گروه: مجله
تاریخ: ۱۴:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
نسخ خطی گرانبهای قرآن در روسیه + عکس

عکس” alt=”نسخ خطی گرانبهای قرآن در روسیه + عکس” style=”border: medium none;”>
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در شماره ۷۸ هفته‌نامه جامعه و فرهنگ روسیه امروز مربوط به هفته دوم اردیبهشت‌ماه ۹۶ که رایزنی فرهنگی ایران در مسکو آن را منتشر کرده، با اعلام این خبر آمده است: چند نسخه‌ گران‌بهای قدیمی قرآن در روسیه نگهداری می‌شود که قدمت قدیمی‌ترین آنها به حدود قرن هفتم میلادی می‌رسد. بیشتر آثار خطی اسلامی با تلاش پترکبیر(از امپراطورهای روسیه) و ایکاترینا(همسر پتر کبیر) به روسیه آورده شدند.
شرح پنج نسخه از این آثار که جزو با ارزش‌ترین‌ها محسوب می‌شوند در زیر آورده شده است:
 
قرآن عثمانی
 
کپی این قرآن که مسلمانان آسیای میانه آن را یکی از اولین نسخه‌های خطی قرآن مقدس می‌دانند در انیستیتو آثار خطی شرق در شهر سنت پترزبورگ نگهداری می‌شود.
نسخ خطی گرانبهای قرآن در روسیه + عکس
در گذشته‌ نه چندان دور بخشی از قرآن عثمانی در روستایی در نزدیکی مرز ازبکستان و افغانستان کشف شد.
 
قرآن کوفی
 
بخش‌هایی از قرآن قدیمی کوفی در مجموعه‌های موزه‌ای روسیه نگه‌داری می‌شود. یکی از این مجموعه‌ها متعلق به کتابخانه‌ ملی روسیه در شهر سنت‌پترزبورگ است.
نسخ خطی گرانبهای قرآن در روسیه + عکس
 بخش‌هایی از این نسخه از مسجد «عمرو بن عاص» در قاهره کهن به این مکان انتقال داده شد. از حیث آثار خطی نوشته شده با خط کوفی مجموعه این کتابخانه یکی از بزرگترین مجموعه‌ها در اروپا و حتی در جهان به شمار می‌آید. بخش مهم این مجموعه، قسمت با ارزشی از یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی قرآن است که قسمت دوم آن در حال حاضر در کتابخانه ملی شهر پاریس نگهداری می‌شود.
 
قرآن تاتاری
 
نسخه‌ خطی منحصر به فردی از قرآن در آرشیو نسخ قدیمی دولتی روسیه در شهر مسکو نگه‌داری می‌شود که گفته می‌شود در محافل و مراسم‌های مختلف برای ادای سوگند مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
نسخ خطی گرانبهای قرآن در روسیه + عکس
در این نسخه آیه‌ ۹۱ سوره‌ نحل که برای ادای سوگند استفاده می‌شده با حروف طلایی نگاشته شده است.
 
قرآن مینیاتوری هشت ضلعی
 
سه نسخه قرآن مینیاتوری هشت ضلعی در موزه انسان‌شناسی و مردم‌شناسی پتر کبیر در آکادمی علوم روسیه نگه‌داری می‌شود.
نسخ خطی گرانبهای قرآن در روسیه + عکس
 
قرآن فابرژه
 
یکی دیگر از نسخه‌های قدیمی قرآن متعلق به جواهرساز معروف، کارل فابرژه است که آن را از پرنسس فرانسوی، سسیل مورات خریداری کرده است.

نسخ خطی گرانبهای قرآن در روسیه + عکس
 پس از انقلاب روسیه، دولت قسمتی از کارهای فابرژه را به فروش گذاشت. مجموعه نسخ خطی شرقی که زمانی به کارل فابرژه متعلق بود در حال حاضر در موزه‌ شهر سنت پترزبورگ قرار دارد.
 

برچسب ها: ,