تاریخ: ۱۱:۱۰ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
ندانستنی های جالب (۱۱)

مجله همشهری دانستنیها – جلال افشار: ۱٫ مار زنگی همیشه پیش از نیش زدن دم زنگدارش را تکان می دهد مار زنگی همیشه پیش از نیش زدن دم زنگدارش را تکان می دهدداستان گربه ای که موش ها برایش زنگوله ای هدیه بردند، شباهت زیادی به قصه مار زنگی دارد، ماری که همیشه پیش از […]

مجله همشهری دانستنیها – جلال افشار:

۱٫ مار زنگی همیشه پیش از نیش زدن دم زنگدارش را تکان می دهد

مار زنگی همیشه پیش از نیش زدن دم زنگدارش را تکان می دهدداستان گربه ای که موش ها برایش زنگوله ای هدیه بردند، شباهت زیادی به قصه مار زنگی دارد، ماری که همیشه پیش از نیش زدن دمش را تکان می دهد و صدای زنگوله مشابهی را به گوش طعمه اش می رساند. اگر این ماجرا حقیقت داشت، مارهای زنگی می بایست تا کنون منقرض شده بودند. آنچه در ارتباط با صدای مارهای زنگی حقیقت دارد این هست که صدای زنگوله مشابهی که از انتهای دم این مارها به وجود می آید،

با این همه، گونه های متفاوت مار زنگی که همگی بومی آمریکای شمالی می باشند، از موفق ترین شکارچیان این قاره می باشند و در زیادتر زیستگاه های بیابانی زندگی می کنند. آنچه در ارتباط با صدای مارهای زنگی حقیقت دارد این هست که صدای زنگوله مشابهی که از انتهای دم این مارها به وجود می آید،ذیربط به حلقه هایی از جنس شاخ یا کراتین هست که سالانه بعد از پوست اندازی مار، یکی به آن اضافه می گردد. مار زنگی، با تکان دادن دم خود با سرعت غیر قابل باور ۶۱ بار در ثانیه، تنها به مهاجمانی که وارد قلمرواش شده اند، اخطار می دهد تا آنان فاصله شان را با این مار پرخطر و سمی محافظت کنند، ولی وقتی قرار هست شکاری به دندان بگیرد، خودش را با جنباندن دمش، لو نمی دهد.

ندانستنی‌های جالب

۲٫ شیر، سلطان جنگل هست

هجوم و نیش زدن این شکارچی مخوف به طعمه هایش که زیادتر وقت ها مارمولک ها، پرندگان کوچک و موش ها می باشند، به صورت متوسط ۴۴ تا ۷۰ میلی ثانیه طول می کشد و این درحالی هست که سرعت پلک زدن آدم در حدود ۲۰۰ میلی ثانیه هست یعنی حتی کوتاه تر از یک چشم بر هم زدن. شیر، سلطان جنگل استیال و کوپال شیر و نحوه ایستادنش هنگامی که سر را بالا نگاه می دارد و به دور دست خیره می گردد، باعث شده که داستان پردازان شیر را سلطان جنگل بنامند، حال آن که حقیقت با تخیلات نویسندگان تفاوت های فاحشی دارد.

اول این که اصولا در طبیعت، هیچ جانداری بر دیگری ارجحیت ندارد و هر کدام از گونه های جانوری و حتی گیاهی به نوبه خود جایگاهی ویژه و منحصر به فرد در اکوسیستم دارند. شیرها هم بیرون از این قاعده نیستند و مقامی بیشتر از نقش شان در طبیعت، بر عهده آنان نیست. مبحث بعدی که بیشتر از همه جالب توجه هست، این هست که اصولا شیرها در جنگل زندگی نمی کنند. شیرها گوشتخوارانی منسوب به بوته زارها و علفزارها می باشند.

ندانستنی‌های جالب

۳٫ خوابیدن زیر درخت گردو مسمومیت زاست

« بوته زارهای آفریقا با درختان پراکنده شان، مأمن و زیستگاه کلیدی شیرها در جهان می باشند. شیر ایرانی هم که روزگاری نه چندان دو، در دشت ارژن استان فارس و بعضی دشت های دیگر ایران زندگی می کرد، مثل خویشاوندان هندی و آفریقایی اش در دشت های گسترده با درختانی پراکنده زندگی می کرد. خوابیدن زیر درخت گردو مسمومیت زاست«خوابیدن زیر درخت گردو پرخطر هست، چون که خوابیدن زیر این درخت، باعث مسمومیت و فوت خواهد شد»؛ این شایعه، حقیقت دارد، در حالتی که شما گیاه باشید. درخت گردو نسبت به دیگر گیاهان، دگرستیزی (Allopathy) بروز می دهد.

ندانستنی‌های جالب

۴٫ سبزه ریختن برای هفت سین و گره زدن سبزه ها به طبیعت عارضه می زند

این مشی، یک رقابت بیوشیمیایی بین گیاهان هست و مکانیسم آن به این صورت هست که گیاه با ترشح ماده ای شیمیایی از رشد دیگر گیاهان در اطراف خود جلوگیری می نماید و بدین ترتیب قسمت بیشتری از نور، آب و مواد مغذی خاک را برای خود فراهم می کند. درخت گردو هم با ترشح ماده ای به اسم ژئوگلون، اثرگذاری منفی بر دیگر گیاهانی که در اطراف آن روییده اند می گذارد و مانع از رشدشان می گردد. اگر مطمئن هستید که شباهتی به یک گیاه ندارید، از خوابیدن زیر چتر رویایی و بزرگ درخت گردو لذت ببرید.

