گروه: مجله
تاریخ: ۳:۱۷ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
مگس ضد آب رسید! +عکس

این حشرات با شیرجه زدن به اعماق آب، از جلبکهای درون دریاچه تغذیه کنند و بدنشان تحمل زندگانی در آبهای زیاد شور و قلیایی را نیز دارد. آ آنان زیر آب می‌توانند نفس بکشند، تخمگذاری کنند و پس از ان با بدنی تماما خشک از آب خارج بیایند. برای زیستشناسان این پرسش طرح شده بود […]

این حشرات با شیرجه زدن به اعماق آب، از جلبکهای درون دریاچه تغذیه کنند و بدنشان تحمل زندگانی در آبهای زیاد شور و قلیایی را نیز دارد. آ آنان زیر آب می‌توانند نفس بکشند، تخمگذاری کنند و پس از ان با بدنی تماما خشک از آب خارج بیایند.

مگس ضد آب رسید

برای زیستشناسان این پرسش طرح شده بود که چه طور این مگسها می‌توانند این همه مدت در آب بر جای بمانند و در عین حال خشک و خیس‌نشده از آن خارج بیایند.

« آ آنان با استفاده از این حسگر یا سنسور همراه با یک دوربین فیلمبرداری با سرعت بالا، اسکنر میکروسکوپی الکترونی و دستکاری شیمی آب موفق به کشف خصوصیت خاصی گردیدند که مگس قلیایی برای جلوگیری از خیس شدن از آن بهره می‌برد.

موهایی با چنین خصوصیت، مگس قلیایی را قادر می‌سازد حبابی از هوا در حوالی خود ایجاد کند که کاربردی همچون «ریه خارجی» دارد و از خیس یا مرطوب شدن مگس جلوگیری می‌کند.

این دریاچه به سبب سنگینی اکثر از حد مواد شیمیایی موجود در آن ماهی ندارد و به همین سبب ، مگسهای قلیایی شکارچی بزرگی درون آب ندارند. به سبب نبود ماهی در آب، آنان تمایل اکثر از حدی به شیرجه در آب پیدا کرده‌اند تا از این مسیر غذایی خود را از جلبکهای زیر آن به دست آورند.