گروه: اخبار
تاریخ: ۸:۵۱ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴
نفع ۳۰۰ هزار میلیارد ریالی دولت از افزایش نرخ ارز در روزهای موخر/ دولت اگر ادعا می نماید کسری بودجه ندارد درآمد متاثر از افزایش نرخ ارز را به مردم بدهد

حیدر مستخدمین حسینی، وزیر اسبق اقتصاد و امور دارایی در صحبت با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در مورد سخنان دیشب روحانی، گفت: گفتگوی زنده روحانی با مردم آنگونه که باید نتوانست پاسخگوی نیازها و دغدغه های مردم باشد. وی با اشاره به این صحبت روحانی که درآمد ارزی کشور اضافی بر مخارج […]

حیدر مستخدمین حسینی، وزیر اسبق اقتصاد و امور دارایی در صحبت با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در مورد سخنان دیشب روحانی، گفت: گفتگوی زنده روحانی با مردم آنگونه که باید نتوانست پاسخگوی نیازها و دغدغه های مردم باشد.

وی با اشاره به این صحبت روحانی که درآمد ارزی کشور اضافی بر مخارج کشور است عنوان نمود: اینکه درآمد ارزی زیادتر از مخارج باشد یعنی ارائه بر درخواست ها پیشی گرفته است؛ به عبارت دیگر وقتی ارائه بر درخواست ها پیشی گرفت معنا آن کاهش نرخ ارز می باشد اما در حال حاضر ما می بینیم علیرغم پیشی گرفتن ارائه بر درخواست ها نرخ دلار همچنان افزایش پیدا می نماید.

وزیر اسبق اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه افزایش نرخ موخر متاثر از عدم مدیریت بازار ارز است تصریح نمود: آقای روحانی توضیحی نداد که به چه سبب علی رغم افزایش درآمد ارزی، نرخ دلار افزایش پیدا نموده است و این متاثر از عدم مدیریت ارائه ارز توسط دولت و بویژه بانک مرکزی است.

مستخدمین حسینی با تاکید بر اینکه ارائه ارز به طور انحصاری در اختیار دولت و بانک مرکزی است تصریح نمود: از سخنان روحانی در صحبت با مردم میتوان به سادگی فهمید که اگر دولت تعمدی در افزایش نرخ ارز نداشته است، پس قدرت مدیرت بازار ارز را نداشته و این وضع نابه سامان در نرخ دلار نتیجه این عدم مدیریت در این حیطه است.

وی در ادامه اضافه کرد: زیادی از کارشناسان باور دارند که دولت نیازمند افزایش رقم ریالی ارز است اما اگر دولت این مبحث را رد می نماید و می گوید درآمد ارزی کشور بالاست پس خوب تر است دولت برای اثبات صداقت خود، درآمد حاصل از افزایش نرخ ارز را که طی این مدت اکتساب کرده به مردم در قالب یارانه یا هر چیز دیگر به مردم پس بدهد.

وزیر اسبق اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه بانک مرکزی به عنوان مرکز تامین و توزیع ارز، ارزهای زیادی که دارد را به مسافران، دانشجویان، مریض ها و … گران تر به فروش رسیده است و مبالغی در جیب دولت رفته که دولت میتواند این مبلغ را به عنوان عیدی به مردم پس بدهد.

مستخدمین حسینی در ادامه گفت: اگر دولت کسری بودجه ندارد، درآمد متاثر از افزایش نرخ ارز را به مردم بدهد چون که این مبحث توان دارد راستی آزمایی سخنان روحانی با مردم باشد و اعتماد از دست رفته مردم به دولت را برگرداند.

وی در جواب به سوالی مبنی بر درآمد دولت از به هم ریختن بازار ارز و افزایش نرخ دلار تصریح نمود: دولت در این چند هفته موخر بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان یا ۳۰۰ هزار میلیارد درامد متاثر از افزایش نرخ ارز داشته است.

وزیر اسبق اقتصاد و امور دارایی در انتهاء بیان کرد: درآمد های نفتی کشور زیادتر از کشورهایی است که مورد تحریم آمریکا قرار نگرفته اند مثل هند، چین و کره جنوبی که البته کالاهایی که وارد کشور می گردد از طریق بانکهای همین کشورها و البته چین وارد کشور می گردد. به عبارت دیگر ارز متاثر از فروش نفت به خزانه نمی آید و خارج از کشور خرج می گردد.