گروه: شغل
تاریخ: ۱۰:۱۰ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
میزگرد ایرنا قزوین/ لطمه های اجتماعی، گسل هایی زیر پای جامعه

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا،رشد اسیب های اجتماعی از یک سو و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر دقت جدی مدیران و دست اندرکاران به این حوزه و کوشش برای مهار و کنترل لطمه های اجتماعی نشانگر ارزش این مبحث در جامعه ما هست. به همین مناسبت در میزگرد ایرنا قزوین، […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا،رشد اسیب های اجتماعی از یک سو و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر دقت جدی مدیران و دست اندرکاران به این حوزه و کوشش برای مهار و کنترل لطمه های اجتماعی نشانگر ارزش این مبحث در جامعه ما هست.
به همین مناسبت در میزگرد ایرنا قزوین، علل و عوامل احداث لطمه های اجتماعی و اقدام های پیشگیرانه در مورد آنها و علاوه بر این نقش دستگاه هایی زیرا بهزیستی و دیگر نهادها و سازمان ها مورد برررسی جای گرفت.
این میزگرد با حضور مریم بیدخام مدیرکل کارها اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین، زهرا آتشگران کارشناس مسایل اجتماعی و سرپرست گذشته اداره کل کارها زنان و خانواده استانداری قزوین و زهرا غلامرضایی معاون کارها پیشگیری اداره کل بهزیستی استان قزوین برگزار گردید.

**حاشیه نشینی، خاستگاه کلیدی لطمه های اجتماعی
**حاشیه نشینی، خاستگاه کلیدی لطمه های اجتماعیمدیرکل کارها اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین در این میزگرد به علل و عوامل احداث لطمه های اجتماعی اشاره کرد و گفت: عوامل فرهنگی و اقتصادی متفاوتی بر احداث لطمه های اجتماعی که توان دارد بنیان جامعه را هدف گرفته و آن را به اضحملال بکشاند، وجود دارد.
مریم بیدخام افزود: ضروری هست از حاشیه نشینی که خود مولود عوامل دیگری زیرا فقر و بیکاری و مشکلات اقتصادی هست بعنوان خاستگاه کلیدی لطمه های اجتماعی نام برد.

وی با اظهار اینکه مدیران و دست اندرکاران ضروری هست جریان روبه رشد حاشیه نشینی را کم شدن دهند،افزود: در همین زمینه طرح تاب آوری اجتماعی با کم شدن لطمه های اجتماعی در منطقه های حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی استان در حال اجرا هست.

مدیرکل کارها اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین اضافه کرد: دستگاه های فرهنگی ضروری هست تمرکز فعالیت ها و برنامه های خود را به مکان ها حاشیه ای شهرها ببرند به چه سبب که این منطقه های از مکان ها برخورداری لطمه های متفاوت اجتماعی همچون اعتیاد و طلاق می باشند.
وی، تحکیم بنیان خانواده و قویتر کردن بنیه اجتماعی جوانان را از ارزشمند ترین برنامه های سیاست هایی برای کم شدن و کنترل طلاق بعنوان یکی از ارزشمند ترین لطمه های اجتماعی برشمرد و بی تخصصی در ارتباط با همسرداری را در احداث آن ارزشمند دانست و اضافه کرد: با تعلیم تخصص های همسرداری می توان تا حد قابل دقتی از معضل طلاق کاست.

**لزوم پررنگ شدن جایگاه پیشگیری برای مهار لطمه های اجتماعی
**لزوم پررنگ شدن جایگاه پیشگیری برای مهار لطمه های اجتماعی معاون کارها پیشگیری بهزیستی استان قزوین نیز در این میزگرد گفت: معاونت پیشگیری در این دستگاه از چهار دفتر تخصصی مشاوره و خدمات روانشناختی، پیشگیری از معلولیت ها، پیشگیری از لطمه های اجتماعی و پیشگیری و معالجه اعتیاد متشکل هست.
زهرا غلامرضایی اضافه کرد: سازمان بهزیستی فعالیت های متنوعی در حوزه پیشگیری از لطمه اجتماعی دارد ولی عموم مردم گمان می کنند فعالیت های این سازمان زیادتر به توانبخشی معلولان محدود می گردد.
وی با اظهار اینکه لطمه های اجتماعی بعنوان یک تهدید جدی تندرستی روحی و روانی اشخاص جامعه را با مخاطره رو به رو کرده هست و شدت یافتن آن زلزله ای پرخطر برای جامعه هست،گفت: سازمان بهزیستی با بکارگیری از برنامه های فرهنگی و پیشگیرانه از ورود اشخاص مستعد به لطمه جلوگیری می کند و افرادی که به هر سببی مبتلا لطمه شده اند را توانمند می سازد تا از این مسیر از چرخه پشتیبانیی سازمان بیرون گردند و جامعه هدف تحت پوشش آن کوچک تر گردد.

