تاریخ: ۰:۲۸ :: ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
نخستین برف بهاری عروس بلوچستان را سفید پوش کرد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، بعد از وقوع بارش برف و باران در زمستان سال گذشته، نزول رحمت‌های الهی در روز‌های نخست فروردین نشاط و سرزندگی را به طبیعت و مردم شهرستان خاش هدیه داد. با توجه به حجم بالای بارش‌های برف و باران در شهرستان خاش […]

نخستین برف بهاری عروس بلوچستان را سفید پوش کردبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، بعد از وقوع بارش برف و باران در زمستان سال گذشته، نزول رحمت‌های الهی در روز‌های نخست فروردین نشاط و سرزندگی را به طبیعت و مردم شهرستان خاش هدیه داد.

با توجه به حجم بالای بارش‌های برف و باران در شهرستان خاش سرسبزی و آبادانی در منطقه به خوبی موج می‌زند و کشاورزان، دامداران، روستائیان و عشایر در این منطقه از نزول رحمت‌های الهی خوشحالند.

دریاچه طبیعی سردریا در جوار تفتان سربلند که سال‌ها رنگ آب را به خود ندیده بود و طبیعت و حیات وحش در محیط آن در تشنگی به سر می‌بردند هم اینک با آبگیری شدن این دریاچه رنگ آبادانی به خود گرفته است.

بسیاری از سد‌ها و بند‌های خاکی نیز در شهرستان خاش حجم بالایی از آب را در پشت خود ذخیره کرده اند که امید می‌رود پرندگان مهاجر باری دیگر به این منطقه مهاجرت کنند.

آب چاه‌ها و قنوات در خاش نیز بعد از گذشت چند سال از خشکی دوباره به جریان افتاده است.

** تفتان بام شرق ایران / عروس زیبای خفته در کویر و بهشت پر راز و رمز سیستان و بلوچستان

کوه آتشفشان نیمه فعال تفتان «بام شرق ایران» که در اصطلاح محلی به کوه چهل تن نیز مشهور است با چهار هزار و ۵۰ متر در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهرخاش واقع شده است.

برخی افراد محلی بر این باروند که تفتان را به این سبب چهل تن می‌نامند که چهل راشد و زاهد مذهبی در این کوه ناپدید شده اند و حتی شاخک شمال این قله نیز به همین سبب کوه زیارت نامیده شده است.

رشته کوه تفتان به طول ۱۲ کیلومتر و گستره هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع دارای قله‌های متعددی است و از سه دهانه آتشفشانی نیمه فعال آن بخار و گاز‌های گوگردی متصاعد می‌شود.

بام شرق ایران دارای چهار قله شامل «چهل تن یا زیارت» مرتفع‌ترین قله، «مادر کوه» به عنوان قله جنوبی و آتشفشانی، قله شمال شرقی «صُبَح کوه» و «نرکوه» واقع در غرب قله مادر کوه است.

این مطلبو از دست ندید!  نجات یک بهله پرنده شکاری از مرگ توسط معلم دلسوز

گوگرد متصاعد شده از دهانه آتشفشانی تفتان به رنگ زرد به همراه برف سفید بر بلندای این کوه سربه فلک کشیده عروس زیبایی را تداعی می‌کند که تور سفیدی همراه با شال زرد رنگ بر سرکرده و خودنمایی می‌کند.

این قله زیبا همه ساله پذیرای گردشگران و کوهنوردانی است که از اقصی نقاط کشور به این منطقه سفر می‌کنند و محو زیبایی آن می‌شوند، بهار به ویژه فروردین و اردیبهشت بهترین فصل برای گشت و گذار در این کوه و حاشیه‌های زیبای آن است، آب و هوای ملایم و پاکیزه همراه با بوی معطر پونه و سایر گیاهان وحشی به زیبایی انسان را مجذوب می‌کنند.

تفتان دارای پوشش گیاهی با غنای گونه ایی زیاد از جمله بنه، کسور، بادام کوهی، انجیر کوهی، زرشک، آویشن، کاسنی، پونه، آرچین و … است.

علاوه بر قله در اطراف تفتان مناظر و باغات زیبا و چشمه‌های متعددی است که از جمله آن‌ها چشمه‌های آب معدنی جم چین، امنی و چشمه آب گرم برابک از جذابیت خاصی برخوردار است.

کوه تفتان در سال ۱۳۸۱ در شورایعالی حفاظت محیط زیست به عنوان اثر طبیعی – ملی ثبت شده و محدوده آن در نقشه توپوگرافی از منحنی‌تر از ۳۷۰۰ متر به بالا تعیین شده و گستره آن در حدود ۲۱۸ هکتار است و مسیر‌های دسترسی به آن از طریق روستای نارون وکوته واقع در کیلومتر ۵۵ جاده خاش – زاهدان، از طریق روستای کلچات واقع در کیلومتر ۲۵ جاده خاش – زاهدان امکان پذیر است.

کوه تفتان در کنار گردشگری و طبیعت گردی بهشتی نهفته برای گردشگران علمی و زمین شناسی بحساب می‌آید.

شهرستان خاش با جاذبه‌های زیبای طبیعی و تاریخی بویژه بام شرق ایران، تفتان سرفراز، چون نگین انگشتری الماس در کویر شرق ایران می‌درخشد و تلالو زیبایی‌های دامنه تفتان، مزارع برنج، نخیلات، میوه‌های سردسیری و گرمسیری و رودخانه‌های جاری، هر رهگذری را مجذوب می‌کند.