گروه: شغل
تاریخ: ۱۶:۲۳ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
نرخ بیکاری در کاشمر ۸٫۶ درصد است/ تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد مورد استقبال سرمایه‌گذاران نیست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کاشمربصیر محمدحسن فرهادی امروز در کارگروه ستاد اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال کاشمر که با حضور استاندار خراسان رضوی در محل مرکز آموزشی رفاهی فرهنگیان کاشمر برگزار شد اظهار داشت: اقتصاد کلیدی‌ترین موضوع استراتژیک کشور است و امیدواریم سفر […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کاشمربصیر محمدحسن فرهادی امروز در کارگروه ستاد اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال کاشمر که با حضور استاندار خراسان رضوی در محل مرکز آموزشی رفاهی فرهنگیان کاشمر برگزار شد اظهار داشت: اقتصاد کلیدی‌ترین موضوع استراتژیک کشور است و امیدواریم سفر استاندار به این شهرستان منجر به رفع موانع تولید و اشتغال شود.

 

وی افزود: جمعیت کاشمر مطابق سرشماری سال ۱۳۹۵ معادل ۱۶۸ هزار و ۶۹۲ نفر است ضمن اینکه جمعیت فعال شهرستان را حدود ۵۷ هزار و ۴۲ نفر برآورد کرده‌ایم که ۵۲ هزار نفر آن شاغل هستند و بر این اساس نرخ اشتغال در شهرستان ۹۱ و ۴ درصد و نرخ بیکاری ۸ و ۶ دهم درصد است.

 

فرماندار کاشمر تصریح کرد: در شهرستان کاشمر با وفاق و جدیت به تبع برنامه‌های ستاد اقتصاد مقاومتی کشور بسته‌های مختلف در دستور کار ما بوده است که مهمترین آن توانمندسازی نیروی کار است.

 

وی گفت: تاکنون ۱۰ جلسه کاری در بخش اقتصاد مقاومتی و اشتغال داشته‌ایم که روند این جلسات در جهت اشتغال اثرات قابل قبولی داشته است.

 

فرماندار کاشمر با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های بخش غیر دولتی در کاشمر اظهار داشت: از ابتدای این دولت ۹۳ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در کاشمر داشته‌ایم و این نمایانگر این است که دستگاه‌های دولتی ما در بسترسازی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی موفق عمل کرده‌اند.

 

فرهادی در مورد تسهیلات اشتغالزایی تأکید کرد: یکی از صندوق‌های اثرگذار در منطقه ما صندوق کارآفرینی امید است که این صندوق تا کنون ۷۴ میلیارد و ۸۳۰ میلیون ریال تسهیلات به ۵۴۴ نفر پرداخت کرده است و یکی از درخواست‌های ما این است که این حوزه بیش از این می‌تواند به مردم کمک کند و لازم است اعتبارات آن افزایش یابد.

 

وی ادامه داد: در حوزه طرح‌های جهادکشاورزی نیز ۲۱ میلیارد و ۸۹۶ میلیون تومان در سال ۹۵ در قالب ۱۵۱ طرح سرمایه‌گذاری و به مبلغ ۹ میلیارد و ۹۷۴ میلیون تسهیلات جذب شده است و خیز جهاد کشاورزی در سال ۹۶ برای ۱۰۲ طرح به مبلغ ۱۶ میلیارد و ۵۱۷ میلیون ریال معرفی شده که ۱۵ طرح تا کنون جذب شده است.

 

فرماندار کاشمر افزود: کمیته امداد و بهزیستی هم به خصوص در راستای توانمندسازی خانواده‌ها در طرح‌های اشتغال تلاش زیادی داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به تولید برق در پنل‌های خورشیدی که طرح موفقی بوده است اشاره کرد به گونه‌ای که اولین مورد آن در کوهسرخ در همین ماه مبلغ ۷۵۰ هزار تومان به خانواده تولیدکننده پرداخت شده است و در مجموع ۲۸۰ نفر در کمیته امداد و بهزیستی ما از محل این تسهیلات اشتغالزایی معقول داشته‌اند.

 

فرهادی تأکید کرد: برخی از پروژه‌های بخش خصوصی نیز اشتغالزایی بسیارخوبی در کاشمر داشته‌اند که یکی از آن‌ها شرکت خوراک دام صالح است که خوشبختانه سه میلیارد مصوب تسهیلات داشته است و بانک ملت در شرف پرداخت است، بنابراین این گونه شرکت‌های سرمایه‌گذاری بومی محلی می‌تواند خدمات ارزشمندی داشته باشد.

 

فرماندار کشمر در مورد سهم ایجاد اشتغال کاشمر اظهار داشت: سهمیه تخصیص اشتغال برای کاشمر دو هزار و ۳۰۰ نفر تکلیف اسناد بالادستی است که هزار و ۸۵۱ نفر تحقق این اشتغال را تاکنون داشته‌ایم که یکی از پروژه‌های بسیار خوب ما در بخش منابع طبیعی با اشتغال ۶۰۰ نفر بوده و میانگین درآمد در این چهارماه برای این افراد از پنج تا ۴۰ میلیون تومان با توجه به صادرات محصولات به کشور افغانستان بوده است.

 

وی ادامه داد: یکی از درخواست‌های کلی ما این است که ارائه تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد چندان مورد استقبال سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیست و باید به سمت تسهیلات ارزان قیمت رفت.

 

فرهادی گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که در کلان کشور وجود دارد بدهی مالیاتی و تأمین اجتماعی سرمایه‌گذاران است و باید راه حلی برای آن اندیشیده شود که یکی از این راه‌ها، هدفمند کردن یارانه به سمت حمایت از تولید و اشتغال است.

 

فرماندار کاشمر با بیان اینکه مشوق‌های دیگری را هم دولت باید به سرمایه‌گذاران ارائه کند خاطرنشان کرد: در شهرک صنعتی منطقه، تصفیه خانه زیست محیطی ما دچار مشکل است و تخصیص منابع بلاعوض می‌تواند راهگشا باشد و علاوه بر آن یکی از کاربردی‌ترین منابع ما که می‌تواند در ایجاد اشتغال اثرگذار باشد اعتبارات صندوق امید است که امیدواریم کمبود اعتبارات این صندوق در کاشمر مرتفع شود.

 

وی گفت: جهاد دانشگاهی شهرستان نیز با نگاه علمی به ایجاد اشتغال کمک زیادی به ما کرده است و هم اکنون سه طرح پژوهشی شامل بهینه‌سازی تولید کشمش، مبارزه با کرم کشمش با استفاده از گیاهان دارویی و طرح بهترین زمان سم‌پاشی کرم خوشه‌خوار انگور در دستور کار این مرکز دانشگاهی می‌باشد.