** فعالیت ۱۵ پایگاه همیاران تندرستی روانی-اجتماعی در محله های قزوین
** فعالیت ۱۵ پایگاه همیاران تندرستی روانی-اجتماعی در محله های قزوین معاون کارها پیشگیری بهزیستی استان قزوین از فعالیت ۱۵ پایگاه همیاران تندرستی روانی – اجتماعی در محله های قزوین اطلاع داد و گفت: گروه همیاران تندرستی روانی-اجتماعی گروهی می باشند که در راستای های مددکاری اجتماعی غیر شغل ای و پیشگیری از لطمه های اجتماعی فعالیت می کنند و با جایگاه ها مشاوره ارتباط مستقیم دارند.

غلامرضایی با اظهار اینکه طرح همیاران تندرستی روانی و اجتماعی با همکاری مستقیم مردم ۲۰ سال هست در محلات قزوین در حال اجرا هست،افزود: همیاران در راستای پیشگیری،آگاه سازی و توانمندسازی آنها، با تشکیل سمن ها و دریافت مجوز از سازمان بهزیستی در محله های متفاوت و لطمه خیز استان قزوین فعالیت می کنند.
غلامرضایی، یکی از ارزشمند ترین عوامل لطمه پذیری اشخاص را پایین بودن سطح آگاهی فرهنگی، تعلیمی و بهداشتی در راستای های گوناگون زندگانی و نداشتن تخصص های کسی و اجتماعی دانست و گفت: این گروه ها برای برطرف خلاء های ذکر شده در بین اشخاص مستعد لطمه پذیری کوشش می کنند.
** فعالیت ۱۴۰محله محدوده تعلیمی و کار در قزوین جهت پیشگیری از لطمه های اجتماعی
** فعالیت ۱۴۰محله محدوده تعلیمی و کار در قزوین جهت پیشگیری از لطمه های اجتماعی معاون کارها پیشگیری اداره کل بهزیستی استان قزوین افزود: دفتر پیشگیری و معالجه اعتیاد در سه کانون پیشگیری، معالجه و کم شدن لطمه ها فعالیت می کند که پیشگیری و معالجه اعتیاد از ارزشمند ترین اغراض این دفتر هست.
غلامرضایی اضافه کرد: در حوزه پیشگیری ، عرضه خدمات تعلیمی به جامعه هدف صورت می گیرد که دربردارنده جامعه هدف از جانب مردم در سطح محلات، جامعه هدف تعلیمی در سطح مدرسه ها و دانشگاه ها و جامعه هدف محدوده کار در کارخانه ها و کارگاه ها هست.

غلامرضایی دنبال کرد: علاوه بر این در حوزه معالجه، عرضه خدمات معالجهی به معتادان در جایگاه ها سرپایی، جایگاه ها اقامتی میان مدت و حوزه کم شدن لطمه ها انجام می گردد.

** فعالیت یک مرکز شبانه و پنج مرکز هر روز برای کم شدن لطمه های اعتیاد در قزوین

**اجرای طرح همکاری اجتماعی محصلین در ۲۵ مدرسه قزوین
**اجرای طرح همکاری اجتماعی محصلین در ۲۵ مدرسه قزوین معاون کارها پیشگیری اداره کل بهزیستی استان قزوین با اظهار اینکه همکاری اجتماعی محصلین به کم شدن لطمه های اجتماعی مساعدت می کند، گفت: طرح همکاری اجتماعی محصلین در مدرسه ها متوسطه اول دخترانه و پسرانه در پایه هشتم در ۲۵ مدرسه در حال اجراست.

