گروه: بلیط
تاریخ: ۳:۱۴ :: ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
میزبانی امارات از جام ملت های آسیا؛ نه چندان مطلوب و بدون سازگاری

– خبر ها ورزشی – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، فینال جام ملت‌های قاره آسیا ۲۰۱۹ بین تیم‌های قطر و ژاپن امروز (جمعه) برگزار می‌شود.‌ ‌ ملاقاتی که ۱۷:۳۰ به وقت تهران در ورزشگاه زاید اسپورت سیتی شهر ابوظبی آغاز می‌شود تا نگاه کنیم ژاپن پنجمین قهرمانی خود […]

– خبر ها ورزشی –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، فینال جام ملت‌های قاره آسیا ۲۰۱۹ بین تیم‌های قطر و ژاپن امروز (جمعه) برگزار می‌شود.‌ ‌ ملاقاتی که ۱۷:۳۰ به وقت تهران در ورزشگاه زاید اسپورت سیتی شهر ابوظبی آغاز می‌شود تا نگاه کنیم ژاپن پنجمین قهرمانی خود را ثبت خواهد کرد یا قطر شگفتی‌ساز در نخستین حضور خودش در فینال می‌تواند سامورایی‌ها را هم غافلگیر کند. امتحان حدود یک ماهه اماراتی‌ها در حالی به انتهاء می‌رسد که می‌توان نمره متوسطی به کشور میزبان داد.

چهار شهر ابوظبی، دبی، العین و شارجه از مسابقات با حضور ۲۴ تیم میزبانی کردند. در این بین مشکلی به لحاظ لجستیکی در بخش میزبانی وجود نداشت و اماراتی‌ها علاوه بر آماده کردن مناسب ورزشگاه‌ها، در بخش سازگاری و برپایی بازی‌ها نیز شرایط خوبی داشتند، اما این میزبانی بدون ایراد هم نبود و مشکلاتی در بخش‌های متفاوت وجود داشت.

اماراتی‌ها در بخش میزبانی از تیم‌ها تمهیدات خاصی برای آسان سازی در تردد تیم‌ها مدنظر داشته بودند.‌ ‌ اسکورت اتوبوس تیم‌ها در مسیر رفت و بازگشت از هتل تا ورزشگا‌ه‌ها وجود داشت، اما گویا اماراتی‌ها فکر بعضی مسائل من جمله ترافیک سنگین شهر دبی را نکرده بودند. با مقایسه‌ میزبانی اماراتی‌ها با روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ این مساله قابل ارزیابی هست. دست کم کار ممکن هم ایجاد راهی مخصوص بود که به نظر این اتفاق به نحو مطلوبی رخ نداد.

یکی از مسائلی که چهره نامطلوبی به مسابقات می‌داد، تعمیرات شهری در اطراف عده ای از ورزشگاه‌ها بود‌. هرچند این اتفاق در اطراف ورزشگاه‌های شهر ابوظبی دیده نمی‌شد، اما در زیادی از خیابان‌های پایتخت سیاسی امارات، این اتفاق چهره شهر را نامطلوب جلوه می‌داد. فضاهای تهی اطراف ورزشگاه رشید شهر دبی یا تعمیرات شهری پشت ورزشگاه آل مکتوم این شهر و علاوه بر این تعمیرات شهری در اطراف ورزشگاه هزاع بنزاید شهر العین، نشان می‌داد که هارمونی و سازگاری لازم برای میزبانی از جام ملت‌ها در امارات شکل نگرفته هست. در حالی که از چهار سال پیش مشخص بود که امارات میزبان جام ملت‌ها می باشد و مسلماً شهرداری‌های شهرهای میزبان می‌توانستند با در نظر گرفتن این مبحث تعمیرات خود را یا پیش از آغاز مسابقات به اتمام برسانند یا بخش‌های مهمی از آن را به بعد از مسابقات موکول کرده تا دست کم چهره زیبایی از شهرهای میزبان در خاطر می‌ماند.

