گروه: اخبار
تاریخ: ۲۱:۱۱ :: ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
موافق لوله گذاری دایک مرزی برای تخلیه آب هورالعظیم به عراق نیستیم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، محمدجواد اشرفی سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان درخصوص روند ترمیم شکاف‌هایی که در دایک مرزی بعد از سیل اخیر ایجاد شده بود، گفت: جهاد کشاورزی استان یکی از دستگاه‌هایی است که مکلف بود ۲ نقطه از دایک مرزی را […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، محمدجواد اشرفی سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان درخصوص روند ترمیم شکاف‌هایی که در دایک مرزی بعد از سیل اخیر ایجاد شده بود، گفت: جهاد کشاورزی استان یکی از دستگاه‌هایی است که مکلف بود ۲ نقطه از دایک مرزی را ترمیم کند، اما در محل شکاف‌ها اقدام به لوله گذاری کرده بود که این مساله با مخالفت شدید سازمان محیط زیست روبرو شده است.

او بیان داشت: جهاد کشاورزی اقدام به لوله گذاری دایک مرزی برای خروج آب هورالعظیم به سمت عراق کرده که با این تصمیم موافق نیستیم.

اشرفی گفت: با توجه به اینکه لوله گذاری‌ها در مخزن شماره یک تالاب (بخش زیستگاهی) انجام شده و آب را به شدت به سمت قسمت عراقی تالاب تخلیه می‌کند، این شرایط باعث خشک شدن بخشی از هور و مرگ و میر آبزیان شود.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان درخصوص شایعه عمدی بودن اقدام جهاد کشاورزی به منظور توسعه کشاورزی و آبزی پروری با خشک کردن این قسمت از تالاب، اذعان داشت: درباره عمدی بودن این اقدام هنوز نمی‌توان با قطعیت صحبت کرد، اما جهاد کشاورزی اصرار بر لوله گذاری این نقاط داشته است.

به گفته این مقام مسئول، یکی از شکاف‌های لوله گذاری شده اکنون مسدود شده، اما جهاد کشاورزی هنوز در مقابل مسدود کردن نقطه دیگر مقاومت می‌کند که قرار است نشست کارشناسی برگزار و این مساله تعیین تکلیف شود.

او در ادامه تصریح کرد: جهاد کشاورزی معتقد است که با توجه به وسعت کشت شلتوک در منطقه، این لوله گذاری مانع برگشت زهاب به اراضی می‌شود، در صورتی که ما مخالف این نظر هستیم، زیرا این قسمت دایک در گذشته مسدود بوده و تاکنون شاهد چنین اتفاقی نبودیم.

محمدجواد اشرفی با بیان اینکه لوله گذاری جهاد در دایک مرزی ظرف یک روز انجام شده، افزود: محیط زیست بلافاصله این مساله را پیگیری کرده و همچنان در تلاش برای مسدود کردن لوله گذاری هاست، اخیرا این مساله در شورای حفاظت بیت المال دادگستری خوزستان مطرح شده و متعاقب آن دادستان دشت آزادگان از محل شکستگی دیدن کرده است.

به گفته اشرفی، در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد شکستگی‌های دایک مرزی هورالعظیم ترمیم شده که تا پایان شهریور تکمیل می‌شود.

او اظهار داشت: دستگاه‌های دیگر همچون شرکت توسعه نفت (متن) و سازمان آب و برق برای ترمیم دایک مرزی تعهداتی داشتند که انجام شده، عملیات ترمیم توسط شرکت مناطق نفتخیز از روز‌های گذشته آغاز شده و در حال اتمام است و شرکت گاز بعد از آن اقدامات خود را انجام می‌دهد.

تکذیب مرگ و میر گسترده ماهی‌ها در تابستان اخیر در هورالعظیم

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۷۰ درصد هورالعظیم آبدار است، افزود: ورودی آب به هورالعظیم در ماه‌های اخیر مناسب بوده و اگر آب از شکستگی دایک مرزی به سمت هور عراق خارج نمی‌شد، مساحت بیشتری از بخش ایرانی تالاب آبگیری می‌شد.

این مطلبو از دست ندید!  فیلم کمتر دیده شده و درد آور از اسارت کودکان ایرانی در زندان‌های عراق در دوران جنگ تحمیلی

او ضمن تکذیب مرگ و میر گسترده ماهی‌ها در تابستان اخیر در هورالعظیم بیان کرد: مرگ و میر آبزیان محدود بوده، زیرا در مخازن یک و ۲ و ۳ تالاب شرایط آبی بهتر از سال‌های گذشته است.

محمدجواد اشرفی با تاکید بر لزوم مسدود کردن دایک مرزی هورالعظیم گفت: ما موافق وجود دایک مرزی در هورالعظیم هستیم، زیرا این سازه علاوه بر کنترل آب در بخش ایرانی هور، امنیت منطقه را نیز تامین می‌کند.

این مقام مسئول اذعان داشت: اولویت محیط زیست، آبگیری ۱۲۰ هزار هکتار وسعت بخش ایرانی هورالعظیم است، در حالی که نبود دایک مرزی باعث خشک شدن بخش ایرانی تالاب و تاثیر منفی بر اقلیم و اقتصاد منطقه خواهد بود.

او درخصوص لزوم یکپارچه سازی اکوسیستم تالاب، گفت: یکپارچه سازی تالاب و برداشتن دایک مرزی در صورتی امکان پذیر است که تفاهم نامه‌ای با کشور همسایه برای تامین حقابه داشته باشیم، این در حالیست که شیب تالاب به سمت بخش عراقی است و با توجه به خشکسالی‌های اخیر، اگر دایک مرزی نباشد، همه آب هور به سمت عراق سرازیر شده و بخش ایرانی خشک می‌شود.

مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در حالی بر ترمیم دایک مرزی هورالعظیم پافشاری می‌کنند که فعالان محیط زیست پیش از این خواستار یکپارچه سازی هورالعظیم، تخریب جاده‌ها و برداشتن دایک مرزی شده اند. هورالعظیم در حال حاضر با جاده سازی‌های نظامی و نفتی و دایک مرزی قطعه قطعه شده و اصطلاحا به پنج مخزن تقسیم شده است.

دایک مرزی هورالعظیم یک سد خاکی به طول ۱۰۴ کیلومتر با عرض بیش از هفت متر و ارتفاع متوسط پنج متر است که بخش ایرانی و عراقی تالاب را از هم جدا می‌کند. ساخت این سد از سال ۱۳۷۹ آغاز و در سال ۱۳۹۰ با تاخیر ۱۱ ساله خاتمه یافت. دایک مرزی با هدف نگهداشت آب کرخه در بخش ایرانی تالاب ساخته شده است.

در سیل اخیر برای کاهش آبگرفتگی شهر‌ها و روستا‌های پایین دست کرخه، چندین نقطه از دایک مرزی منفجر شد که تعدادی از این شکاف‌ها هنوز ترمیم نشده است. عملیات ترمیم دایک مرزی هورالعظیم که قرار بود ۳۱ تیرماه به اتمام برسد به دلیل تعلل برخی دستگاه‌های اجرایی منجر به ورود دادستان به پرونده از اوایل شهریور شده است.

تالاب مرزی هورالعظیم در غرب کشور واقع است که یک سوم آن درایران و دو سوم آن در عراق قرار دارد.