گروه: شغل
تاریخ: ۱:۲۹ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

آفتاب نیوز : نفت کام اقتصاد ایران را شیرین کرد. پس از دیپلماسی هسته ای، مردان اقتصادی دولت یازدهم دیپلماسی دیگری را برای پس گرفتن قسمت درآمد ایران از بازارهای جهانی نفت با گذر از گردنه های پر پیچ و خم شروع کردند. نتیجه آنکه ایران موفق شد با شکست طرح فریز نفتی، تولید نفت […]

آفتاب نیوز : نفت کام اقتصاد ایران را شیرین کرد. پس از دیپلماسی هسته ای، مردان اقتصادی دولت یازدهم دیپلماسی دیگری را برای پس گرفتن قسمت درآمد ایران از بازارهای جهانی نفت با گذر از گردنه های پر پیچ و خم شروع کردند. نتیجه آنکه ایران موفق شد با شکست طرح فریز نفتی، تولید نفت خود را به عدد سال های قبل از تحریم بازگرداند، به ظرفیت سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز. در سال های تحریم کاهش درآمدهای نفتی یکی از با اهمیت ترین دلایل رکود بخش تولید و کاهش ایجاد اشتغال عنوان گردید. اکنون از کاوش خبر ها میتوان دریافت که وضعیت درآمدهای نفتی کشور رو به بهبود هست، هرچند در لایحه بودجه ۹۷ راهکارهای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی هم حدس شده هست. 
 حالا نفت بالای ۷۰ دلار ماند تا تحلیلگران از حدس های خود در مورد آینده طلای سیاه حکایت کنند. روز دوشنبه بود که خبرها از رسیدن نفت برنت به ۷۰ دلار و ۳۷ سنت حکایت کردند تا متوسط نرخ نفت خام ایرانی نیز به ۶۶ دلار در هر بشکه برسد. نوسانات بازار نفتی در نخستین هفته های سال ۲۰۱۸ در حالی مطرح هست که به گفته تحلیلگران وضعیت طلای سیاه در ایران رو به بهبود هست و به نظر می آید درآمدهای نفتی حدس شده در لایحه بودجه سال آینده با روندی مطلوب همراه باشد. اقتصاد ایران منسوب به درآمدهای نفتی هست و هر گونه رخدادی در بازارهای جهانی توان دارد درآمدهای نفتی آن را با اختلال رو به رو کند. همین چند روز جلو بود که زیادی از رسانه های خارجی اعلام نمودند آمریکا بشدت کوشش می نماید تا با افزایش ارائه نفت نرخ جهانی را بشکند. 
 بر اساس این خبر ها آمریکا در چاه های نفتی خود را باز کرده تا روزانه چند میلیون بشکه نفت زیادتر را روانه بازارهای جهانی کند. دی ماه سال گذشته و درست پس از نخستین توافق اوپکی ها برای کاهش ارائه نفت بود که اخباری درخصوص افزایش شمار دکل های آمریکا به گوش رسید و کشورهای منسوب به درآمدهای نفتی را دلواپس کرد. آن روزها خبر رسید که افزایش دکل ها به سبب افزایش نرخ نفت در بازار و احتمال پایداری نرخ نفت برای دو سال اتفاق افتاده هست. ۴۷ ۴۷ عدد مانده تا تعداد چاه های حفاری این کشور به اندازه زمان همانند سال گذشته برسد. 
 به نظر می رسد که نوسان نفت در بازارهای جهانی نقش بسیار مهمی را در سرنوشت درآمدهای نفتی کشور خواهد داشت. نگاهی به نرخ نفت در لایحه بودجه سال آینده نشان می دهد که نرخ نفت در این لایحه حدود ۵۵ دلار تعیین شده هست. ابن در حالیست که به گفته تحلیلگران نفت، اگر میزان ارائه و درخواست ها در بازارهای جهانی عوض شدن نکند و طلای سیاه با همین منوال روزها را سپری کند، نگرانی خاصی در مورد میزان درآمدهای نفتی حدس شده در بودجه سال آینده وجود ندارد و حتی میزان درآمد نفتی کشور از آن قدری که تعیین شده نیز پیشی خواهد گرفت. علاوه بر این که بر طبق بند ب تبصره یک لایحه بودجه سال ۹۷، دولت سقف درآمدهای نفتی خود را نسبت به سال گذشته کاهش داده هست. 
نگاهی به وضعیت تولید و صادرات نفت 
 نگاهی به وضعیت تولید نفت در نیمه اول سال کنونی نشان می دهد که ایران علی رغم اینکه ظرفیت تولید چهار میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت در روز را دارد، اما در حال حاضر بیشتر از سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز طلای سیاه تولید می کند که از این میزان حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی به کشورهای دیگر صادر می شود. درآمد ایران از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی سال ۲۰۱۷ به مرز ۵۰ میلیارد دلار رسید که یک رکورد جدید برای درآمدهای نفتی دولت حسن روحانی محسوب می شود. علاوه بر این ایران در سال ۲۰۱۷ همه روزه حدود دو میلیون و ۱۳۰ هزار بشکه نفت صادر کرده که ۶۲ درصد از این میزان به مقصد کشورهای آسیایی و ۳۸ درصد به مقصد اروپا صادر گردیده هست.
مرجع: همدلی