تاریخ: 14:35 :: 2019/07/13
معرفی کاریز کیش در تور کیش لحظه آخری سفر باتو

– اخبار بازار – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم، کاریز کیش شهری زیرزمینی است که شهرت جهانی داردو ترکیب زیبایی از طبیعت بی نظیرو بکر جزیره کیش و معماری هنر دست ایرانی است. گردشگران خارجی بسیاری برای بازدید از این اثر تاریخی به کیش سفر می کنند.کاریز کیش باقدمتی ۲۵۰۰ […]

– اخبار بازار –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم، کاریز کیش شهری زیرزمینی است که شهرت جهانی داردو ترکیب زیبایی از طبیعت بی نظیرو بکر جزیره کیش و معماری هنر دست ایرانی است. گردشگران خارجی بسیاری برای بازدید از این اثر تاریخی به کیش سفر می کنند.کاریز کیش باقدمتی ۲۵۰۰ ساله و عمق ۱۶ متر، تبحر و مهارت ایرانیان را به رخ می کشد.

در جزیره کیش و تور کیش آفر دار آب مورد نیاز مردم از قناتها تامین می شود. کاریز کیش از جمله این قنات هاست که هنر معماری ۲۵۰۰ ساله ایرانیان است واین روزها تبدیل به یک مقصد تفریحی گردشگری شده است.ویژگی های شاخص این اثر تاریخی در مقایسه با سایر قناتهای ایران به این دلیل است که ساختار زیرزمینی و مرجانی دارد. سقف آن مرجانی و مملو از فسیل های چندین ساله است،آب شیرین در آن جریان دارد و هوای خنک و دلنشینی بطور دائم در زیرزمین در جریان می باشد.

سبک حفاری این کاریز و شیب ملایم آن به سمت سراسر جزیره از پیشرفته ترین روش ها در زمان خود به شمار می رود.در حال حاضر قنات کاریز کیش به شهر زیرزمینی تبدیل شده است که گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب کرده است.

در شهر زیر زمینی کاریز کیش سنگواره هایی با قدمت ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال وجود دارد و سقف پوشیده از مرجان های دریایی و صدف باعث شده است تااین اثر با سایر آثار زیرزمینی تاریخی تمایز ویژه داشته باشد.

این سقف مرجانی با قطر ۷ متر زمانی بستر دریا بوده است. جالب است بدانید که این سقف پر از آبزیان و صدف های دریایی فسیل شده است که می توانید به راحتی آنها را مشاهده کنید.

در نتایج آزمایشهای انجام شده در دانشگاه مونیخ آلمان قدمت این فسیل هابین ۵۳ تا ۵۷۰ میلیون سال مشخص شده است. بیشتر بخوانید: تفریحات غیر آبی کیش در تور کیش

این کاریز دارای دو مسیر اصلی جریان آب است که از دو سمت جزیره از مناطق باغو و صفین سرچشمه می گیرد.این دو مسیر پس از اینکه فاصله مشخصی را طی کردند به محل اصلی این مجموعه فرهنگی گردشگری کاریز کیش می رسند و در آنجا به سه مسیر جریان آب تبدیل می شوند.آب پس از عبور از این شهر زیرزمینی در یک مسیر جریان پیدا کرده و به شهر تاریخی حریره می رسد.

این شهر تاریخی را در انتهای مسیر بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش می توانید مشاهده کنید.در کل مسیر گذر آب، ۲۷۴ حلقه چاه برای برداشت آب وجود دارد که ۷۴ تای آن در مجموعه کاریز کیش است. از میان مطالب پیشین سایت: معرفی غذا های محلی قشم در تور لحظه آخری سفر باتو

کاریز کیش یک تصفیه خانه طبیعی

آبی که در کاریز کیش جریان دارد حاصل بارندگی های فصلی است. جالب است بدانید که مرجان هایی که در مسیر جریان آب قرار دارند به صورت فیلتر عمل می کنند وآب موجود در کاریز را تصفیه می کنند و این آبها در لایه ای به نام گل مارن ذخیره می شوند تا در قنات جریان پیدا کنند.

گل مارن در واقع نوعی از گل رس است که به حالت طبیعی نرم و انعطاف پذیر است اما وقتی در معرض هواقرار می گیرد سفت و سخت می شود.

بومیان این منطقه از این آب گوارا برای آشامیدن استفاده می کردند وکشتی هایی که از این منطقه می گذشتند از آب این کاریز برای خرید و فروش و مبادله آن آن با کالاهای دیگری استفاده می کردند.نکته جالب توجه آن است که در حوالی قرن پنجم و ششم هجری جزیره کیش مرکز تجارت دریای عمان و خلیج فارس محسوب می شده است و آب آشامیدنی آن در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار ارزشمند بوده است.
 

شهر زیرزمینی با هوای خنک و دلپذیر

یکی از بارزترین ویژگی های شهر زیر زمینی کاریز کیش هوای مطبوع و خنکی است که به طور مداوم در آن جریان دارد و این روند در تمام سال ادامه دارد.

همین هوای خنک و معتدل باعث شده است که دمای آب در حد مناسبی در طول سال ثابت بماند و کیفیت آب برای شرب حفظ شود.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از سایت تور لحظه آخری سفر باتو   کاریز زیرزمینی کیش تا مدتهای طولانی مورد غفلت واقع شده بود و استفاده ای از آن نمی شد اما به مرور زمان جاذبه های طبیعی بافت فسیلی سنگ های مرجانی، آب شیرین و هوای معتدل و خنک این کاریز مورد توجه گردشگران و سرمایه گذاران قرار گرفت.

سرمایه گذاران بسیاری برای سرمایه گذاری روی این اثر تاریخی ترغیب شدند.در نهایت در شهریور سال ۱۳۷۸ این اثر تاریخی با حمایت سرمایه گذاران احیا شد. این مجموعه تاریخی این بار نه در نقش یک کاریز بلکه به عنوان یک شهر زیر زمینی تاریخی و باستانی به روی گردشگران و داخلی و خارجی گشوده شد.

داستان احیای مجموعه کاریز کیش از آنجا شروع شد که شخصی به نام مهندس حاجی حسینی که مقیم کشور آلمان بودپس از مدت های مدید به ایران بازگشت و این اثر تاریخی را بررسی کرد. مهندس حاجی حسینی با جذب سرمایه از بخش خصوصی پروژه مرمت کاریز کیش را آغاز کرد و در نهایت این اثر باستانی بر اساس اصول معماری ایرانی بازسازی و احیا شد.

خاکهایی که از این منطقه برداشته شده است اثر درمانی دارد و در گل درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.