابل از جمله این روستاها
هستند.
فهرستی از خدمات دینی و فرهنگی آیت الله فیروزیان :
* ساخت منزل برای تعدادی از کپرنشینان قشم * همکاری در ساخت بیش از ۵۰ مسجد در نقاط مختلف کشور * احداث حوزه علمیّه در بندر انزلی* احداث کتابخانه در روستاهای محروم در قشم و اصفهان * احداث کتابخانه اختصاصی در منازل اختصاص داده شده به مبلغین * رفع تعرّض از املاک مردم در اصفهان
به همّت مرکز اسناد انقلاب اسلامی و تدوین آقای رحیم نیکبخت در سال ۱۳۹۰کتابی در ۸۲۸ صفحه در دو بخش خاطرات و اسناد و تصاویر درباره زندگی حجت الاسلام فیروزیان به چاپ رسیده است.
در بخشی از این کتاب آمده است:
در تاریخ تشیّع ، علما ومراجع به عنوان نوّاب حضرت ولی عصر ارواحنا فداه وظیفه ی حفاظت و صیانت از تشیّع و حدود و ثغور آن را برعهده داشته اند. حاج شیخ غلامرضا فیروزیان داماد آیت الله شیخ عباسعلی اسلامی مؤسس مدارس اسلامی می باشد که بیش از ۷۰ سال در عرصه های مختلف سیاسی و فرهنگی ومذهبی فعالیت داشته و از طرف آیت الله بروجردی و آیت الله کاشانی به ماموریت هایی اعزام شده اند.
ایشان با شهید نوّاب صفوی نسبت سببی داشته و پس از استقرار در اصفهان از نزدیکان آیت الله حاج آقا حسین خادمی به حساب می آمدند.
ضمن اینکه نماینده جامعه تعلیمات اسلامی در اصفهان بودند و مدارس این جامعه را در اصفهان اداره می کردند، بخش عمده ای از فعالیت های ایشان اختصاص به مبارزه با فحشا و منکرات موجود در دوره پهلوی بوده است.
وی در پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی در مناطق مختلف از جمله مازندران، مغان و اصفهان نقش مؤثری داشت.
حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا فیروزیان پس از حجت االاسلام و المسلمین مهدی مظاهری به عنوان دومین چهره ماندگار تبلیغات دینی اصفهان انتخاب شده بود.
دومین دوره آیین تجلیل از چهره ماندگار تبلیغات دینی در اصفهان ۲۷ بهمن سال ۱۳۹۰ در هتل عباسی اصفهان برگزار و از حجت الاسلام و المسلمین ˈغلامرضا فیروزیان تجلیل شد.
حجت الاسلام فیروزیان عصر گذشته ( چهارشنبه ۲۱ تیر ) در سن ۹۸ سالگی در بیمارستان امین اصفهان درگذشت.
پیکر وی فردا (جمعه) پس از اقامه نماز جمعه از مصلا اصفهان تشییع و در گلستان شهدای اصفهان به خاک سپرده می شود.
۲۰۹۳ ** خبرنگار و انتشار: اصغر دواتگر

این مطلبو از دست ندید!  از تماشای طبیعت زیبا و بکر «گونای» لذت ببرید + عکس ها