تاریخ: ۲:۳۸ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
نقش تربیتی شعر در فرهنگ و تمدن ایرانی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا، ، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امشب ۲۶ بهمن ماه در دومین محفل شب‌های شعر تهران از برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر که در تالار محراب بهمراه جمعی از شاعران برگزار شد، حضور یافت.صالحی در این مراسم گفت: همه نجواهای عاشقانه زمانی […]

نقش تربیتی شعر در فرهنگ و تمدن ایرانی
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا، ، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امشب ۲۶ بهمن ماه در دومین محفل شب‌های شعر تهران از برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر که در تالار محراب بهمراه جمعی از شاعران برگزار شد، حضور یافت.
صالحی در این مراسم گفت: همه نجواهای عاشقانه زمانی به اوج خود می‌رسند که به زبان شعر بیان شوند؛ به همین علت رو شعر فرصتی برای عشق ورزی هست، علاوه بر این بعضی زمان‌ها لحظه‌هایی برای آدم به وجود می‌آید که با یک شعر دریچه‌ای تازه ای در زندگی برایش ایجاد می‌شود.
وی با بیان اینکه جوهره مدنیت و تمدن فرهنگ و جوهره فرهنگ، اندیشه هست، اضافه کرد: شعر با نقش با اهمیت خود توانسته فرهنگ و تمدن را در طول تاریخ مراقبت کند و به همین سبب ایرانیت ما به طور مستمر در طول تاریخ به شعر متصل بوده و همه دنیا ایران و ایرانی را با شعر و شاعرانش می‌شناسند.
وزیر ارشاد در ادامه عنوان نمود: شعر در همه زمینه‌ها توانسته نقش‌آفرین باشد، من جمله در مورد طبیعت، شاعران از طبیعت برای شعرهای خود الهام گرفته و از این راه به طبیعت کمک می‌کنند. از طریق شعر، خداوند را نیایش می‌کنیم. در نیمه شب‌ها در کنار مفاتیح، صحیفه و ادعیه دیگر، با زبان شعر راهی از زمین به ملکوت گشوده می‌شود، در جشن و عزا از شعر بهره می‌گیریم و شعر با این همه کاربرد گونه‌ای از سبک زندگی را ایجاد نموده هست.
صالحی گفته بود: وقتی می‌خواهیم در مورد تاریخ، فرهنگ و تمدن ۱۴۰۰ ساله پس از اسلام مطالعه کنیم، شعر خوب ترین ابزار هست و ما را به گذشته‌های دور رهنمون می‌کند و حاکی تاریخ گذشته هست، از طرف دیگر عرفان، فلسفه، اخلاق، معارف، حکمت و تربیت نیز در شعر جای می‌گیرد؛ به همین علت شعر را می‌توان دایرةالمعارفی از فرهنگ ایرانی نامید.
.. به شعر خوانی پرداختند.

این مطلبو از دست ندید!  خداوند را میتوان از دریچه دوربین عکاسی نمایش داد

انتهای پیام