وی اهتمام کرد: این طرح توان دارد با افزایش همکاری اجتماعی در میان محصلین در کنترل لطمه های اجتماعی نقش ارزشمندی را ایفا کند.
غلامرضایی اضافه کرد: سوق دادن محصلین به طرف همکاری اجتماعی سبب قویتر کردن سرمایه اجتماعی و خارج شدن از فردگرایی و خودخواهی جوانان می گردد که در این زمینه توان داریم با قویتر کردن تیمی و با همکاری خود محصلین، آنها را در مقابل لطمه های اجتماعی مصون کنیم.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان قزوین اظهارکرد: دفتر مشاوره و خدمات روان شناختی در معاونت پیشگیری اداره کل بهزیستی استان قزوین با هدف افزایش سطح آگاهی و پیشگیری از بروز مشکلات مشیی، رابطه ای و معالجه اختلالات روانی به تقاضا کنندگان خدمات ارایه می دهد.
**تلفن ۱۴۸۰ خطی برای دریافت مشاوره های اجتماعی

**آسیب های اجتماعی مولود فقر و بیکاری
**آسیب های اجتماعی مولود فقر و بیکاری سرپرست گذشته کارها زنان و خانواده استانداری قزوین و کارشناس مسایل اجتماعی نیز در این میزگرد با اظهار اینکه بسیاری از لطمه های اجتماعی در فقر و بیکاری ریشه دارد، اضافه کرد: تا ریشه کن نشدن این ۲ ضروری هست شاهد بروز و ظهور خیلی از لطمه های اجتماعی باشیم.
زهرا اتشگران گفت: البته ضروری هست بین مفاسد و لطمه های اجتماعی تفاوت قائل شویم و بدانیم که لطمه های اجتماعی همواره به این معنی نیست که مفاسد اجتماعی در جامعه افزایش پیدا کرده هست.
وی، نبود تعلیم های ضروری را در کنار مشکلات اقتصادی و فرهنگی از دیگر دلایل بروز لطمه های اجتماعی برشمرد و گفت: تعلیم ضروری هست از نهاد خانواده شروع گردد و در کنار آن تعلیم سامانهی ضروری هست در ارتباط با پیشگیری و مبارزه با معضلات اجتماعی مورد دقت جدی واقع گردد.

**کاهش لطمه های اجتماعی با کارآفرینی
آ
وی تاکید کرد: اشتغال زایی برای این قشر از جامعه و بخصوص برای خانم ها سرپرست ضروری هست به طور مخصوص و بنیادی مورد دقت واقع گردد تا بتوانیم از این مسیر از توسیع لطمه های اجتماعی تا حد امکان جلوگیری به عمل آورده و مشکلات و پیامدی که احتمال آن وجود دارد را به دست کم برسانیم.
این کارشناس مسایل اجتماعی در جواب به این پرسش که برای کم شدن لطمه های اجتماعی چه اقدام های دیگری ضروری هست انجام داد نیز گفت: در کنار ترقی وضع اقتصادی در خانواده های برخورداری فقر و مشکلات پولی برای کنترل و کم شدن لطمه های اجتماعی، تقسیم کار ملی، تشخیص دقیق اولویت ها و بکارگیری از حجم سازمان های مردم نهاد توان دارد موثر باشد.
وی علاوه بر این با اشاره به نقش اشتغال در کم شدن لطمه های اجتماعی اضافه کرد: بیکاری بی شگ یکی از ریشه های ارزشمند بزهکاری، کجروی و لطمه در جامعه هست .
آ
این کارشناس مسایل اجتماعی گفت: مشکلات و لطمه های اجتماعی جامعه ما در حال زنانه شدن هست و ضروری هست راهکاری برای جلوگیری از این ارزشمند اندیشیده گردد.

آ
وی اضافه کرد: در مجموع ضروری هست شاهد ارادهی جدی در جامعه برای برخورد با لطمه های اجتماعی به مخصوص ۲ لطمه بزرگ طلاق و اعتیاد باشیم به چه سبب که این لطمه ها توان دارد جامعه ای را از عرش به پایین آورده و انرا به ورطه نابود شدن بکشاند.
۷۳۸۹*۳۰۱۳
خبرنگار: نسرین رحیمی**انتشار دهنده: رضا اولادی