ناهارخوران یعنی پارک جنگل، امامزاده، هتل، آبشار

0
اشتراک

ناهارخوران یعنی پارک جنگل، امامزاده، هتل، آبشار

ناهار‌خوران با گرگان فاصله چندانی ندارد. اگر خود را از هر نقطه ایران به مرکز استان گلستان برسانید،در ۴ کیلومتری جنوب گرگان واقع شده است. از سال ۱۳۳۸ توسط سازمان جنگلها و مراتع کشور به منظور تامین تفرجگاه اهالی گرگان در اختیار شهرداری گرگان قرار داده شده است.  هرچند که امروزه همین فاصله هم برداشته شده است؛ چراکه با جاده پر رفت و آمدی که روزهای آخر هفته بر شلوغی آن افزوده می‌شود و حتی به نام خیابان ناهارخوران هم معروف است، می‌توان به راحتی به ناهارخوران رسید.این جاده از ۲۰ سال پیش به این سو که بر جمعیت و وسعت گرگان افزون شده، رونق یافته است.

ناهارخوران یعنی پارک جنگل، امامزاده، هتل، آبشار

ناهارخوران یعنی پارک جنگل، امامزاده، هتل، آبشار

وجه تسمیه این منطقه از آن رو است که از روزگاران قدیم، بر سر راه کاروان‌های حجاج یا تشرف یافتگان به بارگاه امام رضا (ع) قرار داشته‌است. این کاروان‌ها غالبا در دامنه‌های کوه‌های جنوب گرگان، اتراق کرده و چاشت یا ناهار می‌خوردند. به همین سبب این منطقه ناهارخوران شده است و البته هنوز هم مردم به آنجا می‌آیند و ناهار می‌خورند.

2016-08-31-08-45-32

ناهارخوران که هم رودخانه دارد و هم جنگل و در دامنه نسبتا پرشیبی جای گرفته، از گذشته‌های دور، محلی برای اوقات فراغت مردم بوده‌است. همین عامل،از حدود ۵۵ سال پیش، سازمان جنگل‌ها و مراتع را واداشت که منطقه جنگلی ناهارخوران را در اختیار شهرداری گرگان قرار دهد تا آنها با ساخت امکانات مناسب، آن را برای مردم فراهم و مهیا سازند. اگرچه بیشتر در فصول گرم سال به این منطقه می‌آیند، اما اینجا زمستان‌های زیبایی هم دارد.

2016-08-31-08-53-37

با این حال، نباید منطقه جنگلی را با پارک جنگلی ناهارخوران یکی دانست؛ اولی چیزی حدود ۳۰۰ هکتار وسعت دارد و دومی هم به ۱۶۸ هکتار می‌رسد. میانگین دمای این منطقه، که بارندگی سالانه اش به ۶۴۹ میلیمتر می‌رسد، ۱۲ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است.

2016-08-31-08-41-10

از جبهه غرب و جنوب غرب منطقه ناهارخوران جهت کهنورد مناسب است و می توان خود را به ارتفاعاتی چون سفیدچشمه رساند که تا حد امکان، این مسیر هم با پله‌های سنگی قدیمی پوشانده شده است.از جمله امکانات این منطقه جنگلی که برای گردشگران فراهم شده است آلاچیق، کمپینگ، هتل، رستوران، فروشگاه و سرویس بهداشتی هستند.

2016-08-31-10-56-46

2016-08-31-08-56-32

ناهارخوران و منطقه جنگلی آن که مطالعات نشان می‌دهد با ۴۰ میلیون سال قدمت در زمره مجموعه جنگل‌های هیرکانی بوده و به عصر ژوراسیک بازمی گردند، اقلیمی معتدل و نیمه مرطوب دارند. هرقدر، ارتفاع بیشتر می‌شود، می‌توان خنکی هوا را نسبت به گرگان و حتی پایین دست ناهارخوران هم احساس کرد. بر پایه آنچه در دانشنامه گلستان آمده است، منطقه جنگلی ناهارخوران با شیبی تند شروع می‌شود و پس از گذر کوتاهی از مسیر، یکنواخت می‌شود و تا پایان، ادامه می‌یابد. خیلی‌ها به دنبال این پستی و بلندی در ناحیه‌ای که به نام تپه باباطاهر معروف است، می‌روند تا از مناظر دیدنی آن، در افقی که هم جنگل قرار داردو هم کوه‌، لذت ببرند.

2016-08-31-08-44-33

2016-08-31-08-47-21

معروف ترین چشمه منطقه جنگلی ناهارخوران، «سفیدچشمه» است که گویی وعده‌گاه گروه‌های کوهپیمایی هم به شمار می‌رود.در تیرماه سال ۱۳۷۷ این چشمه را سنگ چینی کردند تا استفاده از آب آن، تسهیل شود، اما اخیرا حجم آب آن به شدت کاهش پیدا کرده است. البته این منطقه جنگلی رودخانه‌ای هم دارد که از ارتفاعات روستای زیارت سرچشمه گرفته و به ناهارخوران می‌رسد و در نهایت با ورود به گرگان، یکی از منابع تامین آب این شهر است. طول مسیر حرکت این رودخانه به حدود ۴۰ کیلومتر می‌رسد.

2016-08-31-10-56-23

اگر دوست دارید در مسیر منتهی به ناهارخوران، باز هم جنگل ببینید و جنگل گردی کنید تا چیزی در این منطقه برایتان، نادیده نباشد، پارک جنگلی «اَلَنگ دره» و روستای زیبای زیارت را به شما پیشنهاد می‌کنیم 2016-08-31-08-43-24

2016-08-31-08-46-51

شهدای گمنام ناهارخوران

شهدای گمنام ناهارخوران

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.