میزبان در بخش تماشاگران مسابقات، ایرادهایی در برنامه‌ریزی داشت. نخستین مورد در بخش بلیت فروشی بود و در حالی که مکررا اعلام می‌شد، تمام بلیت‌ها به فروش رفته، اما دیده می‌شد که در همان مسابقات صندلی‌های زیادی تهی مانده و هوادارانی بدون بلیت بیرون ورزشگاه می باشند. حتی دیده گردید که بعضی طرفداران علی رغم داشتن بلیت، برای ورود به ورزشگاه دچار مشکل می‌شدند. در این مورد شاید دیدار امارات و قطر در نیمه‌نهایی مثال بسیار خوبی باشد و در شرایطی که ازدحام زیادی پشت درهای ورزشگاه محمد بن زاید شهر ابوظبی دیده می‌شد، اما بعضی تماشاگران بلیت به دست نمی‌توانستند وارد ورزشگاه گردند. سبب آن هم بی نظمی بیرون ورزشگاه بود که زیادی در پی بلیت برای ورود به ورزشگاه بودند و همین مبحث ازدحام شدیدی را مقابل درهای ورودی ایجاد نموده بود. عجیب‌ترین اتفاق واگذاری تعداد زیادی بلیت به بعضی اشخاص بود که این مساله بازار سیاه را افزایش داده و نرخ بلیت مسابقات را دو، سه و چهار برابر کرده بود.

این مطلبو از دست ندید!  بلیت‌های نجومی؛ مشهد - تهران ۷۵۴هزار تومان!

اگر بخواهیم در بخش رسانه‌ای به میزبانی اماراتی‌ها نمره‌ای بدهیم، می‌توان گفت نمره قابل قبولی هست. پیش از آغاز مسابقات هتل‌هایی با قیمت‌های مناسب به رسانه‌ها معرفی شده بود تا به شکلی مرکز حضور خبرنگاران برای تردد به ورزشگاه‌های متفاوت باشد. در این بخش کشور میزبان مینی‌بوس‌هایی را برای خبرنگاران مدنظر داشته بود که از هتلی در شهر ابوظبی به ورزشگاه‌های متفاوت در این شهر و سه شهر دیگر می‌رفت. البته شاید گاهی برنامه شاتل‌ها با بعضی مسابقات سازگاری نداشت، اما در این بخش مشکل آن چنانی وجود نداشت. کشور میزبان برای کم کردن دغدغه رسانه‌ها که برای وعده‌های غذایی خود در خلال انجام کار ملزم به ترک ورزشگاه‌ها نباشند، در هر بازی و البته نشست خبری پیش از بازی‌ها پذیرایی خوبی از نماینده رسانه‌ها داشت. هرچند در این بخش هم برای پذیرایی نکردن از تلویزیون قطری که حق پخش مسابقات را در دست داشت، مشکل‌تراشی شده بود تا میزبانی توام با احترام را از دست بدهند. مشکلی که برای بعضی نماینده شبکه‌های تلویزیونی دیگر هم ایجاد نموده بود.

با این وجود مشکل تراشی سیاسی اماراتی‌ها را نمی‌توان ندید گرفت. هرچند این مشکل تراشی منحصرا با قطری‌ها بود و علی رغم نگرانی‌ها از مشکل‌تراشی برای ایرانی‌ها اتفاق خاصی رخ نداد، اما این مشکلات قابل کتمان نیست. قابل کتمان نبود که اماراتی‌ها پیش از مسابقات پشتیبانی از قطر در جام ملت‌ها را برای شهروندان خود ممنوع  و حتی حامی های احتمالی را به ۳ تا ۱۵ سال حبس تهدید کرد. از سویی به تماشاگران قطری اذن ورود به این کشور داده نشد تا اکنون یکی از فینالیست‌های جام ملت‌ها هواداری زیادی در دیدار پایانی جام نداشته باشد. حامی های قطر در سایر دیدارها نیز از کشورهای متفاوت و عمدتاً عمانی بودند. حتی رسانه‌های قطری برای حضور در امارات با مشکلاتی رو به رو گردیدند و بعد از رایزنی ای اف سی با دست کم نفرات در امارات حضور پیدا نمودند. اکنون این نگرانی برای دیدار فینال وجود دارد که با حضور کمرنگ ژاپنی‌ها، غیبت قطری‌ها و ممنوعیت پشتیبانی شهروندان اماراتی از تیم ملی قطر، دیدار فینال در ورزشگاهی با دست کم تماشاگر برگزار گردد.

گزارش: علیرضا محرمی