این مطلبو از دست ندید!  رها سازی ۶ قطعه کبک در مریوان

سبزه ریختن برای هفت سین و گره زدن سبزه ها به طبیعت عارضه می زنددرست هست که در زمانه ای زندگی می کنیم که هر قطره آب بهایی سنگین و حیاتی دارد، با این همه، هیچ وقت، متخصص ها حوزه آب از ننوشیدن آب و استحمام نکردن، صحبتی به میان نیاورده اند. همه سخن ها و سفارش ها در ارتباط با درست استفاده کردن این ماده حیاتی هست.

ندانستنی‌های جالب

۵٫ دم مارمولک ها سمی هست

حقیقت این هست که سبز کردن سبزه آب خیلی زیادی لازم ندارد و یک لیوان آب اضافه به هیچ جا آسیبی وارد نمی کند؛ هر چند رها نمودن سبزه ها به صورت انبوهی از آشغال در طبیعت توان دارد باعث آلودگی محلی آب های روان گردد و رها نمودن ماهی های قرمز هم، نه فقط لطفی در حق ماهی ها نیست، لکن توان دارد باعث مبدل کپور ماهیان کوچک سرخ و طلایی به شکلی مهاجم و پرخطر برای آبزیان بومی آبهای شیرین گردد. در نتیجه خوب تر هست سبزه های سبز کرده را جایی بکاریم یا به جایی ببریم که آن را به کود مبدل کنند و ماهی های سرخ راهم از اول نخریم یا اگر خریدیم، اهتمام کنیم زنده نگه داریم و در طبیعت رها نکنیم. گره زدن سبزه در طبیعت هم، اگر چه سودی به حال بخت های بسته نخواهد داشت، ولی مشکلی هم برای طبیعت ایجاد نمی کند.

چیزی که برای طبیعت بسیار پرخطر هست، نه گره زدن سبزه ها، لکن رها نمودن آشغال ها (به خصوص پلاستیک و شیشه و فلز) در طبیعت هست. از همه مهمتر این که مرغ های خانگی همان دم مارمولک را که به نادرستی شایع شده سمی هست، نوش جان می کنند و اگر بتوانند از خوردن خود مارمولک هم دریغ ندارند؛ اما تا کنون شنیده اید مرغ کسی از خوردن مارمولک مرده باشد؟

ندانستنی‌های جالب

۶٫ گاو از رنگ قرمز می ترسد

دم مارمولک ها سمی استحتما شما هم خویشاوندانی دارید که آنان هم همسایه ای دارند و آن همسایه هم بستگانی دارد که یک روز مارمولک افتاده توی کتری چای یا دیگ آش شان و همه خورده و مرده اند. این قصه مطمئنا کذب هست. هیچ کدام از مارمولک های کوچک و بزرگ ایران و کل کره زمین، دم یا گوشت یا استخوان سمی ندارند؛ به ویژه سیانور در بدن هیچ خزنده ای پیدا نمی توان.

ندانستنی‌های جالب

۷٫ آب رسانای برق هست

در واقع این شایعه از این جا متاثر شده که مارمولک های خانگی (گکوهای دیواری) وقتی در فراروی خطر قرار دریافت کنند، دم خود را رها می کنند و مردم هم می اندیشند این دم لابد سمی هست. اما این مشی هیچ ربطی به سمیت دم ندارد لکن برای پرتاب کردن حواس شکارچی هایی مثل پرندگان هست تا خود مارمولک بتواند جانش را رهایی دهد. از همه مهمتر این که مرغ های خانگی همان دم مارمولک را که به نادرستی شایع شده سمی هست، نوش جان می کنند و اگر بتوانند از خوردن خود مارمولک هم دریغ ندارند؛ اما تا کنون شنیده اید مرغ کسی از خوردن مارمولک مرده باشد؟۶٫ گاو از رنگ قرمز می ترسدراستش نه، به یک سبب ساده، چون اصلا توان ندارد رنگ قرمز را تشخیص دهد.

گاوها و زیادی پستانداران دیگر توان ندارند تفاوتی میان طیف سرخ تا سبز قائل گردند. اما آنچه که به احتمال زیاد در گذشته باعث تحریک گاو در مراسم گاوبازی می گردید (مدتی هست که در کمال خوشبختی گاوبازی ممنوع شده)، نه رنگ سرخ باشلق گاوباز، لکن تکان دادن تحریک آمیز آن و رفتارهای دیگری بوده که حس قلمروطلبی گاو را تحریک می کند. آب رسانای برق استدر فیزیک باید دقیق گفت وگو کرد. رسانایی و نیمه رسانایی و ابررسانایی در بحث الکتریسیته بسیار با هم تفاوت دارند.۰۵) حتی وقتی که از آب گفت وگو می کنیم، باید روشن کنیم که مقصودمان آب مقطر هست، آب آشامیدنی یا آب دریا؛ زیرا هر کدام محلول هایی با ترکیب های معدنی متفاوت و خصوصیات متمایز می باشند.

ندانستنی‌های جالب