تاریخ: ۱۴:۰۶ :: ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
میراث فرهنگی اصفهان برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی تسهیلات بانکی و روستایی پرداخت می نماید

 به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،،فریدون اللهیاری  امروز در مراسم بازنمایی اقامتگاه بوم‌گردی خانه سیفی و نمایشگاه سنگ‌نگاره‌ها در منطقه غرقاب گلپایگان گفت: توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی در منطقه های روستایی و شهری که دارای بافت تاریخی و طبیعی می باشند در دستور کار میراث فرهنگی استان اصفهان […]

 به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،،فریدون اللهیاری  امروز در مراسم بازنمایی اقامتگاه بوم‌گردی خانه سیفی و نمایشگاه سنگ‌نگاره‌ها در منطقه غرقاب گلپایگان گفت: توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی در منطقه های روستایی و شهری که دارای بافت تاریخی و طبیعی می باشند در دستور کار میراث فرهنگی استان اصفهان قرار دارد.

وی با بیان این‌که در استان اصفهان ۲۷۰ اقامتگاه بوم گردی وجود دارد، اضافه کرد: استان اصفهان اولین استان کشور از لحاظ تعداد اقامتگاه‌های بوم‌گردی هست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: یکی از رخدادهای با اهمیت در حوزه گردشگری توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی در منطقه های متفاوت استان و شهرستان گلپایگان هست.

وی با بیان این‌که نوروز سال گذشته اولین اقامتگاه بوم گردی در منطقه حسن حافظ  گلپایگان ایجاد گردید، افزود: در سال جاری خانه شجاع نظام در شهر گلپایگان، خانه مجیدی در روستای غرقاب ایجاد گردید و امروز چهارمین اقامتگاه بوم گردی به اسم خانه سیفی در روستای سعیدآباد گلپایگان بازنمایی گردید.

اللهیاری اقرار داشت: ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی به رشد و توسعه اقتصادی، اشتغال و درآمدزایی شهرستان کمک کرده و سازمان میراث فرهنگی برای ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی تسهیلات بانکی و روستایی پرداخت می‌کند.

وی تصریح نمود: بیشترین سنگ‌نگاره‌های فلات مرکزی ایران که از لحاظ تنوع جزء آثار با ارزش تاریخی می باشند، در شهرستان گلپایگان قرار داشته و مهم‌ترین و شاخص‌ترین حوزه فرهنگی و تمدنی در حوزه سنگ نگاره‌های کشور شمرده می‌شوند.

این مطلبو از دست ندید!  موسیقی، کودکی و بیداری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان اصفهان یادآور گردید: صادر کردن مجوز، استانداردسازی و نظارت بر ایجاد خانه‌های بوم‌گردی و عرضه تسهیلات بر عهده میراث فرهنگی هست.

اللهیاری بیان داشت: شاخص با اهمیت در حوزه گردشگری برندسازی و رویدادسازی در شهرستان‌هاست، برای شناسایی ظرفیت‌ها لازم که رویدادها را ایجاد کنیم و طبق این رویدادها این برندها و ظرفیت‌ها را معرفی گردد.

وی اضافه کرد: کباب گلپایگان یک آوازه خاص در کل کشور داشت اما هیچ‌گاه به عنوان یک حجم با اهمیت برای توسعه گردشگری از آن استفاده نشده بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان اصفهان متذکر گردید: کباب گلپایگان در حوزه میراث فرهنگی به عنوان یک میراث ناملموس در لیست آثار ملی ایران به ثبت باید برسد، کباب گلپایگان در حوزه گردشگری می‌تواند به عنوان یک خوراک در حوزه گردشگری گلپایگان برای جذب گردشگر استفاده گردد.

وی دنبال کرد: تعداد ادارات میراث فرهنگی طی دو سال موخر در استان اصفهان از عدد ۲ به عدد ۱۳ دست یافته و تعداد ثبت آثار تاریخی و ملی و توسعه گردشگری و اقامتگاه‌ها در گلپایگان افزایش داشته هست؛ از شاخصه‌های مهمی که به بالا بردن دفتر نمایندگی میراث فرهنگی گلپایگان به ساختار سازمانی کمک می‌کند.