تاریخ: ۸:۵۱ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
نکات مهمی که باید پیش از سفر تابستانی بدانید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛خانواده‌های ایرانی طبق معمول نوروز و تابستان را برای مسافرت انتخاب می‌کنند. در این فصول جاده‌ها طبق معمول مملو از مسافرانی است که با برنامه‌ریزی قبلی سفر به یک شهر خاص را آغاز کرده‌اند. سفر، اما قواعدی دارد که اگر بر طبق آن‌ها […]

همه آنچه برای سفر تابستانی باید بدانیدبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛خانواده‌های ایرانی طبق معمول نوروز و تابستان را برای مسافرت انتخاب می‌کنند. در این فصول جاده‌ها طبق معمول مملو از مسافرانی است که با برنامه‌ریزی قبلی سفر به یک شهر خاص را آغاز کرده‌اند. سفر، اما قواعدی دارد که اگر بر طبق آن‌ها مشی کنید قطعا سفر بهتری را تجربه خواهید کرد و در عین حال به طبیعت عارضه کمتری می‌زنید. بد نیست پیش از بستن چمدان و آغاز سفر، صفحه تعلیم امروز ما را بخوانید.

با گیاهان، درختان و حیوانات دوست باشید

منحصرا کافی است به آمار خراب کردن ٥٠ درصدی درختان و پوشش گیاهی کشور در ١٠٠ سال گذشته و فوت و میر حیوانات وحشی فکر کنید تا متوجه شوید که برخلاف آموزه‌های دینی و فرهنگی، ما ایرانیان با طبیعت چندان دوست نیستیم و حتی سر ستیز داریم. طبیعت بدون پوشش گیاهی و درختان و حیات وحش وجود خارجی ندارد؛ پس باید به درختان، گیاهان و حیوانات احترام بگذاریم و هرگز به آن‌ها عارضه نرسانیم.

زیادتر بخوانید:خنک‌ترین مکان‌هایی که برای گریز از گرما می‌توانید به آنجا پناه ببرید+تصاویر 

روی درختان یادگاری ننویسید، به تنه‌ها عارضه نزنید، پای درختان چیزی نشویید و مواد شوینده نریزید، شاخه‌های درختان را برای چیدن چند گل یا درست کردن آتش نشکنید، از درختان و شاخه‌ها بالا نروید، روی شاخه‌ها تاب نبندید و اگر این کار را انجام دادید از شاخه‌ها و بخش‌های ضخیم‌تر استفاده کنید، حشرات و حیواناتی که کوچک می باشند را اذیت و آزار ندهید و از حیوانات وحشی دوری کنید و به لانه یا محل زیستشان نزدیک نشوید. پیامبر اکرم (ص) در مورد لزوم دوستی با گیاهان می‌فرمایند: شکستن یک شاخه درخت درست مثل شکستن یک بال فرشته است. پس وقتی به طبیعت وارد می‌شوید مراقب بال‌های فرشتگان باشید و اهتمام کنید دوست داشتن و محافظت طبیعت، درختان و حیات وحش را به فرزندانتان تعلیم دهید. توجه دارا باشید شما با اهمیت ترین الگو برای آن‌ها هستید.

زباله‌هایتان را جمع کنید

انبوه زباله‌های ما بقی در دل طبیعت بزرگترین معضل و چالش کنونی محیط زیست ایران است. وقتی قصد سفر به جنگل، پارک‌های ملی، کنار رودخانه‌ها، دریا و به‌صورت کلی مراجع طبیعی را دارید قطعا با خود کیسه‌هایی برای جمع کردن آشغال دارا باشید و در زمان حضور در طبیعت هیچ چیزی را روی زمین رها نکنید.

حتی پوست میوه‌ها و پسماند مواد غذایی خود را جمع کنید و فکر نکنید که در طبیعت جذب می‌شود، پس اشکال ندارد که آن‌ها را رها کنید. توجه دارا باشید درست است که زیادی از مواد مثل میوه‌ها، خرده‌های نان، برنج و… در طبیعت جذب می‌شود، اما برای این کار زمان لازم است و از طرف دیگر شما منظر طبیعت را خراب می‌کنید.

آیا خود شما حاضرید در جایی که قدری آشغال و ما بقی غذا ریخته شده است، چادر بزنید یا زیرانداز پهن کنید، پس قطعا زباله‌هایتان را حتی زباله‌های تَر را جمع‌آوری وکاری کنید که اگر افرادی پس از شما خواستند در آن نقطه بنشینند، متوجه نشوند که گروهی پیش از آن‌ها در آن محدوده بوده‌اند. علاوه بر این زباله‌های خود را در آب‌های جاری و دریا نیندازید.

