تاریخ: ۱۵:۳۰ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
نقص دودکش، بیشترین دلیل واقع شدن گازگرفتگی است

سعید مافی در صحبت با خبرنگار راهنمای سفر من گفت: دودکش اولین مؤلفه خارج شدن گازهای سمی متاثر از احتراق وسایل حرارتی هست و هر نوع نقص در سامانه آن، مؤثری قابل دقتی در بروز اتفاقات گازگرفتگی دارد. وی با اهتمام بر اینکه قطر لوله دودکش ضروری هست بزرگتر یا برابر خارج شدنی کوره وسایل […]

سعید مافی در صحبت با خبرنگار راهنمای سفر من گفت: دودکش اولین مؤلفه خارج شدن گازهای سمی متاثر از احتراق وسایل حرارتی هست و هر نوع نقص در سامانه آن، مؤثری قابل دقتی در بروز اتفاقات گازگرفتگی دارد.

وی با اهتمام بر اینکه قطر لوله دودکش ضروری هست بزرگتر یا برابر خارج شدنی کوره وسایل حرارتی باشد، اضافه کرد: گاهی وقت ها رویت می گردد که به دلیل کوچک بودن دهانه ورودی دودکش، از لوله مبدل با قطر کمتر بکارگیری می گردد که به سبب احداث یک پایداری در مسیر روند هوای داغ و محصول حریق، قسمتی از گاز منوکسید کربن از دودکش پس زده شده و از مسیر منافذ کوره و لوله یه محیط مجتمع برمی گردد.

مدیر تعلیم ارگان آتش نشانی و خدمات مطمئنی شهرداری قزوین افزود: نکته دیگر اینکه دودکش ضروری هست برخورداری شیب مثبت باشد؛ یعنی جهت دودکش رو به بالا باشد، نه به طرف پایین؛ علاوه بر این انتصاب افقی دودکش به فاصله طولانی و اعمال پیچ و خم و بکارگیری از زانویی بسیار در مسیر آن، غیر نرمال هست.

مافی با اظهار اینکه به هیچ وجه نباید از لوله های آکاردئونی بعنوان لوله وسایل حرارتی بکارگیری گردد، اهتمام کرد: این لوله ها به مرور زمان زمان وقت پایداری خود را از دست داده و مبتلا افتادگی و شیب منفی می گردد که بالاخره موجب بازگشت گازهای متاثر از احتراق به محیط سکونت خواهد گردید.

این مطلبو از دست ندید!  مشارکت آموزش و پرورش با مافیای کنکور در نابود شدن طبیعت +فیلم

مدیر تعلیم ارگان آتش نشانی و خدمات مطمئنی شهرداری قزوین با اشاره به اینکه جنس دودکش های داخل دیوار ضروری هست از مصالح مقاوم بوده و بصورت مشترک و انشعابی کار شده باشد، اضافه کرد: مکررا دیده شده که برای تخلیه دود حاصل از موتورخانه، یک دودکش بزرگ در مجتمع تعبیه شده و از هر طبقه هم یک انشعاب به این دودکش متصل شده هست که این کار پرخطر بوده و سبب بعضی از اتفاقات گازگرفتگی در سال های موخر، همین انشعابات مشترک دودکش هاست.

مافی مقاوم نبودن مصالح و عدم اتحاد دودکش های داخل دیوار را از دیگر دلایل واقع شدن اتفاقات گازگرفتگی خواند و اهتمام کرد: گاهی وقت ها دیده شده که لوله های سیمانی را داخل دیوار روی هم چیده و روی آن را با موادی مثل گچ و …

مدیر تعلیم ارگان آتش نشانی و خدمات مطمئنی شهرداری قزوین در صورت اجبار و انتصاب لوله از مسیر پنجره ضروری هست به ازای کشیدن هر یک متر لوله افقی، سه متر لوله عمودی انتصاب گردد و انتهای دودکش از دیوار جانبی پشت بام دست کم ۶۰ سانتی متر بالاتر و مجهز به کلاهک H باشد.