گروه: بلیط
تاریخ: ۱۰:۵۵ :: ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
نرم افزاری جدید برای مسیریابی نابینایان در ایستگاه های راه آهن پیاده سازی گردید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، محمدامین سهرابی پژوهشگر دانشگاه صنعتی امیرکبیر و از برگزیدگان چهارمین دوره پاداش نوآوری و تحقیقات اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ (UIC) طراحی نرم افزار برای مسیریابی در ایستگاه‌های پرازدحام و خیلی بزرگ راه‌آهن‌ را از دستاورد‌های تحقیقاتی خود اسم برد و گفت: طبق معمول اشخاص […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، محمدامین سهرابی پژوهشگر دانشگاه صنعتی امیرکبیر و از برگزیدگان چهارمین دوره پاداش نوآوری و تحقیقات اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ (UIC) طراحی نرم افزار برای مسیریابی در ایستگاه‌های پرازدحام و خیلی بزرگ راه‌آهن‌ را از دستاورد‌های تحقیقاتی خود اسم برد و گفت: طبق معمول اشخاص در اماکن پرازدحام و بزرگ نمی‌توانند مسیر خود را دنبال کردند و یا گم می‌شوند در نتیجه طراحی سیستمی برای هدایت این اشخاص بسیار ضروری هست.
وی با بیان اینکه کارکرد این نرم افزار هست، بیان کرد: قسمتی به اسم “حقیقت افزوده” وی با بیان اینکه کارکرد این نرم افزار هست، بیان کرد: قسمتی به اسم “حقیقت افزوده” به این برنامه کاربردی اضافه گردید طوری که با استفاده از دوربین تلفن همراه همراه مسیر مد نظر فرد نشان داده می‌شود. این برنامه کاربردی در زیادی از اماکن کاربرد دارد به عنوان مثال در بیمارستان‌ها که یکسری خطوط راهنما با رنگ‌های متفاوت بر روی زمین کشیده شده هست با استفاده از این نرم افزار می‌توان مسیر مد نظر را پیدا نمود. البته در ایستگاه‌های راه آهن، خطی روی زمین نیست، اما با استفاده از دوربین و این برنامه، یکسری خط روی زمین فرض می‌شود که اگر این خطوط دنبال شوند، فرد به‌درستی به مقصد خود می‌رسد.
سهرابی با بیان اینکه اگر ۸۰ خط در ایستگاه‌های راه آهن وجود داشته باشد، این برنامه شخص را تا سکو و واگن مدنظر راهنمایی می‌کند، یادآور گردید: علاوه بر این ابزارها دیگری مثل نقاط متفاوت ایستگاه از رستوران تا اطلاعات و انتظامات در این اپلیکشین مشخص هست و فرد با به کار گیری آن‌ها می‌تواند به‌راحتی به مقصد برسد.
مجری طرح، رابطه صوتی را من جمله ویژگی‌های این برنامه کاربردی اسم برد و گفت: از این طریق مسیریابی برای نابینایان آسان سازی می‌شود و فرد نابینا با استفاده از مسیریابی صوتی می‌تواند به مقصد برسد.
به گفته وی نابینایان با اسکن کردن بلیت خود و یا خواندن کد بلیت، نرم افزار اقدام به شناسایی و تایید این کد می‌کند و از این طریق مسیر در ایستگاه راه‌آهن را به قرد نابینا عرضه می‌دهد.
این پژوهشگر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در این برنامه کاربردی از GPS (مکان‌یاب جهانی) استفاده شده هست، دنبال کرد: از آنجایی که GPS در مکان‌های بسته نمی‌تواند آدرس‌دهی کند، از سیستمی دیگر بنام (LPS) یا مکان یاب محلی استفاده گردید که برای این منظور عده ای سخت‌افزار در ایستگاه انتصاب می‌شود تا هم سرعت پردازش مسیر و هم دقت آن تا حد نیم‌متر افزایش یابد و اشتباهی نداشته باشد.
این طرح به راهنمایی دکتر فریدون مقدس‌نژاد عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و خانم کریمی از پژوهشگران برتر.

این مطلبو از دست ندید!  نرخ لحظه آخری بلیط هوایی در اوج سفر‌ها تخلف است