علاوه بر این‌ها پیشنهاد ما به شما این است که در سفر‌های طبیعت‌گردی از ظروف یک‌بار استفاده، قوطی‌های کنسرو و مواد شیمیایی و پلاستیکی که به طبیعت عارضه می‌رساند هرگز استفاده نکنید و اگر استفاده کردید قطعا زباله‌هایش را جمع کنید و با خود بیرون ببرید. در کنار جمع‌آوری زباله‌های خود، خوب است با چرخ زدن در دل طبیعت قسمتی از زباله‌هایی که دیگران ریخته‌اند را هم جمع کنید. این کاری بسیار پسندیده است که باید در کشور ما به یک فرهنگ تبدیل گردد و تعطیلات فرصتی مناسب برای این کار است. گمان کنید اگر هر خانواده‌ای که در طول تعطیلات به سفر می‌روند تنها یک کیسه آشغال از زباله‌هایی را که در طبیعت باقی مانده است، جمع کنند، چه ظرفیت عظیمی از آشغال از دامان طبیعت جمع‌آوری می‌شود.

رعایت نکات بهداشتی

توجه به نکات بهداشتی یکی از ویژگی‌های هر سفر به‌خصوص سفر‌های طبیعت‌گردی است. قطعا با خود آب آشامیدنی کافی همراه دارا باشید و از آب رودخانه و. استفاده نکنید (آلودگی‌ها و موادی امکان دارد در آب وجود دارا باشند که هرگز قابل تشخیص نیست). اگر میوه‌ای روی درخت یا قارچی در گوشه‌ای نگاه کردید یا گیاهی چشم شما را گرفت تا وقتی که مطمئن نشده‌اید و از محلی‌ها سؤال نکرده‌اید آن را استفاده نکنید، زیرا امکان دارد دچار مسمومیت‌های شدید شوید.

البته قطعا بخش جذابی از یک سفر به دامن طبیعت چیدن میوه‌های وحشی و گیاهان دارویی است، ولی باید در مورد آن اطلاعات کافی دارا باشید و فراموش نکنید که در زمان چیدن میوه یا گیاهان به ساقه‌ها، شاخه‌ها و ریشه عارضه نزنید. با خودتان مایع ضدعفونی و دستمال‌های پاک‌کننده دست بهمراه دارا باشید و پیش از خوردن غذا از آن‌ها استفاده کنید. توجه دارا باشید که رعایت نکات بهداشتی در سفر «سوسول‌بازی» نیست لکن یک لزوم و اصل است.

آشنایی با منطقه
وقتی وارد منطقه و محدوده‌ای طبیعی می‌شوید (پارک جنگلی، جنگل، پارک ملی، حاشیه دریا، رودخانه، کوه و…) ) در مورد آن اطلاعات اکتساب کنید و از راهنما‌ها و مردم محلی در مورد تنوع زیستی، حیات وحش آن و جاذبه‌های طبیعی‌اش (قله‌ها، رودخانه‌ها، آبشارها، چشمه‌های آب معدنی و…) ) سؤال کنید. از ویژگی‌های طبیعی و حتی خطراتش بپرسید تا اشراف بیشتری به منطقه دارا باشید. داشتن اطلاعات موجب می‌شود لذت بیشتری از سفر ببرید و منطقی‌تر سفر کنید.

این مطلبو از دست ندید!  عکسی از طبیعت بهاری در روستای شهرک

سکوت طبیعت را بر هم نزنید

از بلندکردن صدای موسیقی، بوق‌زدن و کار‌هایی که موجب آلودگی صوتی می‌شود و آسایش حیوانات، اهالی بومی، محیط‌بانان و دیگر مسافران را بر هم می‌زند، اجتناب کنید.

سفر با اتوبوس، قطار و هواپیما

اگر قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی سفر کنید، باید بدانید عزیمت با اتوبوس، قطار و هواپیما تفاوت‌هایی با خودروی شخصی دارد و باید بیشتر از پیش مراقب وسایل شخصی‌تان باشید. نکات امنیت هم در این وسایل عمومی‌تر است و باید حواستان باشد که در طول سفر کاری نکنید که به همسفرانتان آسیبی برسد.

امنیت در قطار روی ریل راه نروید

در سفر با قطار هم امکان دارد در اثر بی‌احتیاطی دچار مشکلات کوچک و بزرگ شویم؛ مخصوصا وقتی کودک همراهمان باشد. این نکات را در نظر بگیرید و ایمن سفر کنید.

در زیادتر قطار‌ها یک پزشک حاضر است و اگر دچار مشکلی شدید می‌توانید به وی مراجعه کنید. خانم‌های باردار، کسانی که مریضی قلبی و عروقی یا دیابت دارند، می‌توانند از مراقبت‌های پزشکی قطار استفاده نمایند تا سالم به مقصد برسند.

اگر در اتوبوس و قطار، دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شوید، هنگام حرکت کتاب نخوانید و در صندلی‌هایی که خلاف جهت حرکت می باشند، ننشینید.

از خوردن بیشتر از حد تنقلات و مواد غذایی در اتوبوس و قطار اجتناب کنید.هر جا که قطار یا اتوبوس توقف کرد، پیاده شوید، کمی آب بخورید و نفس عمیق بکشید و کمی هم پیاده‌روی کنید. با این کار خون در پاهایتان که مدتی طولانی بی‌حرکت بوده است، جریان می‌یابد.

