تاریخ: ۱۱:۵۲ :: ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
ناآرامی های شبه جزیره سینای مصر و اهداف رژیم صهیونیستی

گروه های تروریستی در مصر اخیرا عملیات خود را گسترش داده و جهانگردان خارجی را هدف قرار داده اند. در حمله گروه های تروریستی به غردقه در ساحل دریای سرخ دو جهانگرد آلمانی با سلاح سرد کشته و چهار جهانگرد تبعه چک و ارمنستان زخمی شدند که قاتل توسط مردم دستگیر و تحویل پلیس شد.همزمان […]

گروه های تروریستی در مصر اخیرا عملیات خود را گسترش داده و جهانگردان خارجی را هدف قرار داده اند. در حمله گروه های تروریستی به غردقه در ساحل دریای سرخ دو جهانگرد آلمانی با سلاح سرد کشته و چهار جهانگرد تبعه چک و ارمنستان زخمی شدند که قاتل توسط مردم دستگیر و تحویل پلیس شد.
همزمان با این حمله تروریستی که روز جمعه ۲۳/۴/۹۶ صورت گرفت یک گروه مسلح سه نفره به یک واحد گشتی پلیس مصر حمله کرده و پنج تن از نیروهای امنیتی را در نزدیکی قاهره از پا در اوردند و متواری شدند.
وزارت کشور مصر هفته گذشته اعلام کرد پلیس مصر ۲۲ فرد مسلح را درشمال صحرای سینا و در چند استان مصر از جمله اسماعیلیه، جیزه واسیوط به هلاکت رسانده است.
برخی از ناظران معتقدند که عملیات اخیر گروهای مسلح تروریستی در مصر که به داعش وابسته اند عکس العمل شکست داعش در موصل و در سوریه است. زیرا داعش با انجام این عملیات می خواهد به دیگران ثابت کند که شکست در موصل عراق و در رقه سوریه نمی تواند قدرت این گروه تروریستی درمناطق دیگر جهان را تضعیف نماید.
به دنبال حرکت مردمی در تیرماه ۹۲ در مصر که به سقوط حکومت محمد مرسی منجر شد موجی از خشونت وعملیات مسلحانه مصر را فرا گرفت. گروه های مسلح قصد انتقام از حکومت عبد الفتاح سیسی را داشتند از این رو راه و روش مسلحانه را در برابر دولت در پیش گرفتند.
جماعت سلفی انصار بیت المقدس در صحرای سیناء مصر، مهم ترین گروه تروریستی درمصر است فعالیت خودرا در دهه ۱۳۷۰ آغاز و اسلحه حمل کرد و پایه گذار این گروه هشام السعدنی بود. وی رهبر گروه التوحید و الجهاد بود. این گروه مسئولیت ‘ انفجارهای سال ۱۳۸۳ ‘شرم الشیخ ‘ و’دهب ‘ و’نویبع’ را برعهده گرفت. گروه مذکور همچنین فعالیت خودرا در نوار مرزی بین مصر و غزه متمرکز نمود. گروه مزبور خط لوله گاز مصر به فلسطین اشغالی و اردن را منفجر کرد ۲۰ فقره عملیات انفجار در خط لوله مزبور انجام داد. و به نصب کمین برای نیروهای پلیس و نظامی مصر مبادرت کرد. عملیات این گروه به ۵۰ فقره رسید. زمانی که اخوان المسلمین به حکومت رسیدند این گروه عملیات خود را متوقف کرد.
جماعت انصار بیت المقدس در ابان ۱۳۹۳به سازمان داعش پیوست و با (ابوبکر البغدادی) بعنوان خلیفه بیعت کرد.
پس از سرنگونی حکومت محمد مرسی و روی کار آمدن عبد الفتاح سیسی جماعت ‘ انصار بیت المقدس’ علیه ارتش و پلیس مصر وارد عمل شد و آنها را مرتد توصیف کرد.
علت اینکه جماعت انصار بیت المقدس فعالیت خود را در شبه جزیره سینا متمرکز کرد این بود که اوضاع در شبه جزیره سینا نا امن ومبهم بود، زیرا قرارداد کمپ دیوید بین مصر و اسرائیل ۱۹۷۸ موانعی در راه حضور نظامی مصر در شبه جزیره سینا قرارداد و بدین ترتیب خلء امنیتی بچشم می خورد و این امر به گروه های تروریستی کمک کرد تا فعالیت های تروریستی خود تشدید نمایند
برای مردم مصر مبارزه با گروه های مسلح در شبه جزیره سینا یک امر حیاتی است زیرا مصر در سال های ۱۳۲۷ و۱۳۳۵ و۱۳۴۶ و۱۳۵۲ در برابر نیروهای رژیم صهیونیستی ایستاد و مقاومت کرد و پیروز شد ولی اینک نمی تواند نسبت به عملیات تروریستی گروه های مسلح سلفی بی تفاوت باشد زیرا رژیم صهیونیستی نسبت به سرزمین سینا چشم طمع دوخته و نقشه ای برای این منطقه حیاتی مصر در سر می پروراند.
برخی از سیاستمداران مصری با تشدید عملیات تروریستی در سینا پیشنهاد کرده اند که جزیره سینا را از مردم تخلیه تا ارتش بتواند به مقابله با تروریست ها اقدام کند، ولی برخی دیگر معتقدند که تخلیه سینا از مردم می تواند بهانه ای بدست صهیونیست ها بدهد تا بخشی از آنرا به دولت صهیونیستی ملحق کنند. انها معتقدند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نظر دارد با امضای قراردادی با اعراب، بخشی از شمال سینا را به نوارغزه ملحق و انرا وطن جایگزین برای فلسطینی ها قرار دهد.
توطئه های پشت پرده ازسوی صهیونیست ها، آمریکا و رژیم های مرتجع عرب علیه مردم فلسطین با دیدار دونالد ترامپ ازعربستان سعودی با تحولات درمنطقه کلید خورد و آنها با توافقات پشت پرده قصد دارند کشورهای منطقه را یکی پس از دیگری با استفاده ازعوامل خود یعنی داعش و القاعده به جنگ و درگیری و سرانجام سقوط مواجه سازند. از اینرو این نگرانی وجود دارد که ادامه عملیات تروریستی در مصر و عدم سرکوب به موقع تروریست ها و واگذاری جزایر تیران و صنافیر از سوی مصر به عربستان به صهیونیست ها این فرصت را بدهد که شبه جزیره سینا را برای همیشه ناامن و نقشه خود را جهت جدا کردن بخشی از این شبه جزیره عملی سازند.
خاورم**۹۳۶۶** ۱۰۶۴

این مطلبو از دست ندید!  افزایش سفر گردشگران عمانی به ایران