گروه: اخبار
تاریخ: ۱۸:۳۱ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
مقصر اصلی بحران یمن، عربستان است/ قراردادهای میلیاردی بیش از حقوق‌بشر اهمیت دارد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه آلمانی اشپیگل در گزارشی اوضاع اسف‌بار مردم یمن را بررسی کرد و از آنچه در این کشور فقیر می‌گذرد به عنوان بدترین بحران یاد کرد. در این گزارش آمده است که ۷ میلیون نفر را خطر گرسنگی تهدید می‌کند. ۳ میلیون تن […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه آلمانی اشپیگل در گزارشی اوضاع اسف‌بار مردم یمن را بررسی کرد و از آنچه در این کشور فقیر می‌گذرد به عنوان بدترین بحران یاد کرد.

در این گزارش آمده است که ۷ میلیون نفر را خطر گرسنگی تهدید می‌کند. ۳ میلیون تن هم آواره شده‌اند و ۶۰۰ هزار نفر هم به بیماری وبا دچار شده‌اند. در یمن یک تراژدی در جریان است و مقصر اصلی این وضعیت هم عربستان سعودی است اما جهان خود را از این بحران دور نگه داشته است.

به گواه سازمان ملل متحد، هم‌اکنون بزرگترین فاجعه جهانی در یمن به وقوع پیوسته است. فاجعه‌ای که مانند بلای طبیعی بر سر مردم نیامده است بلکه به دست انسانها ایجاد شده است. اما جهان این موضوع را نادیده می‌گیرد. اما نمی‌توان از اعداد و ارقام تکان‌دهنده چشم پوشید:

 تقریبا ۱۸ میلیون از ۲۷ میلیون یمنی به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و بیش از ۷ میلیون تن هم در معرض خطر گرسنگی قرار دارند. بیش از ۳ میلیون نفر از این کشور گریخته‌اند. ۱۴٫۵ میلیون تن که بیش از نیمی از جمعیت را شامل می‌شوند،  هیچ دسترسی به آب آشامیدنی ندارند و نتیجه آن شیوع بدترین اپیدمی وبا شده است. حدود ۶۰۰ هزار نفر هم فقط  از آوریل گذشته به بیماری وبا دچار شده‌اند. دست‌کم ۲ هزار یمنی هم تاکنون در پی بیماری جان باخته‌اند.

یمن سالهاست که فقیرترین کشور شبه جزیره عربستان است و از زمان آغاز جنگ میان حوثی‌ها و نیروهای دولتی در سال ۲۰۱۴، این وضعیت بدتر هم شده است.

 

عربستان سعودی بسیار بی‌رحمانه عمل کرده است و وضعیت به قدری وخیم است که از ویتنامی سعودی در یمن صحبت می‌شود. از آغاز خشونت‌ها، بنابر اعلام شورای حقوق‌بشر شمار قربانیان بیش از ۵ هزار نفر رسیده است که در بین آنها هزار و ۲۰۰ نفر دیده می‌شوند. سازمان ملل، عربستان و هم پیمانانش را مسئول دانسته است.چرا که حملات هوایی باعث شده که عده زیادی از جمله غیرنظامیان و کودکان کشته شوند.

معامله میلیاردی از حقوق‌بشر اهمیت بیشتری دارد

البته سعودی‌ها واهمه‌ای از منتقدان ندارند اواخر آگوست بود که بمب‌های سعودی هتلی را در شمال صنعا را نابود کردند و دست‌کم ۳۰ نفر را به خاک و خون کشیدند. «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان هم مانند نماینده سازمان ملل «زید ابن رعد حسین»، خواستار تحقیق مستقل جامعه جهانی درباره وقایع یمن شده‌اند. البته آمریکا و بریتانیا جلوی چنین اقدامی را گرفته‌اند.

این ۲ نفر در کنار آلمان از جمله مهمترین صادرکنندگان تسلیحات به عربستان هستند. لندن هم از زمان آغاز این بحران بیش از ۳ میلیون دلار به ریاض سلاح فرستاده است. واشنگتن هم معامله‌ای داشته که ارزش آن افزون بر یک میلیارد دلار برآورد می‌شود. سازمان حقوق‌بشری دیده‌بان حقوق‌بشر هم اعلام کرده که حملات زیادی به وسیله تسلیحات آمریکایی و بریتانیایی علیه غیرنظامیان یمن صورت گرفته است.

آلمان هم از این قافله عقب نمانده و در اوایل سال جاری، قایق‌های گشت‌زنی به عربستان فرستاده است. با این حال برلین اینکار را اینطور توجیه کرده که قایق‌ها را برای تامین امنیت عربستان و سکوهای نفتی این کشور به منطقه فرستاده است.با این حال ریاض بنادر یمن را از سال ۲۰۱۵ بلوکه کرده و مسئولیت اصلی بر عهده عربستان است.

بحران سطحی نیست اما انتظار حل آنهم نمی‌رود

جهان تلاش می‌کند تا این وضعیت را نادیده بگیرد و همچنان توجه زیادی به این بحران نمی‌شود. حتی در شرایطی که چند میلیون نفر از کشور فرار کرده‌اند اما هیچکس به وضعیت وخیم یمن توجهی ندارد. به عبارتی انتظار گسترش این بحران مانند آنچه در سوریه می‌گذرد و انتظار سرایت آن به کشورهای دیگر منطقه وجود دارد، نیست به همین دلیل تلاش جهانی برای حل وضعیت موجود چندان زیاد نیست.

«جان کری» وزیر خارجه پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۶ در زمینه مذاکرات در کویت برای صلح اقدام کرده بود اما «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «رکس تیلرسون» وزیر خارجه وی تاکنون کاری در این راستا انجام نداده‌اند.

انتهای‌پیام/م

عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس