تاریخ: ۱۰:۳۹ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
نوروز ما و نوروز ثروتمندان

حسن حسینی در روزنامه اعتماد درج کرد: خصوصیت عید نوروز و سال نوی ما، نو شدن و به استقبال نو رفتن هست، همزمان با آداب و رسومی مثل خانه‌تکانی که یک رسم سمبلیک هست. به این مفهوم که ما گرد و غبار‌های طول زمستان را از اشیا و خانه‌مان پاک می‌کنیم تا به استقبال طبیعت […]

حسن حسینی در روزنامه اعتماد درج کرد: خصوصیت عید نوروز و سال نوی ما، نو شدن و به استقبال نو رفتن هست، همزمان با آداب و رسومی مثل خانه‌تکانی که یک رسم سمبلیک هست. به این مفهوم که ما گرد و غبار‌های طول زمستان را از اشیا و خانه‌مان پاک می‌کنیم تا به استقبال طبیعت برویم و به استقبال نو برویم و روزی نو را با تأسی به معنای همان دعایی که می‌خوانیم «حول حالنا الی احسن‌الحال» شروع کنیم.

اگر نگاه‌مان اینچنین باشد، نوروز، زیادتر یک تغییرروانی و رفتاری هست و پشت کردن به تاریکی‌ها و گرفتگی‌های حاصل از زمستان و زمستان، سمبل گرفتگی، اما متاسفانه، ما دستخوش یک دنیای تجاری هستیم. در دنیای جدید و در سطح بین‌المللی و این دنیای تجاری، دنیای تولید هر چه زیادتر و استفاده هر چه زیادتر هست که منحصرا هم مختص جامعه ما و نوروز ما نیست. درست هست که ما نو می‌پوشیم، اما نو پوشیدن در دو نسل قبل، مفهوم دیگری داشت به این مفهوم که …

خرید پوشاک یک خانواده موکول می‌شد به شب‌های عید ولی در حال حاضر، بهار و تابستان و پاییز و زمستان هم، مغازه‌ها ما را با تبلیغات‌شان دعوت می‌کنند به خرید کفش و پیراهن و لباس و بنابراین، مفهوم خرید لباس عید با آن نوپوشی قدیم بسیار متمایز شده هست.

اگر به این تحولات توجه کنیم، نوروز موعد نوگرایی‌های جدیدتر می باشد. متاسفانه روزانه که گذشته، جامعه ما، مادی‌گراتر شده، مادی‌گرایی به این مفهوم که همه ثروتمند نیستند، اما چون ثروتمندان نوکیسه‌ای پیدا گردیدند که با ثروت‌شان، خودشان را به رخ بقیه می‌کشند، بلیه این مشی نامناسب به طبقات پایین‌تر جامعه هم جابه جا شده به این مفهوم که طبقات پایین‌تر با قرض کردن و حتی کوچک کردن سفره‌شان به قیمت افزایش زرق و برق ظاهرشان، می‌خواهند خود را هم طبقه طبقات ثروتمند‌تر جامعه نمایش دهند. در حالی که در این جامعه ایرانی ما در گذشته، ثروتمندان ما متواضع‌تر بودند و خود را با ثروت‌شان به رخ دیگری نمی‌کشیدند و حتی به گونه‌ای عمل می‌کردند که در همان محله خودشان، با ثروتی که داشتند امکاناتی برای خانواده‌های کم‌درآمد فراهم می‌کردند که آن‌ها هم نونوار گردند همچنان که خودشان نونوار می‌شدند تا این فاصله فقیر و غنی، هر چه کمتر مشخص باشد.

این مطلبو از دست ندید!  بلندترین سکوی طبیعی پرش آزاد کشور میزبان گردشگران بهاری

متاسفانه امروز و هر چه زمان گذشت، خودخواهی و زیاده‌خواهی قسمتی از جامعه به علت آنچه در اختیار گرفته باعث شده و باعث می‌شود طبقات پایین‌تر جامعه هم برای اینکه از این قافله عقب نمانند، گرایش به شباهت با همان طبقه نوکیسه پیدا کنند، اما این گرایش، قطعا در سفره انداختن و شیرینی خریدن و آجیل خریدن و میوه خریدن و لباس خریدن اثر می‌گذارد و عید را به کام‌شان تلخ می‌کند، چرا؟ چون وقتی بیشتر از حجم جیب‌شان هزینه می‌کنند، بیشتر از آنکه دچار شادمانی گردند، دچار حزن می‌شوند.