به کودکان اذن ندهید به چرخ‌های قطار نزدیک شوند، چون قطار هر آن امکان دارد کمی حرکت کند، علاوه بر این حواستان باشد کودکان از روی ریل گذر نکنند.

وقتی داخل راهرو‌های قطار راه می‌روید، قطعا دستگیره‌ها را بگیرید تا نیفتید. قطار امکان دارد ناگهان بایستد، حرکت کند یا بپیچد.
اگر در تخت‌های بالایی کوپه خوابیده‌اید، قطعا میله‌ها و نوار‌های امنیت را کنترل کنید.

اتوبوس‌سواری بی‌خطر با راننده مهربان باشید

یکی از ویژگی‌های سفر با اتوبوس این است که دیگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده پشت دستور نیستید و می‌توانید در طول مسیر استراحت کنید و از مناظر و هم‌صحبتی همدیگر لذت ببرید. اگر سال کنونی می‌خواهید با اتوبوس سفر کنید، این نکات را در نظر دارا باشید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

از منزل زود حرکت کنید تا نیم ساعت پیش از حرکت اتوبوس در ترمینال حاضر باشید و دستخوش ترافیک و تصادفات احتمالی نشوید.
امنیت شما و همسفرانتان تا اندازه زیادی به شرایط فیزیکی و روحی راننده بستگی دارد، در نتیجه با راننده به آرامی و مؤدبانه برخورد کنید و در طول سفر تشنج ایجاد نکنید.

اگر تنها به سفر می‌روید، هرگز از اشخاص ناشناس نوشیدنی قبول نکنید.رعایت اصول بهداشتی اتوبوس تحت نظارت شرکت مسافربری است و اگر شکایتی در این زمینه دارا باشید، می‌توانید با مسئولین این شرکت در میان بگذارید.

اگر سفرتان بیشتر از هشت ساعت طول بکشد، باید قطعا یک راننده کمکی در اتوبوس شما حضور داشته باشد تا هنگام خستگی و خواب‌آلودگی راننده نخست جایش را با او عوض کند، به علاوه هیچ راننده‌ای حق ندارد با سرعت غیرمجاز براند.

فراموش نکنید سرنشینان اتوبوس برای حوادث احتمالی بیمه شده‌اند و اگر خدای‌نکرده حادثه‌ای در طول سفر رخ دهد، شرکت بیمه‌گر خسارات را در حد تعهداتش جبران می‌کند.

امکان دارد شما بلیت گران‌تری بخرید، ولی در عوض سفرتان را در اتوبوسی سپری می‌کنید که ایمن‌تر است، خدمات بیشتری به شما ارایه می‌کند و صندلی‌های بهتری دارد.

نکات امنیت در هواپیما کمربند‌ها را ببندید

با رعایت چند نکته آسان می‌توانید نقش پررنگی در تندرستی پرواز دارا باشید تا خودتان و همسفرانتان را در هواپیما دچار مصدوم شدن نکنید، البته باید در انتخاب پرواز و هواپیما هم به اندازه کافی دقت کنید.

زیادتر حوادث هوایی هنگام بلند شدن یا نشستن هواپیما رخ‌می‌دهد، در نتیجه خوب تر است پرواز‌های یکسره را انتخاب کنید.خوب تر است هواپیما‌های بزرگ را برای پرواز انتخاب کنید که دست کم بیشتر از ۳۰ صندلی داشته باشد. در حوادث هوایی شانس زنده ماندن مسافران در هواپیما‌های بزرگ زیادتر است.

به توصیه‌های مهماندار پیش از پرواز گوش دهید و کارت امنیت پرواز را هم به شکلی دقیق مطالعه کنید. یکی از این توصیه‌ها خاموش‌کردن گوشی است تا در پرواز اختلالی ایجاد نشود.تا وقتی که روی صندلی نشسته‌اید، کمربند‌ها را بسته نگه دارید. امکان دارد هواپیما در یک جریان هوایی دچار تکان‌های شدید گردد.

مواد پرخطر را از چمدانتان خارج کنید. یک لیست طولانی از موادی وجود دارد که خطرناکند و نباید آن‌ها را وارد هواپیما کنید؛ من جمله بنزین و سایر مواد قابل اشتعال، اسید، الکل، مواد خورنده و گاز‌های سمی.مراقب باشید نوشیدنی‌های داغ در اثر تکان‌های هواپیما روی شما نریزد.

اگر هواپیما دچار آتش‌سوزی گردد، لباس‌های نایلونی و پلی‌استر در مقابل حرارت ذوب می‌شوند.اگر به صرع، مشکلات قلبی و بیماری‌های دیگری دچار هستید و امکان دارد در طول پرواز دچار هجوم هایی شوید، قطعا پیش از پرواز مهمانداران را در جریان بگذارید.اذن ندهید کودکان اسباب‌بازی‌های تیز و شکستنی یا الکترونیکی را به هواپیما بیاورند.

مرجع:شهروند